
Kozieradka to znana od wieków roślina, która jest wykorzystywana nie tylko jako przyprawa w kuchni, ale również w celach zdrowotnych, ponieważ ma właściwości lecznicze. Dodatkowo ma zastosowanie również w kosmetyce – pomaga przy wypadaniu włosów. Jak działa kozieradka? Gdzie kupić kozieradkę?
Kozieradka pospolita – co to jest?
Kozieradka pospolita, nazywana czasami grecką koniczyną, greckim sianem lub bożą trawką, to roślina od wieków wykorzystywana m. in. w medycynie azjatyckiej. Jej ziarna stosowane są do leczenia cukrzycy. W innych rejonach kozieradka jest wykorzystywana do wspomagania kuracji leczniczych chorób narządu wzroku.
Kozieradka przypomina koniczynę, a jej owocem jest długi strąk, wydziela nieprzyjemny, drażniący korzenny zapach. Roślina ta kwitnie w czerwcu oraz lipcu.
Kozieradka – właściwości
Nasiona kozieradki działają przeciwzapalnie oraz osłaniająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, jak również na skórę – dlatego nasiona tej rośliny stosowane są przy chorobach wrzodowych, stanach zapalnych skóry takich jak czyraki, ropnie czy egzemy. Mogą też obniżać poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także pomagać przy wzdęciach i zaparciach.
Nasiona kozieradki zwiększają wydzielanie soku żołądkowego oraz śliny. Ułatwiają trawienie pokarmów i przyswajanie ich składników – dzięki temu mogą powodować przyrost masy ciała. Oprócz tego wykazują właściwości wzmacniające. Pobudzają także czynność krwiotwórczą szpiku kostnego i zwiększają ilość czerwonych i białych krwinek.
Roślina podwyższa stężenie testosteronu, dlatego wskazana jest w diecie osób, które regularnie trenują. Ta roślina zawiera flawonoidy, dzięki czemu uszczelnia naczynia krwionośne – sprawia to, że jest przydatna w walce z hemoroidami.
Matki karmiące swoje dzieci piersią najczęściej wykorzystują kozieradkę do zwiększenia ilości pokarmu. W tym przypadku różnicę widać już po pierwszym dniu stosowania nasion!
Kozieradka, dzięki zawartości witamin z grupy B i minerałów takich jak cynk lub potas, bardzo dobrze odżywia i wzmacnia włosy. Przeciwdziała ich wypadaniu i stymuluje porost włosów. Działa także łagodząco przy podrażnieniach skóry głowy.
Kozieradka – jak stosować?
Kozieradkę można stosować na różne sposoby. Najbardziej popularne jest stosowanie doustne, w postaci odwaru: 1-2 łyżeczki od herbaty nasion kozieradki przyjmujemy przed jedzeniem – pobudza wtedy łaknienie. Drugim, równie popularnym sposobem jest stosowanie na skórę okładów w woreczku, tzw. kataplazmów. Pół szklanki wody mieszamy z rozdrobnionymi nasionami kozieradki do konsystencji pasty, gotujemy przez 5 minut i nanosimy na płótno. Takie okłady przykładamy na chore miejsca około 3 razy dziennie.
Wiele osób stosuje kozieradkę w postaci wyciągu wodno-alkoholowego. Cztery łyżki zmielonej kozieradki zalewamy gorącą wodą, po ostygnięciu dodajemy około 200 ml alkoholu 40%. Roztwór odstawiamy na 3 dni. Spożywamy go trzy razy dziennie po cztery łyżeczki.
Kozieradka – gdzie kupić? Ile kosztuje kozieradka?
Nasiona kozieradki można kupić w aptekach, sklepach spożywczych oraz sklepach ze zdrową żywnością lub zielarskich. Cena kozieradki to od 2 do 5 złotych, zależnie od firmy i wielkości opakowania.
Źródła:
enaturalnie.pl/blog/kozieradka-czym-jest-jak-i-jak-dlugo-nalezy-ja-stosowac-b85.html
medonet.pl/zdrowie,kozieradka—dzialanie,artykul,1725474.html
polki.pl/moda-i-uroda/fryzury,kozieradka-kozieradka-na-wlosy-zastosowanie-cena,10422771,artykul.html
doz.pl/apteka/p1213-Nasiona_kozieradki_ziolo_pojedyncze_50_g_Flos
Kasandra Żukowska