Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Żywokost – kontrowersyjne zioło

żywokost

W ziołolecznictwie znany od wieków, wykorzystywany głównie przy problemach z tkanką kostną. Pomaga przy stłuczeniach, zwichnięciach czy złamaniach, ale również jest skuteczny w walce z reumatyzmem, rwą kulszową, bólach kręgosłupa, artretyzmem, chorobach stawu biodrowego a nawet stanach zapalnych ścięgien czy zakrzepicy. Wydawałoby się – roślina idealna na tego typu dolegliwości, gdyby nie to, że żywokost lekarski, bo o nim mowa, odznacza się wysoką toksycznością, co w przypadku nieumiejętnego podawania, może prowadzić nawet do śmierci pacjenta.

Żywokost lekarski – czym jest?

Żywokost lekarski, zwany również kosztywałem, należy do rodziny ogórecznikowanych – roślin pokrytych sztywnymi włoskami. Jest roślina popularną w Polsce, rośnie na żyznych i wilgotnych glebach na obrzeżach jezior, mokrych łąkach, zaroślach, rowach, podmokłych lasach. Występuje również w północnej i środkowej Europie, Środkowej Azji, Azji Mniejszej i Syberii. Jego naziemna część ma wysokość do 100cm, natomiast długość grubego, pionowego, silnie rozgałęziającego się czarnofioletowego korzenia wynosi ok 30 cm.

Dawniej żywokost lekarski stosowano w dużo szerszym zakresie. Dzięki swoim właściwościom, stosowany doustnie leczył dolegliwości ze strony układu pokarmowego, moczowego oraz oddechowego. Zaparzony w formie herbatki ziołowej lub wyciągu działał w sposób osłonowy, wspomagając regenerację śluzówki żołądka i jelit jak również przyspieszał gojenie i jej odbudowę. U osób starszych hamował zanik śluzówki. Ponadto, poprzez podanie żywokostu, hamowano niewielkie krwawienia oraz łagodzono stany zapalne w przewodzie pokarmowym oraz przyspieszano gojenie się i bliznowacenie wrzodów. Żywokost stosowany był również w celu zmniejszenia podrażnienia wywołującego biegunkę czy rozwolnienie. Z kolei w obrębie układu moczowego, żywokost łagodził skurcze moczowe, zapalenia pęcherza moczowego oraz zmniejszał podrażnienia i infekcje. W czasie przeziębienia, żywokost przynosił ulgę przy zapaleniu migdałków oraz w bólu gardła. Ma on również działanie wyksztuśne przy atakach suchego kaszlu.

Maść żywokostowa

Jednak w przypadku tego zioła ma zastosowanie stare przysłowie – łyżka dziegciu beczkę miodu zepsuje. Pomimo faktu, że żywokost lekarski jest jednym z najbardziej popularnych ziół, od ponad czterdziestu lat uważa się, że stosowanie żywokostu lekarskiego wewnętrznie jest zdecydowanie niebezpieczne dla zdrowia. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wysoka zawartość toksycznych dla wątroby alkaloidów. Te ryzyka nie odstraszają jednak chętnych do wykorzystania dobroczynnych właściwości zioła. Obecnie również przyrządza się nalewki z liści żywokostu, choć na dużo mniejszą skalę. Z przeprowadzonych badań wynika, że w porównaniu z korzeniem liście zawierają 10 razy mniej szkodliwych substancji. Jednak nadal należy stosować je bardzo ostrożnie – pod ścisłą kontrolą lekarza lub zielarza. Z liści żywokostu można sporządzać okład, który w szybko redukuje bolesność skręconej kostki. Połączenie garbników oraz kleju roślinnego, które są zawarte w tym zielu, pomaga w łagodzeniu krwiaków i wszelkiego rodzaju zadrapań. Jest on również środkiem leczniczym przynoszącym ulgę w przypadku trądziku, łuszczycy, czyraków oraz blizn. Maść lub olejek z żywokostu pozytywnie wpływa na leczenie blizn – w przypadku powierzchownych uszkodzeń skóry, dzięki zawartości alantoiny po ranie nie pozostaje żaden ślad. Olejek z żywokostu może być również wykorzystany do masażu, łagodząc artretyzm oraz sztywność i bolesność stawu oraz uszkodzenia mięśni. Podobne zastosowanie ma również maść.

W internecie można znaleźć wiele przepisów na preparaty zawierające w swoim składzie żywokost – nalewki, okłady, kremy, maści, które można przyrządzić w domu. Należy jednak być bardzo ostrożnym. Naukowcy wciąż pracują nad wpływem substancji zawartych w żywokoście na ludzki organizm. Natomiast poprzez nieumiejętne stosowanie tego ziela możemy sobie bardzo zaszkodzić.


Aleksandra Kik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żywokost – kontrowersyjne zioło

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0