Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Na co zwracać uwagę przy wyborze cateringu dietetycznego?

catering

Ostatnimi czasy cateringi dietetyczne stają się co raz bardziej popularne na rynku. Osób świadomych wpływu diety na ich zdrowie i samopoczucie przybywa. Nic więc dziwnego, że cateringów jest co raz więcej. Każdy marzy o tym, żeby codziennie dostawać 5 smacznych, gotowych i zbilansowanych posiłków prosto do domu. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących catering dietetyczny. Czym kierować się przy wyborze?

Cel korzystania z cateringu dietetycznego

Po pierwsze musimy zadań sobie pytanie dlaczego decydujemy się na catering dietetyczny. Szukamy sposobu na schudnięcie? A może po prostu nie mamy czasu na codzienne gotowanie. Czy dieta ma wspomagać wysiłek sportowy, czy poprawić nasze zdrowie. Każda firma cateringowa na rynku ma ofertę diet skierowanych do konkretnych osób.

Ile kalorii będzie dla mnie odpowiednie?

Najlepiej oszacować to na podstawie naszego wzrostu, wagi oraz wysiłku psychicznego i fizycznego w ciągu dnia. Nie chcemy się w końcu ani przejeść, ani być głodni. Warto pod uwagę wziąć również choroby metaboliczne i genetyczne. Dla przykładu zdrowy mężczyzna w wieku 23 lat, z przeciętną ilością wysiłku fizycznego w ciągu dnia potrzebuje 2700 kcal. Warunkuje to jego metabolizm. Cateringi dietetyczne oferują pomoc telefoniczną w wyborze kaloryczności diety. Warto z niej skorzystać. Część cateringów oferuje zaledwie kilka wariantów, jednak znajdziemy i takie firmy, które w ofercie posiadają nawet 9 różnych kaloryczności.

Z podwieczorkiem czy bez? Ilość posiłków.

Gdy wiemy już ile kalorii potrzebuje nasze ciało, by było odżywione, musimy zastanowić na ile posiłków dziennie rozdzielić naszą kaloryczność. Bardziej profesjonalne cateringi dietetyczne proponują rozłożenie diety na od 3 do 5 posiłków w ciągu dnia. Pozwala to dostosować nawyki żywieniowe do naszej codziennej rutyny. Niestety w niektórych cateringach nie ma wyboru ilości posiłków.

Jaka dieta trafi w moje gusta smakowe?

Tutaj decyzję podejmą nasze gusta.  Poniżej opiszemy najbardziej popularne diety:

  • Dieta Paleo – dieta powstała na podstawie tego jak człowiek żywił się w epoce paleolicznej. Nie znajdziemy tutaj glutenu. Ilość węglowodanów została zredukowana do minimum. Energię czerpiemy głównie z tłuszczy i białka. Dieta Paleo jest obfita w mięso i warzywa. Wiele osób poleca tę dietę ze względu na właściwości prozdrowotne – Dieta Paleo stabilizuje poziom cukru we krwi i pomaga zrzucić zbędne kilogramy.
  • Dieta Samuraja/Paleo+ – jest to modyfikacja Diety Paleo. W Diecie Samuraja znajdziemy więcej węglowodanów, niż w Paleo. Polecana szczególnie sportowcom i osobom, które zmagają się z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Dzięki dodatkowej dawce węglowodanów organizm szybciej regeneruje się w ciągu nocy.
  • Dieta Śródziemnomorska/Południowa – dieta opracowana na podstawie diety mieszkańców basenu morza śródziemnego. Znajdziemy tam dużo owoców morza, warzyw i owoców. Bardzo dobrze zaopatrza organizm w witaminy i tłuszcze nienasycone.
  • Dieta Wegetariańska – dieta dla osób, które zdecydowały się nie jeść mięsa. Zapotrzebowanie organizmu na białko jest zaspokajane warzywami takimi jak między innymi soja.

Składniki diety

Powinniśmy szukać cateringu, który przyrządza jedzenie z najwyższej jakości składników. Czasami możemy się zawieść, że posiłki nie są jakości, której oczekiwaliśmy. Niektóre cateringi oszczędzają na posiłkach dodając bardzo często chleb do posiłków. Zdarza się również, że w dietach pozbawionych glutenu(np. Dieta Paleo) dodają składniki chemicznie pozbawiane tej substancji – na przykład chleb chemicznie pozbawiony glutenu. Prawdą jest, że na rynku możemy zamówić catering dietetyczny już w cenie 800zł za miesiąc. W tej kwocie jednak nie kupimy najwyższej jakości diety. Ważne jest również, aby catering kupował rośliny z ekologicznych upraw, a mięso z ekologicznych hodowli.

Ostatnio we Wrocławiu(a także Legnicy i Bolesławcu) pojawił się catering dietetyczny, który spełnia wszystkie standardy najwyższej jakości diety. Nazywa się Dietykieta. Warto sprawdzić na ich stronie cateringu ich przykładowe menu na dany dzień.

Wsparcie dietetyka

Wsparcie dietetyka jest nieodzowną częścią korzystania z cateringu dietetycznego. Niektóre cateringi oferują konsultację dietetyczną jedynie podczas składania zamówienia. Powinniśmy wybrać taki catering, który oferuje wsparcie specjalisty podczas całego trwania diety tak, byśmy mogli ją dostosować do swoich potrzeb i postępów w realizacji celów. Niestety mało cateringów na rynku oferuje profesjonalne usługi dietetyczne. Najważniejszą rzeczą, jaką należy wykonać przed wyborem firmy cateringu dietetycznego, jest porozmawiać z ich dietetykiem i  sprawdzić, czy jest kompetentny, by nam pomóc.

Zamówiłem catering dietetyczny – co dalej?

Prawidłowe żywienie się jest bardzo ważne. Pomaga zachować zdrowie, wysoki poziom energii. Nie zapominajmy jednak o ruchu. Dzienna dawka ruchu wspomoże dietę i zapewni nam lepsze wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Na co zwracać uwagę przy wyborze cateringu dietetycznego?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0