Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Co zrobić po utracie zęba?

stomatologia

Czasem niestety zdarza się, że w wyniku choroby lub naszych zaniedbań stracimy zęba. Dla każdego jest to ogromne przeżycie i stres. Zastanawiamy się wtedy, co dalej? Przy obecnym postępie w stomatologii to już nie problem.

Możemy szybko zastąpić ubytek i nikt nie zauważy różnicy. Stałe uzupełnienia protetyczne mogą być wykonane na pojedynczych zębach, mówimy wtedy o koronach lub mogą funkcjonować jako protezy stałe i wtedy mówimy o mostach. Korona jest zacementowanym uzupełnieniem protetycznym osłaniającym ząb uszkodzony w jego części koronowej. Odtwarza ona funkcje i kształt zęba. Most jest uzupełnieniem trwale osadzonym w jamie ustnej, odbudowującym brak jednego lub kilku zębów, w którym zęby naturalnie stanowią filary mostu, zaś zęby sztuczne „zawieszone” pomiędzy nimi to przęsło mostu.

Wkłady, korony, mosty mogą być odlane ze stopów metali nieszlachetnych, ale często wykonuje się je ze stopu srebrowo-palladowego, lub stopu złota z platyną. Korony protetyczne z założenia są uzupełnieniem kosmetycznym, stąd materiałem do ich tworzenia jest porcelana, dająca doskonały efekt estetyczny, porównywalny z naturalnością własnych zębów.

Stomatologia estetyczna poszła bardzo do przodu i jej najnowszym osiągnięciem w zakresie naturalnej kosmetyki, jest ceramika do wykonywania uzupełnień bez metalowych. Ceramika bez metalu swoimi właściwościami optycznymi naśladuje naturalne szkliwo. Światło przechodzi przez ząb, rozprasza się, odbija od jamy ustnej. Nowością w tej dziedzinie jest korona Procera All Ceram. Podbudowa tej korony jest wykonana z tlenku aluminium, ma biały kolor, może być zrobiona na każdy ząb.

Innym rozwiązaniem są implanty. Jest to element zastępujący korzeń własnego zęba. Zostaje on chirurgicznie wprowadzony w kość. Jest punktem wyjścia do wykonania stałego uzupełnienia protetycznego Wyglądem implant przypomina niewielką śrubkę o średnicy ok.3-4 mm i długości od 7 do 21 mm, pustą w środku, a nagwintowaną również od wewnątrz. Ów wewnętrzny gwint służy do umocowania protetyki. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (jak do leczenia), w osłonie antybiotykowej.

Można wykorzystać także implanty jednoczasowe. Różnią się one od poprzednich tym, iż implant jest jednoczęściowy. Część koronowa i korzeniowa stanowią w nim jedną całość, co umożliwia założenie korony lub mostu na implanty w dniu zabiegu. Skraca to okres oczekiwania na ostateczną prace protetyczną, jak również zmniejsza ilość koniecznych wizyt.
O tym jednak, jaki rodzaj implantu najbardziej wskazany jest w konkretnym przypadku decyduje lekarz po ocenie zdjęcia panoramicznego RTG oraz warunków panujących w jamie ustnej.

Podstawową różnicą pomiędzy implantami a koroną jest cena tych uzupełnień. Korona porcelanowa to średnio koszt około 500zł, korona ceramiczna 900zł, natomiast implant to koszt rzędu od 2500 do 4000zł. Podstawową zaletą implantu jest jego trwałość oraz zdecydowanie bardziej naturalny efekt końcowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co zrobić po utracie zęba?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0