Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Ziołowe sposoby na przeziębienie

zioła

Katar, kaszel, ból gardła, podwyższona temperatura i ogólne osłabienie to typowe objawy przeziębienia. Możemy sobie z nimi radzić za pomocą różnych środków, a na szczególną uwagę zasługują te naturalne. Nazywamy je skarbami z babcinej apteczki, bo ich skuteczność jest znana od wielu wieków i najczęściej to babcie uznawały je za skuteczniejsze od innych metod walki z przeziębieniem. Zobaczmy zatem, jakie naturalne, a zwłaszcza ziołowe sposoby, mogą nam pomóc w walce z objawami przeziębienia.

Zioła na gorączkę

Podwyższona temperatura ciała to ważny sygnał, że organizm walczy i próbuje pozbyć się drobnoustrojów chorobotwórczych. Z jednej strony w takich warunkach układ odpornościowy pracuje na najwyższych obrotach, ale zbyt wysoka gorączka nie jest jednak zjawiskiem pożądanym. Jeśli więc temperatura rośnie bardzo wysoko, to warto sięgnąć po zioła, które pomogą ją obniżyć. Do najbardziej znanych ze swoich właściwości napotnych należy kwiat lipy oraz napar z owoców czarnego bzu. Obie rośliny podane w okresie gorączki pomagają ją obniżyć, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy naszego samopoczucia.

Zioła na ból gardła i kaszel

Bolące gardło i kaszel to objawy przeziębienia, które są szczególnie nieprzyjemne. Bolące gardło nie pozwala nam wygodnie przełykać, a uciążliwy kaszel męczy i nie pozwala spokojnie spać. Tutaj również z pomocą przychodzą zioła, a na szczególną uwagę zasługuje mięta pieprzowa, tymianek, szałwia czy rumianek. Mają one działanie bakteriobójcze, dlatego nie tylko uśmierzają ból, ale również pomagają pozbyć się jego winowajców. Warto stosować je miejscowo, np. w postaci płukanki na gardło, ale również w postaci inhalacji. Zawarte w ziołach olejki eteryczne doskonale działają na górne drogi oddechowe i pomagają je udrożnić.

Zioła na ból głowy i osłabienie

Przeziębieniu towarzyszą często nie tylko wspomniane wyżej objawy, ale również ogólne złe samopoczucie, ból głowy i mięśni oraz osłabienie. W takich sytuacjach warto sięgnąć po ziołowe sposoby na poprawę samopoczucia i uśmierzenie dolegliwości bólowych. Doskonale sprawdza się nacieranie klatki piersiowej, pleców i skroni olejkami ziołowymi. Zawarte w olejkach zioła działają nie tylko miejscowo, przez skórę, ale również w postaci olejków eterycznych, które się uwalniają stopniowo, gdy skóra posmarowana olejkami zacznie się rozgrzewać. Dzięki temu stosując zioła w postaci olejków wykorzystujemy elementy aromaterapii, co ma niezaprzeczalną rolę do spełnienia w walce z przeziębieniem, a jej skuteczność została potwierdzona naukowo.

Można wybierać pojedyncze olejki ziołowe lub wykorzystać gotowe preparaty zawierające kilka różnych ziół. Do tego typu produktów należy np. Amol, którego składniki to m.in. olejek cynamonowy, goździkowy i miętowy, wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyseptyczne. Więcej na temat wskazań do ich stosowania można dowiedzieć się z ulotki Amolu na stronie http://www.amol.pl/ulotka

zrzut

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ziołowe sposoby na przeziębienie

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0