
Nie wszystkie zioła mogą być stosowane w trakcie ciąży. Niektóre z nich nie są zdrowym wyborem dla przyszłej mamy oraz dla jej dziecka. Co możemy wobec tego stosować bezpiecznie, a jakich ziół powinnyśmy się wystrzegać?
Zioła w ciąży mogą być bardzo pomocne w różnych nieprzyjemnych dolegliwościach. Są wtedy naturalną alternatywą dla różnych leków, które w tym okresie również nie powinny być nadużywane. Musimy jednak pamiętać o tym, że niektóre zioła zawierają silne alergeny i mogą nie być korzystne dla zdrowia. Przedstawiamy, jakie zioła dla kobiet w ciąży będą najlepszym wyborem.
Pokrzywa zwyczajna
Napary przygotowywane z pokrzywy zwyczajnej zwierają wiele wartościowych witamin i minerałów, przede wszystkim wapnia oraz żelaza. Regularne ich picie będzie wobec tego zmniejszało ryzyko pojawienia się anemii. Ponadto pokrzywa ma działanie moczopędne i pomaga w pozbywaniu się z organizmu nadmiaru wody, na przykład objawiającej się jako opuchlizna nóg. Take powoduje obniżenie ciśnienie krwi i poprawia trawienie.
Rumianek
Przede wszystkim jest wsparciem dla układu trawiennego. Jest pomocny w przypadku wystąpienia niestrawności, wzdęciach. Działa również uspokajająco i lekko nasennie. Razem z imbirem pomaga w zmniejszaniu porannych mdłości. Także działa przeciwzapalnie i odkażająco, na przykład napar z rumianku możemy wykorzystać do przepłukiwania gardła, jamy ustnej, oczu.
Imbir
Kłącze imbiru znane jest głównie ze swoich właściwości przeciwzapalnych oraz łagodzi nudności. Może być dodawane do naparów, na przykład rumianku. Możemy je też zetrzeć na tarce i wymieszać z sokiem z cytryny i miodem.
Prawoślaz
Ma działanie osłaniające i zmiękczające. Łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zmniejsza męczący, suchy kaszel, koi podrażnione gardło
Mniszek lekarski
Zawiera dużo witaminy A oraz wapnia i żelaza. Liście mniszka mają też duże ilości potasu. Stymuluje trawienie i wydzielanie żółci.
Melisa lekarska
Łagodzi pobudzenie nerwowe, pomaga w zasypianiu. Te zioła dla kobiet będą pomocne w przypadku bezsenności, mogą również zmniejszyć nudności i wymioty. Można zaparzyć ją razem z pokrzywą i rumiankiem.