Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jakie zioła warto stosować podczas ciąży?

kobieta

Nie wszystkie zioła mogą być stosowane w trakcie ciąży. Niektóre z nich nie są zdrowym wyborem dla przyszłej mamy oraz dla jej dziecka. Co możemy wobec tego stosować bezpiecznie, a jakich ziół powinnyśmy się wystrzegać?

Zioła w ciąży mogą być bardzo pomocne w różnych nieprzyjemnych dolegliwościach. Są wtedy naturalną alternatywą dla różnych leków, które w tym okresie również nie powinny być nadużywane. Musimy jednak pamiętać o tym, że niektóre zioła zawierają silne alergeny i mogą nie być korzystne dla zdrowia. Przedstawiamy, jakie zioła dla kobiet w ciąży będą najlepszym wyborem.

Pokrzywa zwyczajna

Napary przygotowywane z pokrzywy zwyczajnej zwierają wiele wartościowych witamin i minerałów, przede wszystkim wapnia oraz żelaza. Regularne ich picie będzie wobec tego zmniejszało ryzyko pojawienia się anemii. Ponadto pokrzywa ma działanie moczopędne i pomaga w pozbywaniu się z organizmu nadmiaru wody, na przykład objawiającej się jako opuchlizna nóg. Take powoduje obniżenie ciśnienie krwi i poprawia trawienie.

Rumianek

Przede wszystkim jest wsparciem dla układu trawiennego. Jest pomocny w przypadku wystąpienia niestrawności, wzdęciach. Działa również uspokajająco i lekko nasennie. Razem z imbirem pomaga w zmniejszaniu porannych mdłości. Także działa przeciwzapalnie i odkażająco, na przykład napar z rumianku możemy wykorzystać do przepłukiwania gardła, jamy ustnej, oczu.

Imbir

Kłącze imbiru znane jest głównie ze swoich właściwości przeciwzapalnych oraz łagodzi nudności. Może być dodawane do naparów, na przykład rumianku. Możemy je też zetrzeć na tarce i wymieszać z sokiem z cytryny i miodem.

Prawoślaz

Ma działanie osłaniające i zmiękczające. Łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zmniejsza męczący, suchy kaszel, koi podrażnione gardło

Mniszek lekarski

Zawiera dużo witaminy A oraz wapnia i żelaza. Liście mniszka mają też duże ilości potasu. Stymuluje trawienie i wydzielanie żółci.

Melisa lekarska

Łagodzi pobudzenie nerwowe, pomaga w zasypianiu. Te zioła dla kobiet będą pomocne w przypadku bezsenności, mogą również zmniejszyć nudności i wymioty. Można zaparzyć ją razem z pokrzywą i rumiankiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jakie zioła warto stosować podczas ciąży?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0