
W sklepach zielarskich można natknąć się na tajemniczo brzmiące zioła szwedzkie. Stosuje je wiele osób, bo uważane są za wręcz cudowne remedium na mnóstwo najróżniejszych chorób. Często nazywa się je eliksirem młodości. Ich regularne stosowanie ma zagwarantować wieczne zdrowie i piękny wygląd. Czy takie rewelacyjne informacje można uznać za prawdę?
Zioła szwedzkie Marii Treben — czym są i jakie mają właściwości?
Jak łatwo można się dowiedzieć, zioła szwedzkie Marii Treben to tak naprawdę mieszanka jedenastu różnych ziół w odpowiednich proporcjach. Ziołami tymi są: piołun, arcydzięgiel, manna, rzewień, senes, teriak, dziewięćsił, kurkuma, kamfora, mirra i szafran. Z takiej ważącej nieco ponad 90 gramów mieszanki przygotowuje się nalewkę na bazie 40-procentowego alkoholu. Nalewkę tę przyjmuje się rozcieńczoną wodą. Według tradycyjnej receptury profilaktycznie, w celu zapewnienia sobie zdrowia i odporności, powinno się zażywać dwie łyżki dziennie nalewki: jedną rano i jedną wieczorem. W przypadku różnego rodzaju schorzeń, o których mowa niżej, zioła szwedzkie Marii Treben można stosować w większych dawkach. W niektórych wypadkach można z nich wykonywać także okłady.
Zioła szwedzkie — zastosowanie
Nie bez znaczenia dla osób dbających kompleksowo o swoje zdrowie jest fakt, że zioła szwedzkie zastosowanie mają bardzo szerokie. W tradycyjnych zapisach sporządzonych przez twórczynię receptury, Marię Treben, można znaleźć bardzo długą listę chorób i dolegliwości, na które zioła te mogą pomóc. Przy bólach głowy, również tych migrenowych, można stosować okłady ściereczką nasączoną ziołami. Pomaga także ich wąchanie.
Zioła szwedzkie zastosowanie mają bardzo szerokie przy różnego rodzaju problemach z układem pokarmowym. Likwidują wzdęcia, zwiększają wydzielania soków żołądkowych, dzięki czemu wspomagają trawienie. Są niezwykle pomocne przy kolkach lub skurczach żołądka. W przypadku tego typu dolegliwości zalecane jest spożywanie dwóch łyżek stołowych rozcieńczonej nalewki z ziół szwedzkich.
Okłady ze ściereczki nasączonej ziołami szwedzkimi są niezwykle pomocne w razie obrzęków. Można je przykładać np. na spuchnięte po całym dniu stopy. Co ciekawe, okłady takie bywają niezwykle pomocne także przy zastoju mleka w piersiach, do którego dochodzi w trakcie nawału 3-4 dni po porodzie. Wacik nasączony nalewką z ziół szwedzkich sprawdza się przy leczeniu hemoroidów. W przypadku tej dolegliwości mają one zastosowanie także wewnętrznie, tj. stosowane w postaci kropli doustnych.
Nalewka z ziół szwedzkich pomaga także w przypadku gorączki i dreszczy, czyli wszystkich kłopotliwych i nieprzyjemnych dolegliwości związanych z przeziębieniem i grypą.
Szczególnie skuteczne są zioła szwedzkie w razie wszelkich zmian i chorób skórnych. Mowa tutaj o różnego rodzaju krostkach, strupach, bliznach, poparzeniach, odmrożeniach, ale także takich przypadkach jak rany cięte, mniejsze zadrapania i wiele innych. Okłady z tych ziół przyspieszają proces gojenia i zmniejszają widoczność blizn.
Zioła szwedzkie — opinie
Na rynku jest wiele różnego rodzaju „cudownych eliksirów”, które mają działać na wszystko. Należą do nich i zioła szwedzkie. Opinie o tym preparacie są jednak w głównej mierze pozytywne — być może dlatego, że jest to stuprocentowo naturalny środek. Nalewka ta pomaga na wiele dolegliwości i chwali ją mnóstwo osób. Większość z nich szczerze jednak przyznaje — i zresztą bardzo rozsądnie — że nie można tego i zresztą żadnego preparatu traktować jak totalne remedium na wszystkie choroby.
Ewelina Bogusz