Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zgaga w ciąży? Spróbuj najskuteczniejsze sposoby

kobieta w ciąży

Niemalże połowie kobiet oczekujących dziecka dokucza zgaga. Jest to uciążliwa i przykra dolegliwość, uczucie ostrego pieczenia w przełyku, które spowodowane jest cofaniem się kwasów żołądkowych. Jak poradzić sobie ze zgagą i pokonać ją?

Czym jest zgaga?

Zgaga to uczucie, które może dopaść nas w każdej sytuacji, jednakże najczęściej pojawia się w czasie ciąży, a najsilniej dokucza w trzecim trymestrze. Zgagę można określić, jako uczucie pogorszenia się samopoczucia, które często uniemożliwia nam sen.  Uczucie pieczenia w przełyku jest uciążliwe i zdarza się, że powoduje ogromny dyskomfort. Sprawdź najskuteczniejsze sposoby, aby szybko pokonać zgagę.

Sposoby na zgagę w ciąży

 • Unikaj produktów, które powodują zgagę – istnieją dania, które potęgują wrażenie uczucia zgagi. Warto, więc zwracać uwagę na to, co jemy. Do powstawania zgagi przyczyniają się:

– tłuste mięso

-nabiał

-wędliny

-potrawy ostro przyprawione

-kawa

-herbata

-napoje gazowane

-warzywa cebulowe

 • Unikaj przejadania się, ponieważ jest to częsta przyczyna obciążenia żołądka a w efekcie zgagi. Lepszym rozwiązaniem stają się posiłki lekkie, mniejsze, lecz częściej spożywane. Jeżeli spożywamy posiłki 5 razy dziennie, w odstępie 3 godzin, pobudzamy soki trawienne, zaś nasz żołądek pracuje lepiej.
 • Nie jedz zbyt szybko, ponieważ jedzenie w pośpiechu niemalże zawsze prowadzi do refluksu oraz zgagi.
 • Nie kładź się po spożytym posiłku, ponieważ w pozycji leżącej kwasy żołądkowe łatwiej przesuwają się do przełyku. Wówczas odczuwamy uczucie pieczenia. Odczekaj zawsze dwie godziny po posiłku, zanim się położysz.
 • Unikaj palenia papierosów. Oczywiście palenie w ciąży jest zakazane, a dzieje się tak nie tylko ze względu na zgagę, ale również na zdrowie dziecka. Palenie pobudza wytwarzanie się kwasów żołądkowych i osłabia mięśnie przełyku.
 • Otyłość również może być przyczyną zgagi, ponieważ sprzyja cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Dodatkowo zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej, co może nasilać nieprzyjemne dolegliwości.

Najlepsze domowe sposoby na zgagę

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz uniknąć zgagi, a także zapobiec jej powstawaniu. Do najskuteczniejszych należą:

 • Żucie migdałów
 • Żucie imbiru
 • Wypicie maślanki, kefiru, bądź szklanki mleka
 • Kleik z siemienia lnianego
 • Woda z octem jabłkowym i miodem

Doskonałe na zgagę są również herbatki. Warto wypróbować herbatkę imbirowa, bądź herbatę z kminu rzymskiego.

Przeczytaj także: jak powstaje zgaga w ciąży >>.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zgaga w ciąży? Spróbuj najskuteczniejsze sposoby

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0