Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zdrowie na zimowym urlopie

zima

Wybierasz się na narty? A może na Jarmark Bożonarodzeniowy lub city break w europejskiej metropolii? Gdziekolwiek jedziesz, zawsze pamiętaj o tym, że zdrowie jest najważniejsze i że nawet drobne dolegliwości mogą zepsuć Ci urlop.

Apteczka

To obowiązkowy element każdego bagażu. W apteczce powinny znaleźć się środki przeciwbólowe, które sprawdzą się podczas miesiączki, bólu głowy czy po urazie. Grupą leków najczęściej stosowanych są tzw. NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Wiele preparatów z tej grupy można kupić bez recepty. Nie zapominaj o plastrach i opatrunkach. Podczas intensywnego zwiedzania nie trudno o odciski i otarcia na stopach. W sezonie zimowym jesteśmy narażeni także na wirusy przeziębiania. Już przy pierwszych objawach infekcji górnych dróg oddechowych warto zastosować Quixx Grip-protect. Jest to wyrób medyczny, który po rozpyleniu w jamie nosowej tworzy barierę dla wirusów i zapobiega dalszemu wnikaniu patogenów do organizmu. W nowych miejscach, ze względu na inną florę bakteryjną, zdarzają nam się zatrucia pokarmowe. W takim przypadku przydatne są doustne płyny nawadniające czyli tzw. elektrolity, probiotyki, leki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe. W apteczce musi być też miejsce na leki przeciw objawom alergii oraz na preparaty przyjmowane przewlekle np. tabletki na nadciśnienie, na cukrzycę czy na niedoczynność tarczycy.

Karta EKUZ

Jeżeli wybierasz się do kraju Unii Europejskiej lub do kraju należącego do EFTA, koniecznie zgłoś się wcześniej do odpowiedniego oddziału lub delegatury NFZ i złóż wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest to dokument potwierdzający uprawnienia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Pamiętaj, że karta EKUZ jest ważna maksymalnie 12 miesięcy dla osób niebędących emerytami i 5 lat dla emerytów.

Ubezpieczenie

Niezależnie od tego gdzie jedziemy, pomyślmy o wykupieniu odpowiedniej polisy. Specjalne oferty turystyczne oferują ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), pokrycie kosztów leczenia za granicą, pokrycie kosztów akcji ratunkowej czy nawet ubezpieczenie mieszkania podczas naszej nieobecności. Na ubezpieczeniu nie należy oszczędzać. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że za granicą koszty prostych procedur medycznych są kilku- lub nawet kilkunastokrotnie wyższe niż w Polsce. W Stanach Zjednoczonych usunięcie wyrostka robaczkowego to koszt nawet 35 000 $. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest stanem nagłym, zagrażającym życiu i zdrowiu. Często wymaga zabiegu w trybie pilnym. Bez wykupionego ubezpieczenia, musimy za wszystko płacić z własnej kieszeni.

Bezpieczna jazda

Jeżeli na urlop wybierasz się własnym samochodem, zadbaj o to, by był on dobrze przygotowany do pokonania długiej trasy. W zimie konieczne są zimowe opony. Powinniśmy wozić ze sobą łańcuchy na koła, przewody rozruchowe, zapasowe koło, kamizelkę odblaskową oraz trójkąt ostrzegawczy. Sprawdź datę ważności gaśnicy oraz wyposażenie apteczki samochodowej. Nigdy nie prowadź po alkoholu. Unikaj także kierowania gdy jesteś zmęczony i niewyspany. Raz na jakiś czas należy zrobić sobie przerwę, zatrzymać się na stacji i odpocząć. Szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie na zimowym urlopie

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0