Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zdrowe życie to połączenie diety i wysiłku fizycznego. Ale jak zacząć?

sport

Jak zacząć żyć zdrowo? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób chcących porzucić toksyczny tryb życia i rozpocząć nowy etap. Nie jest to trudne, ale wymaga motywacji do działania, chęci zmian, świadomości, że obecny tryb życia nam szkodzi, ale przede wszystkim odrobiny wiedzy o tym, jak sobie pomóc. Lekarze alarmują, że rośnie liczba ludzi z nadwagą. Są to zarówno osoby starsze, które rezygnują z ciągłego ruchu, jak i dzieci, które coraz chętniej sięgają po niezdrowe przekąski. Ten problem dotyka wszystkich i niezwykle trudno się go pozbyć. Jedynym sposobem na walkę z otyłością jest zmiana stylu życia. Chodzi o połączenie zdrowego odżywiania i wysiłku fizycznego. Jak to zrobić? Od czego zacząć?

Każdy czas jest dobry na rozpoczęcie takich zmian, ale im starsi jesteśmy, trudniej nam jest przestawić się i przyzwyczaić do nowych nawyków m. in żywieniowych. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Wiąże się to również z tym, że z wiekiem powoli spada nasz metabolizm, może także osłabić się nasza chęć do większych zmian.

Początki nigdy nie są łatwe, czyli od czego zacząć

Rozpocząć powinniśmy od budowania swojej świadomości i gromadzenia wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Co jeść, tanio, zdrowo i szybko? To kolejny problem, bo nie zdajemy sobie sprawy, że racjonalne żywienie może być nawet tańsze i prostsze od tego szybkiego, niezdrowego, np. typu fast-food, a nieporównywalnie poprawia jakość naszego zdrowia.

Warto na początku zdiagnozować przyczynę szybkiego przybierania na wadze. Zdarza się, że to choroba odpowiada za tycie. Jeżeli badania wykluczą ten czynnik, to należy skupić się na analizie naszego życia. Notujemy co zjedliśmy w ciągu dnia i jakie ćwiczenia wykonaliśmy. Zazwyczaj właśnie wtedy dostrzegamy, że nasza dieta obfituje w niezdrowe dania, słone przekąski i gazowane napoje. Informacje o tym, jak jeść, można znaleźć na wielu blogach, ale należy z dystansem i ostrożnością podchodzić do informacji tam zamieszczonych i szukać raczej w wiarygodnych źródłach.

U dietetyka wystarczy jedna wizyta!

Profesjonalne podejście do zmiany stylu życia wymaga skorzystania z usług dietetyka i trenera personalnego. Ten pierwszy ustali nam limit potrzebnej dawki kalorii i przeniesie to na zbilansowaną dietę. Będziemy wiedzieli co danego dnia mamy jeść, aby dostarczyć naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Dieta nie musi ograniczać się do marchwi i sałaty. Posiłki bogate w witaminy i minerały mogą być tak samo smaczne jak zwykły hamburger. Niezmiernie istotne jest przestrzeganie pór posiłków. Śniadanie powinno być wartościowe i zapewniać siły na cały dzień. Obiad jako główny posiłek nie może zawierać wyłącznie mięsa i węglowodanów, a kolację należy jeść przed osiemnastą. To pomaga unormować dzień i zaplanować inne aktywności. Co ważne, dietetyk nie musi być drogi, a wystarczy już jedna konsultacja, by naprowadził Cię on na trop prawidłowego żywienia.

Trener personalny to droga opcja, ale nie szukajmy wymówek

Kolejnym krokiem jest aktywność fizyczna, do której przekonanie się może być jeszcze trudniejszym krokiem, niż przywyknięcie do zmiany sposobu żywienia. Wysiłkiem fizycznym zajmuje się trener personalny. Jest to osoba znająca się na możliwościach ludzkiego organizmu. Po zapoznaniu się ze stanem zdrowia danego klienta trener dobiera mu program ćwiczeń. Zazwyczaj zaczyna się od lekkich spacerów. Potem można dodać do tego sesje na siłowni, pływanie, bieganie czy jazdę na rowerze. Jeśli finanse nie pozwalają na wynajęcie trenera personalnego to nic nie stoi na przeszkodzie by ćwiczyć samemu. Jednak nie powinniśmy zaczynać gwałtownie. Wystarczy, że na początek spróbujemy spacerów, szybkich marszów, jeśli wcześniej długo nie uprawialiśmy sportu bądź mamy problem z dużą nadwagą. Jeśli jednak chcemy dokonać prawdziwej zmiany, a sport nie sprawia nam kłopotów, można zacząć od biegania lub siłowni, zapisania się na treningi, a także połączenia różnych typów aktywności, by osiągnąć lepsze, upragnione efekty. Niedrogim kosztem można urządzić sobie nawet siłownię w domu. Sport daje nam wiele możliwości na odkrycie swoich, być może wcześniej nieznanych, talentów i umiejętności, które możemy rozwijać.

Niezależnie od tego co wybierzemy, zanim przystąpimy do wprowadzania jakichkolwiek zmian, należy skorzystać z pomocy lekarza. Musimy mieć pewność, czy nasze wysiłki nie będą sabotowane przez chory organizm bądź kontuzjowane części ciała.

Sumienność i cierpliwość to podstawa

Pamiętajmy, że sport ma sprawiać przyjemność, bo tylko wtedy z zapałem podejdziemy do realizacji przedstawionego nam planu. Efekty będą zależały od naszej sumiennej pracy i konsekwencji. Jeżeli zaczniemy podjadać między posiłkami i opuszczać treningi, to nigdy nie schudniemy. Natomiast wytrwałość opłaci się już po kilku miesiącach nowego stylu życia. Najpierw poczujemy się lepiej i nabierzemy energii do działania. Potem zaczniemy tracić na wadze. Tkanka tłuszczowa zacznie znikać, a jej miejsce zastąpią mięśnie. Zmiana wyglądu wpłynie na nasze samopoczucie.

Proces ingerowania w niezdrowy tryb życia to prawdziwe wyzwanie i nie każdy może mu sprostać. Należy jednak pamiętać, że walczymy nie tylko o własny, lepszy wygląd i samoakceptację, ale przede wszystkim o zdrowie. Jeżeli zgubimy zbędne kilogramy, to łatwiej nam będzie pracować i wykonywać czynności, które do tej pory wymagały ogromnego wysiłku i sprawiały ból. Sport i zdrowa dieta to przepis na udane i szczęśliwe życie. Jest o co walczyć, bo cel na pewno się nam spodoba.

Autor: Decathlon Dział Fitness

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowe życie to połączenie diety i wysiłku fizycznego. Ale jak zacząć?

Artykuł przeczytasz w: 4 min
0