Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zdrowe odchudzanie: jak działają algi?

waga

Większość z nas przynajmniej raz w swoim życiu pomyślała o tym, że dobrze byłoby zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jedni są bardziej zmotywowani inni porzucają myśl o odchudzaniu już na początku zmagań. Oprócz systematyczności ćwiczeń, równie ważne jest prowadzenie zbilansowanej diety i zmiana złych nawyków żywieniowych. Wtedy mamy pewność, że to co robimy wyjdzie nam na zdrowie.

Chociaż rynek przesycony jest produktami, które można przypisać do kategorii „na odchudzanie”, to jednak przed rozpoczęciem suplementacji warto przeprowadzić świadomą selekcję.

Chlorella i spirulina: czy algi odchudzają?

Mikroalgi już jakiś czas temu pojawiły się wśród „nowości” zdrowego odżywiania. Czemu zawdzięczają dziś swoją popularność? Niektóre badania prowadzone nad tymi składnikami donoszą o ich korzystnym wpływie na odchudzanie. Nie jest to żadne cudowne działanie. Algi uzupełniają niedobory najważniejszych związków mineralnych i witamin. I w tym właśnie tkwi ich fenomen.

Dostarczanie organizmowi wartościowych związków odżywczych niweluje uczucie głodu, które dla wielu osób jest nie do powstrzymania i prowadzi do spożywania nadmiaru kalorii. Zarówno spirulina, jak i chlorella są składnikami naturalnymi, na które szczególnie warto zwrócić uwagę komponując dietę odchudzającą. Odchudzając się należy bowiem ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, które nie są wartościowe dla organizmu. Do tego codzienny ruch i nasza praca w końcu da widoczne efekty. Na tym polega zdrowe odchudzanie!

chlorela

Odżywcza moc chlorelli i spiruliny!

Chlorella swoją nazwę zawdzięcza chlorofilowi, czyli zielonemu barwnikowi. To prawdziwa bomba witaminowa.

Chlorofil przypomina swoją strukturą czerwony barwnik krwi to jest hem. Przypisuje się mu również cenną właściwość poprawiania parametrów krwi w przypadku anemii oraz korzystne oddziaływanie na tarczycę, układ immunologiczny, czy nadnercza.

Chlorella bogata w chlorofil, zawiera także pełen pakiet niezbędnych aminokwasów, witamin oraz czynnych związków. Wśród nich znajdują się karotenoidy (m.in. luteina, zeaksantyna, astaksantyna) i kwasy tłuszczowe GLA. Imponująca jest ilość białka znajdującego się w tym specyficznym rodzaju żywności. Warto również zwrócić uwagę, że chlorella zawiera witaminę K, co poprawia szczelność naczyń krwionośnych.

Algi zarówno w postaci sproszkowanej, jak i w tabletkach możemy nabyć w sklepie cosdlazdrowia.pl. Pierwszą można z powodzeniem dodawać do koktajli, zup i napojów, zaś forma w tabletkach na pewno spodoba się osobom, którym smak zielonych alg nie przypada do gustu. W podobnym sposób spożywać możemy i chlorellę i spirulinę.

Spirulina to równie ciekawa alga i jeszcze bardziej interesujące uzupełnienie diety w odżywcze składnika, zwłaszcza u osób które pragną zmienić swój sposób odżywiania ze względu na zbyt dużą masę ciała.

chlorela

Frakcja białka w spirulinie dostarcza wszystkich niezbędnych człowiekowi aminokwasów, do tego w bardzo dobrze przyswajalnej formie. Oprócz tego, podobnie jak chlorella, spirulina obfituje w chlorofil, przeciwutleniacze, witaminy i minerały.

Alga ta zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe w tym kwas: oleinowy, linolowy i gamma-linolenowy. Dostarcza ważnej witaminy B12, na której braki cierpią często wegetarianie i osoby nie dbające o prawidłową dietę. Dodatkowo spożycie nawet niewielkiej ilości spiruliny sprawia, że do organizmu dostają się beta-karoteny, przekształcające się w witaminę A – silny antyoksydant. Oprócz tego dużo tutaj żelaza, wapnia i fosforu w bardzo korzystnych proporcjach.

Co z tym odchudzaniem?

Każdy plan odchudzający powinien być starannie przemyślany i dobierany do indywidualnych potrzeb organizmu. Każdy człowiek jest inny i każdy organizm może cierpieć na zupełnie inne niedobory. Przyczyn tycia może być równie wiele.

Jedno jest pewne: katusze i głodówki nic nie dadzą a mogą przyspożyć jedynie kłopotów zdrowotnych zamiast nieść pozytywne rezultaty. To nie sam spadek kilogramów jest powodem do dumy – to zmiana nawyków żywieniowych, skutkująca wyregulowaniem wagi daje najwięcej satysfakcji i rzutuje na naszą kondycję.

Od czego więc zacząć odchudzanie? Może od wprowadzenia do menu cennych produktów żywnościowych, takich jak chociażby algi – chlorella i spirulina?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowe odchudzanie: jak działają algi?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0