Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zdrowe i sprawne stawy – jak o nie dbać?

stawy

Każdy z nas chciałby się cieszyć dobrym zdrowiem. Niestety, nie każdy ma takie szczęście. Są 2 drogi: albo pogodzimy się z upływem wieku i postępującą niszczeniem się naszych stawów albo podejmiemy walkę, by jak najdłużej być w formie. Zdrowie i sprawne stawy to podstawa do tego, żeby cały czas podtrzymywać swoją aktywność. Jak to zrobić? Czego unikać? Na te oraz inne pytania odpowiemy sobie w poniższym tekście, do którego lektury serdecznie was zachęcamy.

Najczęstsze przyczyny problemów ze stawami

Problemów ze stawami należy doszukiwać się nie tylko w podeszłym wieku, ale również gdzie indziej. Mogą one dotknąć nawet osoby aktywne, które jednak zapominają o kilku ważnych aspektów, by dobrze się prowadzić. Powstałe urazy i choroby zwyrodnieniowe można leczyć kupując biolevox ha w aptece internetowej.

Bóle stawów towarzyszą również osobom młodym, a nawet tym, które na pierwszy rzut oka dbają o siebie poprzez regularnie ćwiczenia czy też chodzenie na siłownię. Jedną z ważniejszych przyczyn jest brak odpowiedniego wykonywania ćwiczeń. Nieodpowiednia postawa ciała będzie powodować zbyt duży nacisk na stawy, co sprawi, że będą one ulegać deformacji. Inne przyczyny to nieodpowiednia dieta, styl życia czy też brak rozgrzewki. Jeżeli chodzi o starsze osoby, to szacuje się, że 50% osób powyżej 40 roku życia cierpi na choroby zwyrodnieniowe stawów. Choroba ta dotyka utrudnia funkcjonowanie na co dzień, ponieważ uderza w nasze stawy kolanowe, biodrowe oraz kręgosłupa.

Zdarzają się sytuacje, w których mamy problemy ze stawami za młodu. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ może się to w przyszłości skończyć poważnymi problemami. Choroba postępuje powoli i dopiero z wiekiem zaczyna się bardziej uaktywniać. Mikrouszkodzenia na początku nie są tak odczuwalne, natomiast potem przybierają na sile i mają znaczący wpływ na nasze poruszanie się i wykonywanie najprostszych czynności.

Jak zapobiegać chorobie stawów?

Przede wszystkim trzeba być osobą aktywną. Nie można zapomnieć o tym, że nasze ciało zostało stworzone do ruchu, więc dobrym rozwiązaniem będzie uprawianie sportu i nawet z wiekiem podtrzymywanie swoich pasji. Niestety, z wiekiem porzucamy uprawianie sportu, co ma bardzo negatywny wpływ na nasze ciało. Wzrost masy, problemy ze zdrowiem – to tylko jedne z konsekwencji ograniczania aktywności fizycznej. Trzeba też zaznaczyć, że nie można znacząco przesadzać z przetrenowaniem naszego organizmu – odpoczynek po ciężkim treningu jest koniecznością. Istotnym aspektem każdego treningu powinna być rozgrzewka, o której nigdy nie wolno zapomnieć.

Zdrowy styl życia znacznie pomaga utrzymywać stawy w lepszej kondycji. Mamy tutaj na myśli nie tylko aktywność fizyczna, która jest podstawą, ale dieta i właściwe wykonywanie prostych czynności jak robienie zakupów. Zdarza się, że nierównomiernie rozkładamy ciężar ciała, co niszczy nasze stawy. Aby utrzymywać stawy w należytej kondycji, należy spożywać produkty z kwasami omega-3, białko oraz witaminy C i D. Nie można zapomnieć też o kolagenie, który możemy znaleźć w galaretkach, żelatynie, ale i również suplementach diety.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowe i sprawne stawy – jak o nie dbać?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0