Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zbędny balast w postaci tłuszczu i wody?

nogi

Kobiecy organizm niestety lubi magazynować: jak nie tłuszczyk, to wodę.

Puchniemy w okolicy kostek, stopy, łydki i inne części ciała robią się obrzęknięte. Przyczyna? Zbyt mała ilość wypijanej wody. Tak, tak! Zbyt mała! Organizm obawia się odwodnienia, stąd gromadzi ją na zapas w przestrzeniach międzytkankowych. Przyczyna to również wzrost poziomu estrogenów (stan normalny przed miesiączką i w ciąży).  To również zbyt restrykcyjna i uboga w białko dieta odchudzająca oraz wysoka temperatura powietrza. Ogromny wpływ ma także brak ruchu (osłabia krążenie krwi i limfy). Koniecznie trzeba się ruszać – to pracujące mięśnie (głównie nóg) przepychają płyny w kierunku serca i węzłów chłonnych. Zachęcam do wyboru takiej aktywności fizycznej, która sprawia Ci przyjemność. Nie zmuszaj się do czegoś, co nie powoduje u Ciebie radości ale ruszać się musisz, zdecydowanie.

Zwróć uwagę na odżywianie: nadmiernie solone potrawy (przoduje glutaminian sodu), niedostatek potasu. Sięgaj po potrawy bogate w krzem i rutynę (kasza gryczana), warzywa i owoce (ogórki, pomidory, natka, seler naciowy, cytrusy, arbuzy). Chude mięso (białko) i dokarmiaj się potasem (ziemniaki, pomidory, suszone owoce).

Woda dla Ciebie? Z dopiskiem: „niskosodowa”.

Obrzęki to także sygnał alarmowy!! (nadczynność tarczycy, nieprawidłowa praca nerek, zaburzenia krążenia). Zwróć także uwagę na przyjmowane leki.

Sezonowe produkty zdecydowanie ułatwią Ci walkę z obrzękami.


Pozdrawiam
Kamila Wikiera
Trener Personalny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zbędny balast w postaci tłuszczu i wody?

Artykuł przeczytasz w: 1 min
0