Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zawód dietetyk: jak zostać specjalistą od spraw żywienia?

dietetyk

Aby móc zostać dietetykiem konieczne jest zorientowanie na żywienie człowieka, szczególnie pod kątem medycznym. Dietetyka to w dużej mierze medycyna, biologia, chemia i fizyka. Zawodu można nauczyć się w szkołach państwowych lub prywatnych. a po ich ukończeniu można podjąć pracę. W zawodzie dietetyka wyjątkowo ważne są praktyki i staże w szpitalach lub prywatnych gabinetach.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk zajmuje się ułożeniem jadłospisu, który opracowany jest dla konkretnego pacjenta. Przygotowany jadłospis ma pomóc pacjentowi w zachowaniu zdrowia. Dzięki odpowiedniej diecie można nie tylko schudnąć, ale także wyleczyć się z różnych chorób. Pacjenci nie mają pojęcia, że podczas codziennego żywienia popełniają wiele błędów, które mają wpływ na ich zdrowie. Rola dietetyka polega na ukazaniu tych błędów i pokazaniu pacjentowi jak je skorygować. Dietetyk w szpitalu będzie układał menu dla wszystkich pacjentów. Pozwoli to zadbać o prawidłową rekonwalescencję np. pacjentom z cukrzycą. Praca dietetyka w prywatnych gabinetach polega na indywidualnych poradach i przygotowaniu diety dopasowanej do potrzeb i zdrowia pacjenta.

Umiejętności dietetyka

Dietetyk musi wiedzieć jak funkcjonuje ludzki organizm i znać objawy i leczenie w różnorodnych chorobach. Na podstawie przedstawionych przez pacjenta badań będzie układał indywidualną dietę. Dieta pozwoli zmniejszyć objawy np. cukrzycy lub wyeliminować niedobory. Całościowe spojrzenie na organizm pacjenta jest więc wyjątkowo ważne. Profesjonalny dietetyk to skarbnica wiedzy dotyczącej żywienia i funkcjonowania różnych organów ludzkiego organizmu. Odpowiednie podejście do pacjentów pozwoli wzbudzić zaufanie i zmotywować pacjentów do przestrzegania diety. Wizyta w gabinecie nie powinna wywoływać strachu lub wstydu pacjenta. Zrozumienie jego problemów i potrzeb jest wyjątkowo istotne.

Ścieżka zawodowa dietetyka

Aby móc pracować jako dietetyk należy najpierw odbyć wymagane wykształcenie, które kończy się uzyskując tytuł dietetyka. Pierwszym możliwym rozwiązaniem jest podjęcie studiów dietetycznych, które oznaczają 5 lat nauki. Dzięki zdobytej wiedzy specjalista uzyska szeroki zakres wiedzy, która dotyczyć będzie funkcjonowania ludzkiego organizmu. Uzyskany tytuł magistra otworzy przed dietetykiem wiele możliwości podjęcia pracy. Druga możliwość zdobycia wykształcenia to kursy stacjonarne lub on-line. Poruszają one taką samą tematykę co studia. Warto wybrać taki kurs, który ma program podobny do studiów, ponieważ umożliwi to zdobycie wymaganej wiedzy. Zdobywanie wiedzy i umiejętności nie kończy się na studiach lub kursie. Dietetyk powinien poszerzać swoją wiedzę dzięki praktykom, stażom i szkoleniom. Stałe doskonalenie swoich umiejętności pozwoli dietetykowi być na bieżąco z najnowszymi badaniami naukowymi.

Możliwość pracy w zawodzie dietetyka

Osoby mające wymagane doświadczenie mogą rozpocząć karierę zawodową na kilka sposobów. Jednym z nich jest zatrudnienie się w poradni dietetycznej. Dietetyk może otworzyć własną działalność gospodarczą lub być specjalistą w ośrodku sportowym i centrum fitness. Istnieje możliwość zatrudnienia w firmie cateringowej lub bycia szkoleniowcem z zakresu żywienia. Dietetyk może podjąć pracę w publicznej lub niepublicznej placówce zdrowia. Wspomniane stanowiska to tylko najczęściej wybierane opcje. Umiejętności dietetyka często poszukiwane są na pograniczu różnych dziedzin.

Jak szukać pracy?

Dietetyk może samodzielnie udać się do wybranych placówek i zgłosić chęć pracy. Możliwe jest także szukanie spełniających kryteria ogłoszeń i aplikowanie. Przed rozpoczęciem szukania pracy należy jednak stworzyć dobre CV. W CV należy umieścić wszystkie informacje na temat posiadanego wykształcenia, kursów i szkoleń. Pracodawca na pewno doceni chęć zdobywania wiedzy. Ważna jest także kwestia doświadczenia czyli odbyte staże, praktyki i wcześniejsze prace. Aplikując na konkretne stanowisko warto do CV dołączyć list motywacyjny, który zostanie zauważony przez osobę rekrutującą. Jeśli nie wiemy jak stworzyć CV i napisać interesujący list motywacyjny z pomocą przyjdzie internet. Dostępne w sieci szablony tekstowe i wzory CV z Aplikuj.pl  pomogą dostosować standardową aplikację do danej oferty pracy. Podczas przygotowywania dokumentów warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Znacznie ułatwią one proces przygotowania CV oraz przypadną do gustu pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zawód dietetyk: jak zostać specjalistą od spraw żywienia?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0