Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zarządzanie dokumentami w placówce medycznej

dokumenty

Każda wizyta w placówce medycznej wiąże się z powstawaniem dokumentacji. Bez względu na to, czy dane miejsce odwiedziliśmy jednorazowo, czy też jesteśmy stałymi pacjentami, spotkanie z lekarzem zawsze zostawia po sobie ślad. Często zdarza się również, że pacjenci muszą dotrzeć do swojej dokumentacji medycznej sprzed kilku, a czasami nawet kilkunastu lat. Źle zorganizowany system zarządzania dokumentacją medyczną może sparaliżować pracę placówki. Ze względu na ilość oraz znaczenie tych danych coraz więcej z nich decyduje się wprowadzić elektroniczny system obiegu dokumentów.

Przechowywanie dokumentacji medycznej

Zgodnie z polskim prawem jednostki medyczne zmuszone są przechowywać akta medyczne pacjentów przez okres 20 lat. Każda, nawet najmniejsza poradnia, posiada archiwum wypełnione kartotekami, których nieustannie przybywa. Przy takiej ilości dokumentów nawet najbardziej skrupulatnej sekretarce lub rejestratorce może wkraść się chaos. Zamiana papierowych dokumentów na ich elektroniczne odpowiedniki pozwala zachować bezwarunkowy porządek. Co więcej pracownicy administracyjni nie muszą szykować kartotek z wyprzedzeniem, dostęp do nich jest natychmiastowy, a ryzyko, że taki dokument zaginie znika.

Wrażliwość dokementacji medycznej

Wyjątkowa wrażliwość zawartych w dokumentacji medycznej danych sprawia również, że powinna być ona szczególnie chroniona. Po wprowadzeniu e-obiegu dokumentów dostęp do danych plików posiadają wyłącznie wskazane przez administratora osoby. Administrator może również szczegółowo prześledzić historię edycji danego pliku – bez trudu sprawdzi kto, kiedy oraz jakie zmiany wprowadził. Dla wielu placówek jest to kolejny argument przemawiający za wprowadzeniem elektronicznego systemu obiegu dokumentów.

Przeciążone dokumentami placówki medyczne wprowadzają czasami zasadę, że pacjenci chcący uzyskać kopię swojej kartoteki muszą informować o tym z wyprzedzeniem. Daje to czas osobom odpowiedzialnym za dokumentację na udanie się do archiwum, odszukanie odpowiedniego dokumentu i skserowanie go. Po wprowadzeniu elektronicznego systemu obsługi dokumentów cały ten proces skraca się do kilku kliknięć. Odszukanie pacjenta w elektronicznym archiwum i wydrukowanie zapisanych na dysku informacji trwa mniej niż minutę. Sekretarkom i rejestratorkom medycznym pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu, zaś pacjenci nie są odprawiani z kwitkiem.

Co zawiera dokumentacja medyczna?

Oprócz tradycyjnej historii choroby do dokumentacji medycznej wielu pacjentów dołącza się również wyniki badań. W przypadku dłużej chorujących osób, ich kartoteki zamieniają się w opasłe tomy. Po wprowadzenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów ten problem znika – zarówno notatki lekarzy jak i wyniki badań są zapisywane w wirtualnym archiwum, a pacjent nie musi nosić ich ze sobą.

Wdrożenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów w placówce medycznej eliminuje ryzyko zniszczenia czy zagubienia tych jakże istotnych danych. Usprawnia pracę sekretariatu i niweluje konieczność posiada archiwum. Zarówno pacjenci jak i lekarze mogą uzyskać potrzebne informacje w każdej chwili http://www.primesoft.pl/pl/elektroniczny-obieg-dokumentow

Taki rodzaj rozwiązań posiada w swojej ofercie firma Primesoft Polska z Poznania. Tworzy ona specjalistyczne oprogramowanie które każdorazowo ściśle dopasowuje do potrzeb danego klienta. Ich system obiegu dokumentów V-Desk jest narzędziem intuicyjnym i prostym w obsłudze. Nie wymaga również inwestycji w drogi sprzęt – w większości przypadków zupełnie wystarczą skanery, które już znajdują się w placówce. Co więcej twórcy oprogramowania za każdym razem szkolą pracowników. Dodatkową zaletą rozwiązania firmy Primesoft Polska jest fakt, iż V-Desk harmonijnie współpracuje z innymi, już istniejącymi w danym miejscu systemami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzanie dokumentami w placówce medycznej

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0