Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak zapobiegać wirusom atakującym wątrobę?

dieta

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Jej właściwa praca jest niezbędna. Nic więc dziwnego, że każda jej dysfunkcja, każda choroba, która jej dotyka, odbija się na kondycji całego organizmu. Jak chronić wątrobę przed groźnymi chorobami, które wywołują wirusy?

Wirusowe zapalenie wątroby wywołują różne wirusy, które oznaczono po prostu literami  alfabetu od A, B, C, D i E. Najczęściej chorobę powodują wirusy B i C.

Zakażenie jednym z tych drobnoustrojów zaburza pracę wątroby, powoduje niszczenie tkanek wątroby – hepatocytów, co prowadzi do niewydolności tego organu, a czasem grozi nawet śmiercią. Na świecie, z powodu powikłań pozakażeniowych umiera nawet 300 000 osób rocznie. Należy więc zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko zakażenia którymkolwiek z tych wirusów.

Szczepienia ochronne

Przeciwko wirusowemu zakażeniu wątroby typu A i B można się zaszczepić. Takim zabiegom podawane są już małe dzieci, które ukończyły drugi rok życia. Przeciwciała, które wówczas powstają są w stanie chronić człowieka przez około 20 lat.

Dlatego też w dorosłym już życiu, pewne grupy osób powinny takie szczepienia powtórzyć.  Dotyczy to szczególnie osób pracujących przy produkcji żywności, przy usuwaniu odpadów komunalnych. Szczepienia też w zasadzie niezbędne są u wszystkich pracowników służby zdrowia.

Osoby wyjeżdżające do krajów egzotycznych, powinny rozważyć opcję szczepień ochronnych i z pewnością po przemyśleniu wszystkich za i przeciw każdy dojdzie do wniosku, że to jak najbardziej właściwe rozwiązanie.

Niestety nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Niebezpieczne jest to, że ten typ choroby rozwija się często bezobjawowo i jest on bardzo groźny.

Chory często też nie wie, że wówczas zaraża bliskie osoby, chociażby w czasie kontaktów seksualnych. Jeśli dojdzie do zakażenia, to leczenie polega najczęściej na podawaniu interferonu i leków spowalniających rozmnażanie się wirusa. Terapia trwa latami i nie daje stuprocentowej pewności wyleczenia.

Jak ustrzec się przed wirusowym zapaleniem wątroby?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to klasyczna choroba brudnych rąk. Choroba, którą łatwo zarazić się tam, gdzie panuje chroniczny brak higieny.

Stąd łatwo ją złapać w czasie wycieczek do egzotycznych krajów, dlatego przed planowanym wyjazdem należy się zaszczepić. Aby zapobiec zarażeniu się wirusem, trzeba jeść umyte owoce, pić tylko przegotowaną wodę lub tę z butelki oraz myć często ręce.

Bywalcy gabinetów kosmetycznych i salonów tatuażu są narażeni na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Oczywiście chodzi tu o gabinety i salony, w których nie są przestrzegane wysokie standardy higieny i sterylizacji.

Przed poddaniem się jakiemukolwiek zabiegowi kosmetycznemu, a w szczególności takiemu, w czasie którego niezbędne jest przerwanie ciągłości naskórka, jak chociażby makijaż permanentny czy wykonanie tatuażu należy upewnić się w kilku kwestiach.

Gabinet lub salon musi być czysty, posiadać narzędzia sterylizowane w urządzeniach specjalnie do tego celu przeznaczonych, czyli w tak zwanych autoklawach. Pracownicy muszą dezynfekować ręce przed każdym zabiegiem. W sytuacjach, gdzie może dochodzić do kontaktu z krwią, kosmetyczka musi mieć na rękach nowe rękawiczki jednorazowe.

Postępując w zgodnie z powyższymi zaleceniami, znacznie ogranicza się możliwość zakażenia wirusami. Stosując zdrową dietę i choćby umiarkowaną aktywność ruchową, można cieszyć się zdrową wątrobą przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak zapobiegać wirusom atakującym wątrobę?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0