Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zalety i wady diety sokowej – czy naprawdę warto ją stosować?

dieta sokowa

Dieta sokowa, jak wiele innych pomysłów na zdrowy tryb życia, przypłynęła do nas zza oceanu. Pojawiła się szybko i równie prędko podbiła serca zakręconych, na punkcie nowoczesnych i nie do końca odkrytych, sposobów na zrzucenie paru zbędnych kilogramów. Korzeni diety sokowej należy upatrywać w modnym juicingu (ang. juice – sok), czyli jednej z metod związanej z detoksem organizmu. Niemniej jednak należy zaznaczyć, że to, co trendy nie zawsze jest zdrowe i odpowiednie dla nas. Jakie są zalety diety sokowej? Czego należy się wystrzegać? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!

Czym jest dieta sokowa?

Dieta sokowa to nic innego jak kompozycja świeżo wyciskanych owoców i warzyw. Ten rodzaj diety odchudzającej może kryć się również pod nazwą terapii koktajlowej. Istnieje wiele interpretacji diety sokowej – osoby lubujące się w zdrowym odżywianiu doradzają, aby tego typu „posiłki” urozmaicać. Bardzo popularnymi dodatkami są napoje roślinne (à la mleko), płatki zbożowe, orzechy, a nawet kefir lub jogurt naturalny.

Na czym polega dieta sokowa?

Zanim przystąpisz do kuracji, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt – wolnoobrotowe wyciskarki do soków na WyciskarkiSokow.pl. Dlaczego? Otóż fundamentalną zasadą stosowania tej diety jest picie przez cały dzień soków. W związku z tym koktajle te powinny być przygotowane w sposób odpowiedni, ale również sprawny i przyjemny. W internetowych przestworzach oraz poradnikach można natknąć się na przepisy związane z jednodniową dietą sokową lub kilkudniowym programem, którego celem jest detoks oraz zrzucenie zbędnych kilogramów.

Jakie są zalety diety sokowej?

Owoce i warzywa są bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Ukryte pod płynną postacią są o wiele lepiej przyswajalne przez organizm niż w formie stałej. Okazuje się, że związki te działają mocniej i dłużej, gdy zostaną uwolnione z połączeń komórkowych.

Nie wolno zapominać o złotym środku kuracji – naturalnie wyciskane soki to niekończące się źródło dobrych witamin rozpuszczalnych w wodzie. Mowa tu o witaminach z grupy B, słynnej witaminie C oraz kwasie foliowym.

Dieta sokowa, również znana pod nazwą płynnej, jest dobrym wstępem do rozpoczęcia kuracji odchudzającej, redukującej tkankę tłuszczową oraz pozbywającej się zbędnych kilogramów. Stosowanie jednodniowej lub nawet kilkudniowej diety sokowej sprawia, że żołądek obkurcza się – to zmniejsza zapotrzebowanie na puste kalorie ukryte, chociażby pod postacią słodyczy lub fast-foodów.

Jakie są wady diety sokowej?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, iż dieta sokowa to dieta niepełnowartościowa. Oznacza to, że nie jest odpowiednim źródłem dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, tłuszczów i białka. W związku z tym stosowanie programu kuracyjnego dłużej niż kilka dni może narazić człowieka na niebezpieczeństwo. Ospałość, obniżenie odporności, szybka utrata wagi to tylko kilka sytuacji, które są groźne dla organizmu. Ponadto dieta sokowa jest mniej sycąca – same soki zawierają bardzo mało błonnika w porównaniu do pełnowymiarowej postaci warzyw i owoców.

Last but not least – ta metoda kuracji odchudzającej bazuje w dużej mierze na sokach owocowych. Oznacza to, że organizm otrzymuje bardzo dużą ilość cukrów prostych. Skutek jest następujący – gwałtowne skoki glukozy we krwi oraz duże wyrzuty insuliny. W związku z tym, jeśli decydujesz się na dietę sokową, warto, abyś przy okazji zadbał o regularną aktywność fizyczną.

1 komentarz
  1. Dorota pisze:

    Osobiście jestem bardzo zadowolona z soków. Wyciskam soki i piję wg. porad. Takie soki wyleczyły mnie z nadciśnienia (burak). Poza tym zwiększyła się u mnie witalność. Na początku trzeba zainwestować w wyciskarkę wolnoobrotową, ale w dalszej perspektywie się to opłaca. Warto jednak zainwestować w zdrowie, bo nie kupimy go w żadnym sklepie. Soki jednak traktuję jako uzupełnienie diety, bo organizm potrzebuje też błonnik którego w sokach jest mało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zalety i wady diety sokowej – czy naprawdę warto ją stosować?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1