Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zakupy na zdrowie: jaki ciśnieniomierz kupić?

lekarz

Ciśnieniomierz pozwala nam w szybki i dość dokładny sposób kontrolować ciśnienie. Urządzenie do użytku samodzielnego w domu powinna cechować przede wszystkim łatwa obsługa. Na rynku jest sporo różnego rodzaju ciśnieniomierzy. Który z nich będzie najlepszym wyborem?

Ciśnieniomierz – jaki wybrać?

Obecnie ogólnodostępne ciśnieniomierze są zazwyczaj na tyle dokładne i proste w obsłudze, że możemy zrobić taki pomiar bez słuchawek i pomocy drugiej osoby. Regularne pomiary pomagają w porę wykryć zaburzenia związane z ciśnieniem. Posiadanie ciśnieniomierza w domu pozwoli Ci więc na wykrycie nieprawidłowości w pracy serca, zanim stanie się to niebezpieczne dla zdrowia.

Istnieją ciśnieniomierze automatyczne, półautomatyczne, nadgarstkowe i naramienne. Czym charakteryzują się poszczególne ciśnieniomierze? Jaki wybrać? Czas poszukać odpowiedzi na te pytania.

Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?

Poszczególne rodzaje sprzętów odpowiadają miejscu, w którym przeprowadza się badanie. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest najwygodniejszy przy zakładaniu. Nie jest konieczne podciąganie rękawa czy zdejmowanie swetra albo bluzki – dostęp do nadgarstka jest bardzo łatwy. Ciśnieniomierze nadgarstkowe mogą dokonywać pomiaru dokładnego, ale ich wynik zależy od wielu czynników, m.in. prawidłowego użycia aparatu. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie instrukcji dołączonej do produktu.

Aparat jest na tyle dokładny, że staje się najlepszą opcją dla osób, które używają ciśnieniomierza jedynie kontrolnie. Przy problemach z arytmią serca może wystąpić zakłamanie sprzętu. Dużym plusem tego typu sprzętu jest natomiast szybkość pomiaru oraz niewielki rozmiar – można zabrać go wszędzie ze sobą. Użytkownicy doceniają go właśnie za wygodę.

Drugą, a jednocześnie najbardziej popularną, opcją jest ciśnieniomierz naramienny jest najpopularniejszą opcją. Wynik jest najdokładniejszy, więc aparat sprawdzi się nawet w przypadku osób z ledwo zauważalną zmianą ciśnienia. Warto wiedzieć, że ciśnieniomierz naramienny nawet w największym rozmiarze ma ograniczony rozmiar mankietu, więc osoby z dużą nadwagą powinny zdecydować się na modele nadgarstkowe.

Ciśnieniomierz automatyczny i półautomatyczny

Ciśnieniomierz półautomatyczny jest połączeniem tradycyjnego modelu z nowoczesnymi rozwiązaniami. Mankiet trzeba wprawdzie ręcznie napompować, ale wynik jest wyświetlany na ekranach LCD. Tradycyjne ciśnieniomierze wyróżnia długi czas pracy na jednym zestawie baterii oraz bardzo dokładny wynik pomiaru.

Ciśnieniomierz półautomatyczny nie jest polecany dla pacjentów, którzy planują robić pomiary samodzielnie, a jednocześnie mają problemy z wykonywaniem codziennych czynności manualnych. Mankiet po nałożeniu trzeba bowiem ręcznie napompować za pomocą gruszki, czyli pompki wykonanej z elastycznego materiału. Niekiedy może to być naprawdę uciążliwe, przede wszystkim dla osób starszych, które często mają ograniczony zasięg ruchu oraz – co oczywiste w tym wieku – nienajlepszą sprawność fizyczną..

Ciśnieniomierz automatyczny jest natomiast bardzo wygodny w przypadku samodzielnych pomiarów. Mankiet po nałożeniu na rękę sam się pompuje, a wynik pojawia się na wyświetlaczu. Jedyną czynnością wymaganą od użytkownika jest naciśnięcie przycisku rozpoczynającego pomiar.

Dodatkowe opcje w aparatach mierzących ciśnienie

Ważną kwestią jest świadomość, jaki ciśnieniomierz kupić biorąc pod uwagę wiek potencjalnego użytkownika i jej stan zdrowia. Dla przykładu osobom starszym zaleca się aparaty z dużymi wyświetlaczami. Liczba przycisków powinna być ograniczona, żeby użytkownik w podeszłym wieku nie miał problemu z prawidłową obsługą urządzenia. Wyświetlacze dotykowe, bardzo zaawansowane technologicznie sprawdzą się z kolei dla osób młodszych.

Przy zakupie ciśnieniomierza mamy też możliwość wyboru zasilania. Można znaleźć ciśnieniomierze na baterie albo ładowane na zasilacz. Są również opcje z obydwoma rodzajami zasilania. Producenci starają się rozwijać technologicznie i jak najbardziej ułatwiać użytkownikom dokonywanie pomiarów ciśnienia.

https://www.sport-shop.pl/cisnieniomierze-c-168.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zakupy na zdrowie: jaki ciśnieniomierz kupić?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0