Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Zadbaj o zdrowie swoich zębów

dentysta

Codzienna troska o zdrowie zębów jest bardzo ważna. Już od najmłodszych lat powinniśmy wpajać dzieciom, że zęby należy myć codziennie.

Prawidłowa dieta dla zdrowia zębów

Oprócz tego bardzo ważną rolę dla zdrowia zębów pełni odżywianie.  W wielu przypadkach maluchy są od niemowlęctwa przyzwyczajane do słodkiego smaku kaszek, które są produktami o wysokiej zawartości cukru. Dzieci chętniej sięgają po słodycze i czekoladki zamiast po owoce czy naturalny nabiał. Tymczasem dla zdrowych zębów ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w wapń, witaminy i minerały. Również w dorosłym życiu często nie zwracamy uwagi na to, czy wybierane przez nas produkty żywnościowe będą dla nas najkorzystniejsze – częściej kierujemy się ceną, reklamą lub po prostu wygodą.

Codzienna pielęgnacja i regularna kontrola

Choć odpowiednia dieta jest ważna dla zdrowia zębów, to jednak podstawą dobrego stanu zdrowia zębów jest ich codzienne mycie i regularne wizyty u dentysty. Zęby powinno się myć po każdym posiłku, jednak najczęściej myje się je rano i wieczorem. Z kolei stomatologa powinniśmy odwiedzać regularnie co pół roku, aby szybko wykryć wszelkie ubytki i zareagować od razu, jak tylko się pojawią. Co pół roku powinniśmy również wykonywać zabiegi z pogranicza profilaktyki stomatologicznej a stomatologii estetycznej, jakimi są skaling i piaskowanie zębów. Dzięki nim usuwa się zalegający na zębach kamień nazębny, który stwarza dogodne środowisko do rozwoju bakterii.

Odpowiednia technika szczotkowania i dobrze dobrana szczoteczka

Codzienna higiena jamy ustnej jest podstawowym sposobem na zachowanie zdrowych zębów, jednak podkreślić należy, że odpowiednia technika szczotkowania i prawidłowa szczoteczka także mają wpływ na stan naszego uzębienia. Większość Polaków używa zbyt twardych szczoteczek do zębów sądząc, że skuteczniej usuwają one zanieczyszczenia z powierzchni zębów. Tymczasem miękkie szczoteczki lepiej nadają się do szczotkowania zębów, ponieważ nie tylko czyszczą, ale także nie ranią dziąseł. Przy długotrwałym stosowaniu szczoteczek o twardych włóknach można doprowadzić do chorób przyzębia. Ważna jest również prawidłowa technika szczotkowania. Najlepiej poprosić swojego stomatologa o instruktaż, jak robić to właściwie. Istnieje kilka technik, zaś stomatolog będzie w stanie najlepiej dobrać prawidłową technikę szczotkowania do kondycji twoich zębów.

Zdrowe zęby gwarantują nam, że przez wiele lat będziemy mogli cieszyć się korzystaniem z własnego uzębienia i unikniemy konieczności zastosowania takich rozwiązań jak proteza zębowa czy implanty.


Autor – Dentysta Wojciech Gałkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadbaj o zdrowie swoich zębów

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0