Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej?

dziecko

Nie tak dawno temu, wszystkie media – zarówno tradycyjne jak i społecznościowe – rozpisywały się o fenomenie aplikacji mobilnej Pokemon Go, która to dokonała czegoś, co mimo starań tysięcy pedagogów, nauczycieli oraz samych rodziców wydawało się niemożliwe – sprawiła że całe rzesze młodszych dzieci postanowiły opuścić wygodne wnętrza domów i wyruszyć na spacer po okolicy w poszukiwaniu wirtualnych animacji z kreskówki. Fenomen zjawiska nieco osłabł, a zatroskani rodzice muszą sięgać po coraz to nowsze metody zachęcania dzieci do aktywności fizycznej – jak można tego dokonać?

Świeć przykładem

Przede wszystkim nie powinniśmy się opierać wyłącznie na słowach, a sami posłużyć naszej pociesze przykładem. Przykład idzie bowiem z góry, natomiast jeżeli osoba małoletnia usłyszy, że rodzice zachwalają sport w każdej jego odmianie, jednocześnie większość swojego czasu spędzając przed ekranem telewizora lub komputera, może ona nie czuć się przekonana, że aktywność fizyczna jest czymś faktycznie korzystnym, jako że w takim przypadku opiekunowie o wiele częściej poświęcaliby jej czas.

Nie starajmy się także uczynić z naszego malucha mistrza za wszelką cenę. Wielu rodziców zapomina, że istnieje bardzo cienka linia pomiędzy niewinną zabawą, dbaniem o formę i rozwijaniem swoich umiejętności, a dążeniem do mistrzostwa za wszelką cenę, nawet wbrew chęciom i marzeniom swoich pociech. Jeżeli dziecko faktycznie okaże się utalentowane w jakiejś dyscyplinie sportu, z całą pewnością samo będzie ono poszukiwało nowych możliwości rozwoju, czy to poszerzając swoją wiedzę teoretyczną, czy też namawiając nas, abyśmy pozwolili mu zapisać się na dodatkowy kurs organizowany przez szkołę lub lokalne centrum kultury.

Nie chciej mistrza, wybierz szczęście

Powinniśmy także pamiętać, że to co dla nas wydaje się być interesującym sposobem spędzania wolnego czasu, dla osoby małoletniej może być po prostu nudne. Wiele dzieci, zwłaszcza tych zbliżających się w latach do okresu adolescencji, zainteresowanych jest sportami ekstremalnymi, do których należy zaliczyć wyczynową jazdę na deskorolce, rowerze, czy rolkach. Nie studźmy w naszym milusińskim zapału, a jedynie upewnijmy się, że oddaje się on swojej nowej pasji w sposób bezpieczny. W przypadku sportów wiążących się z dużym ryzykiem kask, ochraniacze oraz odpowiednie obuwie są wręcz nieodzowne.

Dziecko na pewno samo zainteresuje się zwiększeniem ilości uprawianej codziennie aktywności fizycznej w przypadku, gdy jego rówieśnicy również będą spędzali dużo czasu na dworze, na hali sportowej, czy też na basenie. Warto więc poczynić choćby minimalne starania, aby nasz podopieczny nawiązał bliższe kontakty z grającymi na lokalnym boisku dziećmi lub z grupą regularnie uczęszczającą na zajęcia pływackie. Mimo, że początki mogą być trudne, to warto poczynić wraz z naszą pociechą pewne starania w tym kierunku, głównie z uwagi na fakt, że wspólne uprawianie sportu może także przełożyć się na silne, prawdziwe przyjaźnie, możliwość nawiązania nowych znajomości oraz dalsze poszerzanie swoich zainteresowań, dzięki obcowaniu z osobami z całkowicie różnych środowisk.

Jak więc widać, istnieje gro sposobów pozwalających zachęcić osobę małoletnią do większego zaangażowania w aktywność fizyczną i usunięcia gier komputerowych, seriali telewizyjnych oraz innych cyfrowych rozrywek na drugi lub nawet trzeci plan. Jako rodzice lub opiekunowie wykazać się po prostu musimy odrobiną kreatywności, cierpliwości i wyrozumiałości. Zmiany może nie przyjdą od razu, możemy jednak nadać życiu dziecka nowy kierunek, rozbudzić w nim nowe pasje i sprawić, aby poczuło się wyjątkowe. Odrobina poświęcenia oraz zmiana obecnych, nie zawsze korzystnych, przyzwyczajeń jest tego jak najbardziej warta.

Dobierz odpowiedni strój i daj wybór!

Pewnie zastanawiasz się, jak przekonać dziecko do sportu. Doskonałym rozwiązaniem będą również zakupy. Dzieci kochają gadżety, dlatego dodasz swojemu maluchowi powera kiedy pozwolisz mu samodzielnie wybrać sprzęt sportowy! Kolorowe printy na koszulkach, kask z zabawnymi uszami albo rolki z ulubioną postacią z bajki – samym designem zachęcają do sporu.

Pamiętaj również, że jest wiele dyscyplin, w których może sprawdzić się Twój maluch. Jeśli chcesz wiedzieć co najlepiej przekonuje dzieciaki, wejdź → tutaj i sprawdź!

2 komentarze
  1. Zrzućbrzuch pisze:

    Najlepiej pokazać dziecku od małego parę aktywności, sztuk walki po parę treningów i na pewno wybierze coś co w danej chwili najbardziej będzie mu odpowiadać.

  2. Jacek pisze:

    Najlepiej uczyć dzieci aktywności od małego i włączać je do naszych ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
2