Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak wygląda aktywność fizyczna w Polsce?

systematyczny trening

Kilka lat temu „wszyscy” Polacy ruszyli z kanap i nagle pokochali aktywność fizyczną. Czy ich miłość przetrwała próbę czasu? Jak dzisiaj wygląda aktywność fizyczna Polaków?

Kilka lat temu „wszyscy” Polacy ruszyli z kanap i nagle pokochali aktywność fizyczną. Czy ich miłość przetrwała próbę czasu? Jak dzisiaj wygląda aktywność fizyczna Polaków?

Kto ćwiczy w Polsce?

Według badania przeprowadzonego na facebook’u przez trenera osobistego Kubę Piotrowskiego, największą grupę ćwiczących stanowią osoby pomiędzy 26 a 35 rokiem życia. Wśród nich najwięcej jest tych, którzy żyją w dużych ośrodkach miejskich, liczących sobie od 200 do 500 tysięcy mieszkańców. Osobami, które najchętniej uprawiają sport są te, które na co dzień długie godziny spędzają w biurowcach w pozycji siedzącej.

Częstotliwość i rodzaj ćwiczeń

Zarówno panie, jak i panowie deklarują, że ćwiczą regularnie nawet kilka razy w tygodniu. Kobiety i mężczyźni najczęściej jako formę aktywności fizycznej wybierają bardzo popularne i wymagające dużego wkładu finansowego bieganie lub jazdę na rowerze. Coraz więcej osób przekonuje się również do ćwiczeń siłowych. Panie chętnie uczęszczają także na siłownię i zajęcia typu fitness. Alternatywą dla panów jest natomiast pływanie na basenie.

Co Polaków motywuje do ćwiczeń?

Jako najczęstszy powody do podjęcia aktywności fizycznej zarówno respondenci, jak i respondentki, podają chęć poprawy samopoczucia oraz redukcji wagi. Efekty jakie obserwują różnią się naturalnie w zależności od częstotliwości ćwiczeń. Ci, którzy zaczynają regularnie ćwiczyć rzadko kiedy zaprzestają aktywności. Można by nawet nieśmiało stwierdzić, że jest ona uzależniająca. Badani stwierdzają, że ćwiczyć będą nadal, bo zależy im na dobrym zdrowiu i samopoczuciu, a także chcą zachować wypracowane w wyniku treningu efekty. „Najbardziej motywuje mnie „to specyficzne uczucie” po dobrze przepracowanym treningu. Zadowolenie, że dałam radę, że znów mi się udało.” – komentuje Joanna – jedna z respondentek.

Rozpoczętą przygodę z aktywnością fizyczną trudno jednoznacznie zakończyć. „Motywuje mnie dane sobie słowo, że już nigdy nikt nie będzie się wyśmiewał z tego, że jestem gruba!!! Motywuje mnie zmiana, którą powoli widzę w lustrze i zaczynam kochać swoje ciało :-)” – mówi Magdalena, która również brała udział w ankiecie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, stwierdzają, że ruch staje się dla nich niezbędnym elementem codziennego planu dnia, który daje im „siłę napędową” do podejmowania dalszych działań. A im więcej korzyści otrzymują z samego treningu, tym chętniej go podejmują.

Ze szczegółami raportu można zapoznać się w artykule Aktywność fizyczna w Polsce – raport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak wygląda aktywność fizyczna w Polsce?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0