Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Wolne rodniki – czym są i jakie choroby powodują?

zdrowie

Wolne rodniki występują w każdym organizmie, gdyż bez nich nie funkcjonuje on we właściwy sposób. W sytuacji, kiedy równowaga pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami jest na właściwym poziomie, nie ma żadnego problemu. Gorzej kiedy ilość tych pierwszych zwiększa się coraz bardziej.

Wolne rodniki – co to jest?

Przez określenie wolne rodniki rozumiemy atomy, które nie posiadają pary. Atomy tlenowe znajdujące się w ludzkim organizmie muszą mieć parzystą ilość elektronów. Chociaż w niektórych sytuacjach ma miejsce zgubienie elektronu. Wtedy atom tlenowy gubi swoją pierwotna równowagę i zaczyna szukać innego atomu tlenowego. W takim przypadku tworzą się niekompletne atomy tlenowe, które zmieniają się w wolne rodniki. To sytuacja bardzo niekorzystna dla zdrowia oraz samopoczucia człowieka. Najgorsza jest sytuacja, kiedy niekompletny atom tlenowy szuka elektronu również wśród atomów białka. Skutkiem takiego działania jest zniszczenie struktury białek, co oznacza uszkodzenie błon komórkowych, czyli struktur DNA. Nie trzeba długo czekać na negatywne efekty takiego działania.

Jakie choroby powstają na skutek wolnych rodników?

Wolne rodniki to niebezpieczne atomy, które wpływają w ogromnym stopniu na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych zbyt dużej ilości wolnych rodników jest zmagania się z miażdżycą. Wiąże się to z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, a także utlenianiem lipidów, dzięki czemu na ścianach tętnic pojawiają się złogi tłuszczu. Oprócz tego wpływają one na szybsze postępowanie procesów starzenia skóry. Kolejny skutek uboczny to występowanie łuszczycy, egzemy oraz nowotworów skóry. Niestety, wolne rodniki stanowią zagrożenie również dla mózgu, czyli wpływają na wystąpienie choroby Alzhaimera, choroby Parkinsona, a także wpływają na występowanie udarów oraz demencji.

To zagrożenie dla nerek, trzustki, żołądka oraz jelita. Wpływają na rozwój cukrzycy, nieżytu żołądka oraz dwunastnicy, warto wspomnieć o niewydolności nerek, trzustki oraz nowotworach znajdujących w przewodzie pokarmowym oraz układzie wydalniczym. Aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy ilość wolnych rodników w organizmie wpływa na pojawienie się różnorodnych chorób należy przede wszystkim temu zapobiegać. Gripex hot max, Hawthorn Extract czy Ekamedica zioła to tyko przykłady środków, które warto mieć zawsze pod ręką, aby poziom wolnych rodników gwałtownie nie wzrastał. Oprócz tego w diecie powinny znaleźć się duże ilości czerwonych, żółtych i pomarańczowych owoców i warzyw. Dzięki nim ilość wolnych rodników w organizmie zmniejsza się, a to ze względu na obecność beta-karotenu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wolne rodniki – czym są i jakie choroby powodują?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0