Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Właściwości i działanie czarnej herbaty

zielona herbata

Polska pod względem spożycia herbaty zajmuje 3 miejsce. Najczęściej sięgamy po czarną herbatę, chociaż coraz bardziej popularne są też czerwona, zielona czy biała. Czarna herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów nie tylko w Polsce, ale i na świecie, ponieważ jest doskonałym dodatkiem do posiłku. Sprawdzi się także jako dodatek do relaksującego wieczoru. Kryje ona w sobie wiele dobroczynnych działań, które warto poznać i wykorzystywać.

Jak powstaje herbata?

Sięgamy po nią praktycznie każdego dnia, ale mało kto orientuje się, w jaki sposób powstaje mieszanka, którą tak często spożywamy. Herbata to świetny pretekst do spotkań z rodziną. Czarna herbata pochodzi z oddalonych o tysiące kilometrów krajów. Jej przygotowanie wymaga nie tylko wiele pracy, ale także wiedzy. Liście z drzewa herbacianego zbiera się mechanicznie, a czas zbioru zależy od klimatu kraju. Produkcja czarnej herbaty to główne 4 etapy: więdnięcie, skręcanie, fermentacja i suszenie liści. Pierwszy etap przeprowadzany jest w warunkach naturalnych i trwa nawet 20 godzin. Można wykonać go mechanicznie i wtedy zajmuje około 3 godziny. Następnie przesiewa się liście celem wyrównania jakości surowca. Celem fermentacji jest zapoczątkowanie reakcji chemicznych, które przyczynią się do zmiany właściwości herbaty. Ostatni etap to szybkie wysuszenie herbaty po to, aby zachować jej właściwości.

Właściwości czarnej herbaty

Duże stężenie flawonoidów, które opóźniają procesy starzenia sprawia, że czarna herbata jest ceniona przez wiele osób. Flawonoidy mogą wychwycić wolne rodniki tlenowe i zneutralizować ich działanie. Wolne rodniki przyczyniają się do rozwoju wielu chorób i mają niekorzystny wpływ na układ immunologiczny. Najcenniejsze flawonoidy znajdujące się w czarnej herbacie to katechiny, które są najłatwiej przyswajane przez ludzki organizm. Katechiny obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi zapobiegają w ten sposób rozwojowi miażdżycy i zawałom serca. Czarna herbata pobudza układ trawienny do wydzielania soków trawiennych i hamuje rozwój bakterii. Zawarte w niej antyoksydanty wspomagają zdrowy tryb życia i poprawiają samopoczucie.

Zalety picia herbaty

Czarna herbata poprawia kondycję skóry i opóźnia jej procesy starzenia. Wykorzystywana jest nawet w kosmetyce i dodawana do kremów, np. dla delikatnej cery. Dzięki obecności taniny, która wiąże toksyny herbata pomaga w zatruciach i ułatwia trawienie ciężkostrawnych posiłków. Czarna herbata pomoże usunąć oznaki zmęczenia i doda energii dzięki obecności kofeiny. Kubek herbaty może zawierać nawet 40-50 mg kofeiny, która usprawni koncentrację i wyeliminuje senność. Pewne jest, że czarna herbata to napój, który można spożywać towarzysko, np. na spotkaniach rodzinnych. Warto wybrać najlepszy rodzaj herbaty, który zasmakuje całej rodzinie i zapewni wspaniałą atmosferę podczas posiłków. Pure Leaf to gwarancja wyboru najlepszej jakości herbaty i uzyskania pełni jej smaku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Właściwości i działanie czarnej herbaty

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0