Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Witaminy i suplementy diety dla cukrzyków

suplementy

Osoby chorujące na cukrzycę są podatne na niedobory witamin i minerałów. Braki można skutecznie uzupełnić za pomocą suplementów diety przeznaczonych dla diabetyków.

Jakie witamy są szczególnie ważne w cukrzycy?

Wysokie stężenie glukozy we krwi jest przyczyną powstawania zwiększonych ilości szkodliwych dla zdrowia wolnych rodników. Z tego właśnie względu w diecie cukrzycowej bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią podaż witamin i minerałów. Szeroki wybór suplementów diety dla cukrzyków znaleźć można na stronie Apteline.pl. W składzie takich preparatów powinny znaleźć się przede wszystkim aktywne antyutleniacze, do których zalicza się:

  • witaminę E – aktywny przeciwutleniacz, który unieszkodliwia wolne rodniki, a dodatkowo pobudza produkcję insuliny i zmniejsza stężenie glukozy we krwi,
  • witaminę C – zmniejsza ilość wolnych rodników, hamuje rozwój miażdżycy, wzmacnia odporność, reguluje ciśnienie krwi, spowalnia utratę wapnia z kości i zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi,
  • beta-karoten (prowitamina A) – niszczy wolne rodniki i ma pozytywny wpływ na wzrok, który w przebiegu cukrzycy ulega osłabieniu,
  • witamina B12 – u osób zażywających leki na bazie metforminy konieczna jest suplementacja witaminy B12, ponieważ jej wchłanianie jest znacznie ograniczone.

Witaminy te najlepiej spożywać w postaci naturalnej, czyli włączając do diety warzywa i owoce. Najwięcej prowitaminy A zawierają pomidory, marchew, dynia, śliwki, morele, zielone warzywa. Witaminę C znaleźć można w orzechach włoskich, owocach cytrusowych, czarnej porzeczce i papryce. Bogatym źródłem witaminy E są nasiona słonecznika i lnu, a także oleje roślinne i orzechy.

Jakie suplementy diety stosować w cukrzycy?

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. W praktyce trudno jest tak ułożyć jadłospis, aby znalazły się w nim wszystkie ważne dla zdrowia witaminy i minerały. Osoby chore na cukrzycę są szczególnie narażone na niedobory, dlatego powinny stosować suplementy diety. Stosowanie preparatów witaminowych i mineralnych zawsze trzeba uzgodnić z lekarzem, aby uniknąć ryzyka przedawkowania.

W specjalistycznych aptekach z produktami dla cukrzyków można znaleźć wiele suplementów diety przeznaczonych dla diabetyków. Nie zawierają one cukru i mogą być stosowane w cukrzycy. Należy jednak pamiętać, że każda suplementacja powinna trwać maksymalnie trzy miesiące, pod kontrolą lekarza. Zdecydowanie najlepszym źródłem witamin i minerałów są naturalne produkty spożywcze. Koniecznie trzeba więc zadbać o urozmaicony jadłospis, który dostarczy organizmowi wszelkich niezbędnych substancji odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witaminy i suplementy diety dla cukrzyków

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0