Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Wirus HPV – badania i profilaktyka

lekarz

Wirus brodawczaka ludzkiego, zwany HPV występuje w wielu odmianach. Obecnie znanych jest ponad 100 rodzajów wirusa. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas stosunku seksualnego (dotyczy to 40 znanych typów wirusa HPV), jednak istnieje także ryzyko przeniesienia wirusa przez takie przedmioty jak ręcznik czy ubranie, głównie bielizna. Statystycznie, najwięcej zdiagnozowanych przypadków HPV występuje w grupie osób pomiędzy 15 a 25 rokiem życia.

Część zakażeń wirusem HPV jest niegroźna, nie wywołuje objawów, a do wyleczenia dochodzi samoistnie. Jednak w wielu wypadkach, zakażenie wirusem HPV przyczynia się do powstania raka szyjki macicy, raka prącia i innych groźnych chorób. Wirus atakuje zwykle nabłonek narządów płciowo-moczowych. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i regularne badania.

Rodzaje wirusów HPV

Spośród ponad 100 odmian wirusów brodawczaka ludzkiego wyróżniamy przede wszystkim te wysokiego i niskiego ryzyka. Wirusy niskiego ryzyka inaczej nazywane niskoonkogennymi wywołują u obu płci zmiany zwane kłykcinami kończystymi pojawiające się na narządach rozrodczych, w okolicach odbytu i w jamie ustnej. Do zakażenia może dojść także podczas porodu, jeżeli matka była zakażona kłykcinami sromu lub macicy. Są to zwykle łagodne zmiany, dość łatwe do wyleczenia. Konieczna jest jednak odpowiednia diagnoza.

Z kolei wirusy HPV wysokoonkogenne odpowiedzialne są za rozwój nowotworów. Najczęściej jest to rak szyjki macicy, istnieje także związek między zakażeniem wirusem HPV a rakiem prącia, odbytu, pochwy czy nawet gardła. Wirusem HPV bardzo łatwo się zakazić, osoby będące nosicielami mogą nie być tego świadome, z tego względu tak ważne są regularne badania.

Grupa wysokiego ryzyka

Regularne badania i profilaktyka to podstawa dbania o zdrowie. W przypadku wirusa HPV regularne badania są tym ważniejsze, że często infekcja przebiega bezobjawowo. Niestety, konsekwencją zakażenia mogą być bardzo poważne choroby, przede wszystkim nowotwory układu rozrodczo-moczowego.  Grupą podwyższonego ryzyka są osoby aktywne seksualnie w wieku 15-25 lat, niemniej w późniejszym wieku również istnieje ryzyko zakażenia.

Dermatolog-wenerolog, doktor nauk medycznych Igor Michajłowski, informuje: „Wśród osób zakażonych wirusem  HPV średnia wieku to 22 lata u mężczyzn i 19 u kobiet. Zmiany wskazujące na zakażenie można zaobserwować nawet u 70 % partnerów osób, u których występują kłykciny kończyste. Niemniej, nie każdy kontakt seksualny z osobą z kłykcinami nie musi prowadzić do zakażenia”.

Kto powinien zdecydować się na test na obecność wirusa HPV

Zdarza się, że zakażenie łagodnymi formami wirusa HPV mija samoistnie. Jednak ryzyko zachorowania na nowotwór istnieje, w związku z tym nie powinno się bagatelizować problemu. Jak w przypadku wielu chorób, szybka reakcja zwiększa szanse na wyzdrowienie.

„Nawet łagodna forma zakażenia wirusem HPV pozostawiona sama sobie, może rozprzestrzeniać się i stwarza ryzyko rozwoju innych chorób”ostrzega doktor Igor Michajłowski.  

Z tego względu tak ważne są regularne badania i testy na obecność wirusa HPV. Taki test można wykonać samodzielnie zamawiając go w Internecie np. na stronie drwenerolog.pl. Test jest łatwy do wykonania, bezpieczny i wiarygodny. Prawidłowość wyników domowych testów wynosi aż 99 %, z tego względu polecane są osobom do profilaktycznych badań, a także w sytuacji, kiedy podejrzewane jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Dowiedz się więcej na temat wirusa HPV – https://drwenerolog.pl/choroby/hpv/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wirus HPV – badania i profilaktyka

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0