Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Wino musujące – tańszy zamiennik ekskluzywnego szampana

wino

Szampan jako napój alkoholowy kojarzy nam się z wyjątkowymi okazjami. Jest nieodłącznym elementem ważnych toastów wznoszonych w czasie wyjątkowych okazji takich jak urodziny, awans w pracy, wesele, jubileusz czy sylwester. W takich chwilach mało kto myśli o tym, że nie pije prawdziwego szampana, a wino musujące.

W rzeczywistości szampan to bardzo drogi i ekskluzywny alkohol. Czym różni się jednak od wina musującego? Oryginalny szampan produkowany jest w Szampanii, która znana jest z bardzo trudnych, niesprzyjających produkcji wina warunków atmosferycznych. Co ciekawe, to właśnie ten niesprzyjający klimat odpowiada za wynalezienie szampana, a dokładniej sposobu jego produkcji. Problematyczne warunki uniemożliwiały wykorzystywanie tradycyjnych sposobów wytwarzania wina. Wino musujące jest nasycone dwutlenkiem węgla, który może trafić do butelki na kilka, a właściwie na trzy sposoby:

  1. Powtórna fermentacja w butelce,
  2. Wtórna fermentacja w kadzi i napełnienie butelki już musującym winem,
  3. Sztuczne dodanie gazu do spokojnego wina.

Wina musujące są orzeźwiające i doskonale wznosi się nimi toasty. Ciekawostką jest fakt, że szampan nie bez powodu spożywany jest w celu celebrowania wielkich sukcesów: sposób jego wytwarzania w dosłowny sposób nawiązuje do walki i wygranej ze wszystkimi przeciwnościami. Wina musujące pasują do praktycznie każdego rodzaju dań. Można podawać je do lekkich dań mięsnych, ryb, owoców morza, sałatek, a nawet do kuchni orientalnej. Doskonale sprawdzają się również jako aperitif, serwowane w czystej postaci lub mieszane z likierem owocowym. Ich uniwersalność sprawia, że są one jednymi z częściej wybieranych napojów alkoholowych. Szczególnie do serc kobiet ostatnimi czasy trafiło wino o nazwie Prosecco. Jego orzeźwiający charakter, a zarazem nienachalny smak sprawia, że może on towarzyszyć zarówno na co dzień, jak i podczas specjalnych okazji.  Ponadto można spotkać się z innymi nazwami win musujących takimi jak Champagne, Cava, Franciacorta, Cremant czy Sekt. Wina musujące z reguły są bardzo lekkie. Znacząco różnią się jednak stopniem wytrawności, aromatem oraz intensywnością. To wedle tych cech powinno się dobierać wino pod swoje indywidualne preferencje. Jeżeli zastanawiasz się i chcesz spróbować naprawdę dobrego wina musującego, koniecznie zajrzyj do winiarskiego sklepu internetowego Zielone Butelki, który oferuje oryginalne i niespotykane rodzaje wina w niskich cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wino musujące – tańszy zamiennik ekskluzywnego szampana

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0