Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Wczasy odchudzające. Czy warto się wybrać?

odchudzanie

Samotne zmagania z wagą bywają trudne. Wie to każdy, kto choć raz próbował zrzucić zbędne kilogramy. Często brakuje nam: odpowiedniej wiedzy oraz wytrwałości. Kiedy indziej wiary w powodzenie. Jeśli jednak mimo wszystko zależy nam na osiągnięciu wymarzonych efektów, powinniśmy sięgnąć po sprawdzone metody. Ich lista jest długa, a na czołówkę wysuwają się coraz popularniejsze wczasy odchudzające. Czy to opcja dla każdego? Co dzieje się w trakcie takiego wyjazdu? Jakich efektów można się spodziewać?

Na czym polegają wczasy odchudzające?

Ogólnie mówiąc, jest to forma aktywnego wypoczynku połączona często z zabiegami relaksacyjnymi i poprawiającymi naszą urodę. Jeden turnus odchudzający trwa co najmniej tydzień lub dwa. Jednak nie brakuje też ofert obejmujących dłuższe okresy/terminy.

Tego typu wyjazdy zazwyczaj organizowane są przez: ośrodki i domy wypoczynkowe lub ośrodki medyczne (kliniki specjalistyczne lub np.: ośrodek rehabilitacyjny Dobry Brat w Borach Tucholskich, sanatoria). Uczestnicy wyjazdu znajdują się pod opieką specjalistów, czyli: dietetyka, psychologa, trenera, fizjoterapeuty. Każdy otrzymuje też plan zajęć, który uwzględnia: posiłki, zajęcia ruchowe, wykłady oraz warsztaty tematyczne.

Jak wybrać właściwą ofertę?

Decydując się na wczasy odchudzające, warto dokładnie przemyśleć zarówno kierunek wyjazdu, jak i to z czyjej oferty skorzystamy. Pamiętajmy, że obecnie odchudzanie to nie tylko potrzeba zdrowotna, ale również sprytny chwyt marketingowy. Praktyka ta nie ominęła również odchudzających wczasów.

Oferują je coraz częściej modne hotele czy pensjonaty. Rzadko jednak ma to cokolwiek wspólnego z profesjonalnymi turnusami. Na właściwą ofertę składają się:

  • wcześniejsza konsultacja ze specjalistą celem dobrania właściwej diety – w trakcie takiego spotkania odbywa się mierzenie i ważenie, a także ma miejsce wywiad dotyczący stanu zdrowia;
  • spotkania z psychodietetykiem lub psychologiem;
  • bogaty program zajęć dodatkowych;
  • analiza postępów;
  • wykłady;
  • zajęcia praktyczne/motywacyjne.

Uzupełnienie oferty stanowią usługi czy też zabiegi kosmetyczne mające na celu poprawę wyglądu, ale i samopoczucia uczestników. Nasze największe zaufanie powinny też wzbudzać te ośrodki, które posiadają w swojej ofercie nie tylko wczasy dla dorosłych, ale również obozy odchudzające dla młodzieży oraz / lub dzieci. Wtedy możemy mieć pewność, że organizator i prowadzący posiadają: odpowiednią wiedzę, doświadczenie i narzędzia, by pomóc w gubieniu wagi w sposób kompleksowy. Aby w pełni móc skorzystać z odchudzającego wypoczynku, nie powinniśmy zatajać przed lekarzem czy organizatorem naszych schorzeń. Stan zdrowia jest bowiem ważnym wyznacznikiem tego, gdzie będziemy czuć się najlepiej. I tak:

  • pobyt nad morzem wskazany jest dla osób z problemami ze strony dróg oddechowych, a także chorobami skóry;
  • wczasy w miejscowościach nizinnych pomogą osobom, które borykają się z nadciśnienie, chorobami układu krążenia, ale i tych cierpiących na zaburzenie nerwowe;
  • góry to z kolei właściwy wybór dla osób z chorobami układu oddechowego, niedokrwistością, schorzeniami tarczycy.

Dobrą praktyką jest też wybór odpowiedniej pory roku. Chociaż tego typu obozy odchudzające odbywają się przez cały rok najlepiej wybrać się w okresie poza sezonem. Wtedy łatwiej unikniemy, chociażby pokus związanych z sezonowymi przysmakami. Osoby z widoczną nadwagą o wiele lepiej będą się czuły bez wystawiania na widok mało tolerancyjnych turystów i gapiów, o co w szczycie urlopowym niestety nie trudno.

Atrakcje na wczasach odchudzających, czyli czego się spodziewać oprócz treningu?

Każdy profesjonalnie przygotowany turnus odchudzający dla dorosłych nastawiony jest nie tylko na pracę nad utratą kilogramów czy centymetrów. Jego program jest zazwyczaj tak przygotowany, by uczestnicy mieli też czas dla siebie oraz mogli zadbać o swój wygląd. W czasie odchudzania spore znaczenie ma nasz stan psychiczny. Jeśli przez cały pobyt, będziemy skazani jedynie na ćwiczenia oraz rozmowy o dietach czy osiąganych efektach lub stawianych celach możemy łatwo się znudzić i zniechęcić.

Potrzebna jest też możliwość odskoczni. Stąd też dobrze zorganizowany pobyt powinien oferować dodatkowe atrakcje, jak chociażby: zwiedzanie okolicy, zajęcia rekreacyjne i integracyjne, a także możliwość odcięcia się od grupy i spędzenia czasu na lekturze czy słuchaniu muzyki. Odchudzanie to także zawsze spore wyzwanie dla naszej skóry. Stąd też wśród oferowanych atrakcji nie może też zabraknąć możliwości skorzystania z indywidualnych zabiegów kosmetycznych, jak: sauna, masaże czy jacuzzi.

Bardziej specyficzny jest program dodatkowych atrakcji w przypadku, gdy organizowane są wczasy odchudzające dla dzieci oraz młodzieży. W tym przypadku organizatorzy stawiają przede wszystkim na zajęcia integracyjne, jak dyskoteki, gry terenowe czy ognisko. Ma to na celu ułatwienie uczestnikom nawiązania bliższych relacji bez poczucia odepchnięcia czy nieakceptacji. Zajęcia prowadzi specjalna kadra przeszkolona w pracy z dziećmi z otyłością i nadwagą.

Ile kosztuje taki wyjazd?

Wiele zależy od sezonu, klasy obiektu noclegowego, a także liczby zatrudnianych specjalistów. Zazwyczaj kształtują się one w granicach: 1000zł – 2500zł / tydzień – poza sezonem (pokój jednoosobowy) i 1100zł – 3000zł/tydzień w sezonie (pokój jednoosobowy). Ceny są nieco niższe, kiedy wybierzemy pokój dwuosobowy: 1000zl-2500zł/tydzień w sezonie za pokój jednoosobowy (poza sezonem) oraz 900zł – 2100zł/tydzień (w sezonie) za pobyt w pokoju dwuosobowym.

Kto powinien się wybrać? Skuteczność i efekty wczasów odchudzających

Wczasy odchudzające to przede wszystkim obietnica utraty kilku czy nawet kilkunastu kilogramów w ciągu tygodnia, czy dwóch. To również wyraźnie odczuwalna poprawa kondycji. Zajęcia prowadzone przez psychologów czy psychodietetyków pomagają z kolei opanować strefę emocjonalną i psychicznie uporać się z trudnościami, które „zafundowała” otyłość czy nadwaga.

Tego typu wypoczynek uczy nowych, zdrowych nawyków oraz pokazuje, jak utrzymać wypracowane efekty – chociaż w tej kwestii wiele zależy od naszego osobistego podejścia i samodyscypliny. Z pewnością z wczasów odchudzających powinny skorzystać osoby otyłe, dla których zrzucenie balastu oznacza wygraną batalię o zdrowie, a niekiedy życie. Tanie wczasy odchudzające dla osób dorosłych to także sposób na oczyszczenie organizmu i zadbanie o swoje ciało, a więc powinny z nich skorzystać wszyscy zabiegani, którzy nie mają czasu i pomysłu na to, jak o siebie zadbać, by stracić wagę i odzyskać pewność siebie, a także zdrowy i młodszy wygląd. Oferta ta skierowana jest również do młodzieży z nadwagą i dzieci otyłych lub zagrożonych otyłością.

Jak zatem widzimy sanatorium odchudzające to potężne narzędzie w naszej walce o skuteczne zrzucenie niechcianych kilogramów i centymetrów. Decyzja o wzięciu udziału w takim turnusie odchudzającym to dobre posunięcie dla każdego, komu zależy na trwałych efektach. Musimy jednak pamiętać, by po powrocie nie porzucić wyuczonych nawyków. W przeciwnym wypadku taki wyjazd to tylko strata czasu i pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wczasy odchudzające. Czy warto się wybrać?

Artykuł przeczytasz w: 5 min
0