Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Wątroba – nasza cudowna wewnętrzna fabryka

wątroba

Wątroba to bardzo ważny i wyjątkowy narząd w ciele człowieka. Bierze udział w niezliczonych procesach zachodzących w naszym organizmie, uczestniczy w przemianie cukrów, tłuszczów, białek, hormonów, substancji odżywczych, leków i toksyn. Ma fenomenalne zdolności regeneracyjne, rzadko kiedy boli. Z tego powodu dajemy jej solidnie w kość, licząc na to, że zawsze będzie dobrze. Jak możemy pomóc wątrobie w tym, żeby zawsze było dobrze?

Większość ludzi utożsamia wątrobę z funkcjami trawiennymi. To oczywiście prawda, bo funkcje metaboliczne są bardzo istotne. Wątroba przekształca puryny w kwas moczowy. Węglowodany i aminokwasy w łatwą do przyswojenia przez organizm glukozę, zaś jej nadmiar w glikogen lub tłuszcze. Ponadto rozkłada zużyte czerwone krwinki. Jest w stanie magazynować żelazo, witaminy A, D i K, oraz niewielkie ilości B12 i C. W razie potrzeby uwalnia te witaminy do krwi. Dzień w dzień wątroba wytwarza i wydziela do 1,5 litra żółci, bez której trawienie tłuszczów byłoby znacznie utrudnione. Syntetyzuje liczne substancje, w tym czynniki krzepnięcia krwi, białka osocza, enzymy, trójglicerydy i cholesterol.

Co jeszcze potrafi wątroba?

Jak wspomnieliśmy, wątroba jest odpowiedzialna za znacznie więcej procesów niż synteza, magazynowanie i metabolizm. Kolejnym bardzo istotnym z punktu widzenia dobrostanu organizmu zadaniem tego gruczołu jest filtracja krwi. Wątroba neutralizuje toksyny, w tym alkohol i niektóre leki. Przekształca toksyczny amoniak w mocznik. Oprócz funkcji filtracyjnych wątroba buforuje poziom glukozy we krwi. Zachowuje w organizmie substancje nadające się do ponownego wykorzystania, jak na przykład zużyta sól żółciowa, a zbędne wydala. To sporo pracy jak na jeden organ. Warto czasem pomóc mu w radzeniu sobie z zadaniami – na przykład preparatem typu Essentiale, który pozwoli naszej cudownej fabryce nieco odetchnąć. Jego skład można sprawdzić na stronie produktu – essentiale.pl. Wątroba jest więc inteligentnym laboratorium, które w mgnieniu oka kwalifikuje substancje pod względem ich przydatności do dalszego użycia. Jedną z ważniejszych jej funkcji jest produkcja ciepła. Tym samym wątroba wpisuje się w proces termoregulacji organizmu, krew z niej wypływająca jest cieplejsza o 1°C. Na dokładkę wątroba pełni funkcje odpornościowe. Odbywa się w niej pochłanianie cząsteczek pochodzących z tkanek lub przedostających się z zewnątrz (rozpadające się fragmenty komórek, produkty procesów zapalnych, bakterie).

Cuda regeneracji

Wątroba wykazuje niezwykłe zdolności regeneracyjne i nawet po poważnym uszkodzeniu jest w stanie się odbudować. Przeprowadzone eksperymenty pokazują, że po usunięciu jednego płata wątroba jest w stanie go zregenerować. Jest to związane z obecnością w niej komórek macierzystych, z których mogą powstawać na nowo komórki wątroby – hepatocyty. W celu wspomagania procesów regeneracyjnych należy przyjmować preparat Essentiale Forte, który dzięki fosfolipidom uzyskanym z nasion sojowym, wywiera działanie regeneracyjne, dzięki zastępowaniu i odbudowie uszkodzonych fosfolipidów błon komórkowych. Preparat zmniejsza też subiektywne dolegliwości takie jak brak apetytu czy uczucie ucisku spowodowane uszkodzeniem wątroby. Jednocześnie cena Essentiale jest bardzo atrakcyjna. Głowa o wydatki zatem też nie musi nas boleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wątroba – nasza cudowna wewnętrzna fabryka

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0