Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Na co warto zwrócić uwagę przy układaniu diety?

sałatka

Chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy? Zależy ci na przybraniu na wadze lub masie? Podstawą jest odpowiednio skomponowana dieta. O czym należy pamiętać przy jej układaniu?

Dieta niezależnie od swojego przeznaczenia powinna być zbilansowana, pełna wartościowych składników odżywczych, również powinna być urozmaicona oraz odpowiadać indywidualnie osobie, dla której jest przygotowana.

Wtedy, gdy poszukuje się pomocy w ułożeniu diety, można skorzystać z usług dietetyków – specjalista będzie wtedy w stanie przygotować program diety na podstawie zapotrzebowania klienta na kalorie oraz składniki odżywcze, a także celu, który pragnie on osiągnąć. Dietę można również przygotować samodzielnie, co jest tańszym rozwiązaniem, niemniej jednak na początku trzeba bliżej zapoznać się z zasadami układania diet.

Podstawa wartościowej diety

Dobra dieta powinna posiadać odpowiednia ilość kalorii w celu uzyskania właściwego bilansu kalorycznego. Gdy przykładowo chce się zbudować większą masę mięśniową, bilans ten powinien uwzględniać nadwyżkę kalorii, z kolei wtedy, gdy chce się spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, powinien być ujemny. Prawidłowo skomponowana dieta powinna zawierać węglowodany złożone, pełnowartościowe białka, zdrowe tłuszcze, które powinny być podzielone na 5-6 posiłków.

Dieta wolna od winy

Jednym z problemów układania diet wtedy, gdy dotychczas nie liczyło się kalorii, jest konieczność ograniczenia słodyczy oraz innych wysokokalorycznych produktów. Nie trzeba jednak rezygnować ze wszystkich z nich, ponadto można dzisiaj znaleźć ich niskokaloryczne zamienniki, na przykład w sklepie internetowym Guiltfree.pl, który specjalizuje się w sprzedaży zdrowych produktów przeznaczonych dla osób na dietach.

W sklepie tym można zakupić między innymi produkty zero kalorii takie jak syropy do naleśników, czekoladowe dipy, masła orzechowo-czekoladowe, majonezy, galaretki owocowe. Sklep prowadzi też sprzedaż produktów wysokobiałkowych, sprayów do smażenia i innych zdrowych tłuszczów, dietetycznego pieczywa czy deserów bez cukru. Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Na co warto zwrócić uwagę przy układaniu diety?

Artykuł przeczytasz w: 1 min
0