Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czy warto wykonywać trening siłowy?

ćwiczenia na odchudzanie

Wiele osób ciągle uważa, że trening siłowy jest skierowany tylko i wyłącznie do mężczyzn. Kobiety natomiast w celu pozbycia się zbędnych kilogramów powinny skoncentrować się głównie na ćwiczeniach aerobowych. Okazuje się jednak, że takie podejście jest błędne, kobiety wcale nie powinny się ograniczać do biegania, jazdy na rowerze czy pływania, dużo lepsze efekty można uzyskać włączają do treningu ćwiczenia siłowe.

Czy kobiety powinny obawiać się ćwiczeń siłowych?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, ćwiczenia siłowe nie zamienią kobiety w mężczyznę. Nawet regularne i dość intensywne treningi nie spowodują, że kobietom mocno rozrosną się mięśnie. Prawda jest taka, że siłownia jest idealnym miejsce do kształtowania sylwetki. Dziewczyny, które pragną być szczupłe i mieć piękne jędrne ciało powinny koniecznie regularnie odwiedzać siłownię.

Osoby, które pierwszy raz odwiedzają to miejsce mogą jednak czuć się zagubione. Nic dziwnego, znajduje się tam dużo specjalistycznego sprzętu takiego jak na przykład atlas do ćwiczeń czy suwnica smitha. Dlatego w pierwszej kolejności należy poprosić o pomoc instruktora. Podpowie on z jakich urządzeń należy korzystać jak prawidłowo się nimi posługiwać.

Zalety treningu siłowego

Główną zaletą treningu siłowego jest to, że jest on bardzo skuteczny. Jeśli jest on tylko odpowiednio zaplanowany i prawidłowo wykonywany, widoczne efekty można zauważyć już po kilku tygodniach. Należy jednak pamiętać by nie przesadzać z intensywnością. Zawsze powinno się zaczynać od małych obciążeń i niewielkiej ilości powtórzeń. Progres powinien być stały, lecz powolny. Niestety wiele osób przesadza z obciążeniami co zazwyczaj kończy się groźna kontuzją a w efekcie długą pauzą w treningach.

Ćwiczenia siłowe są też niesamowicie skuteczne jeśli chodzi o walkę z nadwagą. Mięśnie do pracy potrzebują dużej ilości energii. Dzięki ćwiczeniom siłowym organizm spala zapasy cukru i tłuszczu. Im większa jest masa mięśni tym większe zapotrzebowanie energię. Co ciekawe trening siłowy nie daje spektakularnych efektów jeśli chodzi o wagę, ale skutecznie modeluje sylwetkę. Systematycznie wykonywane ćwiczenia siłowe połączone z odpowiednio zbilansowaną dietą dają możliwość kontrolowania masy swojego ciała.

Wpływ ćwiczeń siłowych na zdrowie

Trening siłowy nie tylko wpływa na naszą kondycję i wygląd, ale również ma ogromny wpływ na zdrowie. Badania wykazały, że pozytywnie oddziałuje on na stan kości, więzadeł oraz stawów. Trening na siłowni redukuje również ryzyko wystąpienia w przyszłości różnego rodzaju chorób układu narządu ruchu.

Ćwiczenia to także lepsze krążenie krwi a co za tym idzie skuteczniejsze dotlenienie i odżywienie tkanki podskórnej. Dzięki czemu już po kilku tygodniach skóra staje się jędrniejsza i gładsza. Udowodniono, że trening siłowy jest skutecznym sposobem na walkę z cellulitem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy warto wykonywać trening siłowy?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0