Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Czy warto wybrać się do dietetyka?

dietetyk

To jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa odpowiednia dieta zdawali sobie sprawę już starożytni. Hipokrates, uważany za ojca medycyny, uważał ją za równie ważną w zapobieganiu chorobom, co prawidłowa higiena. W czasach średniowiecznych rozpowszechnione były regimina sanitatis – zbiory zasad, również dotyczących sposobu odżywiania się, pozwalających na dłuższe zachowanie zdrowia. Wraz z rozwojem technologii i cywilizacji, a także z coraz łatwiejszym dostępem do dobrej jakości pożywienia, zaczęliśmy zapominać o tym jak ważną rolę dla naszego organizmu odgrywa właściwa dieta.

Po pomoc dietetyka sięgamy dopiero wówczas, gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy lub pojawiają się problemy zdrowotne. Wszyscy znamy zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” dlatego warto zadbać o właściwą, zrównoważoną dietę już wtedy, gdy jeszcze nic nam nie dolega.

W czym może pomoc właściwa dieta?

Zbilansowana dieta pozwala nam utrzymać wymarzoną szczupłą sylwetkę, ale również dobre samopoczucie i zdrowie. Wraz z pożywieniem dostarczamy nie tylko składniki budulcowe i energetyczne dla naszych komórek, ale też związki, które uczestniczą w procesach regulujących funkcjonowanie organizmu jak np. witaminy. Niedobory witamin mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie odbijając się na naszym samopoczuciu. Na przykład powszechne w okresach jesienno-zimowych niedobory witaminy D mogą odpowiadać za przewlekle zmęczenie, a także znacząco obniżać odporność. Gdy nie zwracamy uwagi w jakiej postaci dostarczamy do naszego organizmu energii wpływa to też często na nasze zdrowie i wygląd. Prawidłowa proporcja tłuszczy, białek oraz węglowodanów w diecie pozwala  organizmowi na utrzymanie wysokiej wydajności, jednocześnie nie powodując odkładania się nadmiaru energii w postaci kwasów tłuszczowych. Początkowo tłuszcze gromadzone są w komórkach tłuszczowych, później organizm zaczyna magazynować je w innych komórkach ciała np. hepatocytach (komórki wątroby) prowadząc do niebezpiecznego otłuszczenia organów wewnętrznych.

Kiedy warto skorzystać z porady dietetyka?

Po poradę do specjalisty powinniśmy się wybrać przede wszystkim kiedy mamy podejrzenie nietolerancji pokarmowej np. po produktach mlecznych odczuwamy intensywne wzdęcia. Dietetyk zleci badania pozwalające na ustalenie czy faktycznie mamy do czynienia z nietolerancją lub alergią pokarmową i ustali najwłaściwszą dla nas zrównoważoną dietę.

Wizyta u dietetyka jest szczególnie wskazana dla osób u których stwierdzono podniesiony poziom cholesterolu lub cukrzycę. W przypadku obu tych przypadłości jadłospis spełnia niezwykle ważną rolę, dlatego jego ustalenie najlepiej pozostawić specjaliście.

Regularne wizyty u dietetyka konieczne są w przypadku osób uprawiających sport. Oprócz ćwiczeń, w kształtowaniu sylwetki, bardzo ważna jest właściwa, zrównoważona dieta. Bez odpowiednio i indywidualnie dobranego jadłospisu nie da się osiągnąć zamierzonych, widocznych efektów. Dietetyk, dzięki swojej wiedzy potrafi odpowiednio ustalić zapotrzebowanie naszego organizmu na składniki odżywcze tak by efekty ćwiczeń były widoczne, a organizm miał wystarczającą ilość energii do wydajnego funkcjonowania.

Wizyta u specjalisty żywieniowego będzie niezbędna w przypadku, gdy chcesz pozbyć się nadmiernych kilogramów. Dla zdrowia organizmu ważne jest aby zrobić to w sposób zrównoważony. Sięganie po przypadkowe diety znalezione w internecie czy poradnikach nie jest najlepszym sposobem. W takich przypadkach możemy nie zauważyć zadowalających rezultatów lub po straceniu nadmiernych kilogramów zetkniemy się z efektem jojo – nasza waga bardzo szybko wzrośnie w krótkim czasie po odstawieniu diety.

Dietetyk dzięki zdobytej wiedzy, dokładnemu wywiadowi, a także analizie zapotrzebowania naszego organizmu na składniki odżywcze pomoże nam w ustaleniu diety, która spełni nasze oczekiwania jednocześnie nie szkodząc  organizmowi. Warto pamiętać, że wizyta u dietetyka może okazać się pomocna nie tylko w przypadku, gdy mamy już problemy ze zdrowiem, ale również wówczas, gdy chcemy dłużej się nim cieszyć. Jeżeli chcesz odżywiać się zdrowo, ale nie wiesz co zmienić w swojej diecie koniecznie zapisz się do specjalisty już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czy warto wybrać się do dietetyka?

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0