Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jak walczyć z zapaleniem zatok?

zatoki

Zapalenie zatok może się przytrafić o każdej porze roku. Jednak najczęściej pojawia się w sezonach przejściowych. A jak sobie z nim radzić?

Skąd się bierze katar?

Od lekarza dowiesz się, że katar to nieżyt nosa wywołany przez infekcję wirusową lub bakteryjną, a także powstaje w wyniku alergii. Wnętrze nosa pokrywa błona śluzowa – to ona wydziela śluz. Wydzielina ma za zadanie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, pyłów, wirusów oraz bakterii. Infekcja sprawia, że błony śluzowe w nosie stają się przekrwione i puchną. Wtedy odczuwamy to jako „zatkany nos”.

A zapalenie zatok?

Mianem zatoki określa się przestrzenie pneumatyczne w kościach czaszki. Chronią mózg przed uszkodzeniami, a także nawilżają wydychane powietrze. Dzielą się na zatoki szczękowe, czołowe i sitowe. Wyściełane są tym samym nabłonkiem co nos, dlatego potencjalna infekcja bardzo łatwo może przemieścić się również w tamte okolice. Opuchlizna sprawia, że nagromadzona wydzielina nie może swobodnie odpływać, a ucisk powoduje dotkliwy ból, szczególnie rano. A kto już raz poznał ból zapalenia zatok, nie chce, żeby ten powrócił. Zapalenie zatok częściej dotyka alergików i chorych na astmę, ale też osoby które mają krzywą przegrodę nosową, przerost migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego. Co ciekawe, ten problem dotyka również częściej osoby, które mają nieleczoną próchnicę zębów.

Najpierw zwalcz katar!

Zapalenie zatok pojawia się często po przebytej chorobie, kiedy katar trwa zbyt długo. Mówi się, że katar leczony trwa siedem dni, a nie leczony tydzień, jednak prawda jest taka, że jeśli nie zadziałamy od razu, infekcja może się przenieść do do przestrzeni zatokowych i wówczas należy dodatkowo rozpocząć leczenie zapalenia zatok. Na rynku dostępne są leki zawierające różne substancje lecznicze. Warto wiedzieć, który dedykowany jest danemu katarowi:

  • Pseudoefedryna i fenylefryna – na katar zatokowy i ten przy przeziębieniu. Obie substancje obkurczają naczynia krwionośne czym łagodzą obrzęk błony śluzowej. Obie tez można znaleźć w preparatach wieloskładnikowych na przeziębienie.
  • Oksymetazolina i ksymetazolina – obkurczanie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa i zahamowanie pojawianie się wydzieliny. Na wszystkie rodzaje kataru
  • Triprolidyna – lek antyhistaminowy. Blokuje działanie substancji wywołujących nieżyt nosa, hamuje charakterystyczne swędzenie w nosie. Na katar alergiczny.
  • Roztwór wody morskiej – najczęściej występuje w sprayu, czasem z dodatkiem olejków eterycznych. Sprawia, że wydzielina i wszystkie substancje drażniące zostają wypłukane w naturalny sposób. Dodatkowo nawilża błonę śluzową. Na wszystkie rodzaje kataru.

Jak walczyć z bólem?

Ból przy zapaleniu zatok potrafi być bardzo dotkliwy. Pojawia się, kiedy w wyniku stanu zapalnego błona śluzowa puchnie, nagromadzony śluz nie może się wydostać, a powietrze naciska na ściany zatok. W zależności od tego, czy stan zapalny dotyczy zatok czołowych, szczękowych czy sitowych, ból pojawia się w różnych miejscach.

  • Zatoki szczękowe – ból policzków, szczególnie pod naciskiem, ból górnej szczęki oraz zębów.
  • Zatoki czołowe – ból umiejscowiony w okolicy czoła i u nasady nosa.
  • Zatoki sitowe – obrzęk powiek, ból w okolicy oczy, ból u nasady nosa.

Ból zatok jest bardzo charakterystyczny. Nasila się szczególnie rano oraz przy pochylaniu, kaszleniu oraz próbie wydmuchania nosa. Pojawia się wodnista wydzielina, najczęściej przezroczysta, jeśli stan zapalny wywołany jest przez wirusy, zaś zielona czy żółta, jeśli dotknęła nas infekcja bakteryjna.

Aby uwolnić się od bólu należy zażyć środek mający w swoim składzie pseudoefedrynę. Substancja ta obkurcza naczynia krwionośne zmniejszając obrzęk, a wówczas wydzielina swobodnie odpływa z zatok, zmniejszając ich ucisk. Dobrze też zastosować leki o potrójnym działaniu: przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, jak na przykład ibuprofen.

Domowe sposoby

Zapalenie zatok nie jest bardzo ciężką przypadłością. Istnieją sprawdzone domowe sposoby, by móc sobie z nią poradzić. Aby pozbyć się wydzieliny i zwalczyć stan zapalny oprócz leków warto zastosować:

  • Okłady z soli lub gorczycy – potrzebna będzie sól gruboziarnista lub gorczyca oraz lniana ściereczka bądź woreczek. Na patelni podgrzewamy lekko sól lub gorczycę a następnie zawijamy w ściereczkę. Tak przygotowany okład przykładamy do policzków i czoła. Sól nie może być za gorąca by nie doszło do poparzenia skóry! Zabieg powtarzamy kilka razy dziennie.
  • Inhalacje – drugim, równie skutecznym sposobem są powszechnie każdemu znane inhalacje. Do zagotowanej wody dodaj rumianek (ma działanie przeciwzapalne), tymianek (ułatwia odkrztuszanie), miętę pieprzową, szałwię (działa antyseptycznie i ściągająco) oraz skrzyp. Można również dodać olejek kamforowy, lawendowy, miętowy, majerankowy lub eukaliptusowy. Przelej wszystko do miseczki, pochyl się nad nią a głowę zakryj ściereczką lub ręcznikiem. Inhaluj nos i zatoki przez ok. 5 minut. Uważaj, żeby się nie oparzyć i mieć zamknięte oczy. Następnie postaraj się wydmuchać nos, aby pozbyć się wydzieliny. Jeśli zatoki się nie odblokowały, powtórz inhalacje.

Więcej informacji na temat zapalenia zatok i ich leczenia znajdziesz na stronie: https://www.acatar.pl/leczeniezapaleniazatok.html.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak walczyć z zapaleniem zatok?

Artykuł przeczytasz w: 4 min
0