Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Trening TBC

trening tbc

TBC (Total Body Conditioning) to trening ogólnorozwojowy, łączący w sobie ćwiczenia areobowe z wzmacniającymi. Ćwiczenia wykonuje się w rytm dynamicznej muzyki, angażując całe ciało. Jak wygląda trening TBC?

Intensywne ćwiczenia całego ciała

Trening TBC trwa 60 minut i zwykle podzielony jest na trzy części.

– Rozgrzewka – przez pierwsze 10-15 minut instruktor prowadzi rozgrzewkę. Zwykle wymyśla krótką i prostą choreografię, żeby każdy mógł ją powtórzyć. Rozgrzewa też ręce, żeby przygotować je do wzmacniania. Rozgrzane ciało jest wtedy przygotowane do ćwiczeń.

– Część wzmacniająca – czyli część główna zajęć, podczas której wykonuje się różne ćwiczenia wzmacniające nogi, ręce i brzuch. Do ćwiczeń często wykorzystuje się sprzęty pomocnicze, urozmaicające ćwiczenia, typu step, piłki, hantle lub gumy.

– Rozciąganie – ostatnia część kończąca zajęcia. Tu zwykle muzyka zmienia się na spokojniejszą i instruktor stosuje zestaw ćwiczeń rozciągających wcześniej ćwiczone mięśnie. Dokładne rozciąganie i wyciszenie kończą trening TBC.

Jakie są zalety treningu TBC?

TBC to doskonały zestaw ćwiczeń aerobowo-wzmacniających, przez które ciało nie tylko zyskuje siłę, ale i ładnie wysmukla mięśnie. Szybie tempo ćwiczeń i wielokrotność powtórzeń powodują:

– spalanie tkanki tłuszczowej
– wzmocnienie mięśni
– wysmuklenie mięśni
– poprawę wydolności tlenowej
– ogólną kondycję fizyczną

Ten rodzaj zajęć jest doskonałą formą ćwiczeń na osiągnięcie zgrabnej sylwetki. W zależności od kondycji fizycznej, można dopasować intensywność ćwiczeń do swoich potrzeb i z czasem podwyższać sobie poprzeczkę, korzystając z coraz to bardziej wymagających sprzętów, np. mocniejszych gum. Dlatego każdy, niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania może skorzystać z treningu TBC.

Dla kogo są ćwiczenia TBC?

TBC to trening dla każdego, dla osób początkujących i zaawansowanych w każdym wieku. Szczególnie polecany jest osobom zaczynającym przygodę z fitnessem, ponieważ poprawia kondycję fizyczną i wzmacnia ciało, co jest potrzebne przy trudniejszych ćwiczeniach. W treningach TBC nie ma podziału na grupy, dlatego na zajęcia można dołączyć w każdym momencie. Używając sprzętów, np. hantli, należy ćwiczyć według swoich możliwości. Można też wykonywać ćwiczenia bez dodatkowych obciążeń i w miarę wzmacniania ciała, włączyć sprzęt. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, zawsze warto poinformować o nich instruktora, a w poważnych przypadkach skonsultować się z lekarzem.


Magda Jaworska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trening TBC

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0