Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Testy genetyczne a dieta

dna

Przejście na dietę oznacza radykalną zmianę nawyków żywieniowych, których wprowadzenie ma przynieść pożądane efekty. Najczęściej stosuje się ją w celu zrzucenia zbędnych kilogramów i zredukowania masy ciała. Coraz popularniejsze staje się wykonywanie badań genetycznych przed rozpoczęciem diety. Dzięki nim można poznać predyspozycje metaboliczne, a także ryzyko różnego rodzaju nietolerancji pokarmowych. Ich przeprowadzenie może okazać się bardzo pomocne przy doborze odpowiedniej diety, która przyniesie widoczne i długotrwałe rezultaty.

Na czym polegają badania genetyczne pod kątem diety?

Na proces odchudzania, a także predyspozycje do otyłości ogromny wpływ mają geny. Bardzo często zdarza się bowiem, że mimo zdrowego odżywiania i dostarczania do organizmu odpowiedniej liczby kalorii waga stoi w miejscu. Dzieje się tak głównie ze względu na indywidualne uwarunkowania metaboliczne. Przeprowadzenie testów genetycznych pozwala na ich poznanie i wdrożenie diety, która będzie dopasowana do potrzeb konkretnego organizmu. Badania genetyczne dieta pozwalają dopasować sposób odżywiania dla osób z predyspozycją do nadwagi lub otyłości brzusznej.

Jakie geny poddawane są badaniu?

Testy DNA wykonywane pod kątem ryzyka wystąpienia otyłości i nadwagi polegają przede wszystkim na badaniu kilku najważniejszych genów, które są za to odpowiedzialne. Jednym z nim jest gen FTO, którego nieprawidłowa modyfikacja sprzyja otyłości. Jest to jednak modyfikacja, z którą można poradzić sobie poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej. Innym genem poddawanym dokładnej analizie jest MC4R. Odpowiada on za konkretne preferencje smakowe, a dokładniej za to, że osoba, która posiada jego mutację ma większe predyspozycje do spożywania tłustych i kalorycznych potraw. Z kolei nieprawidłowości w obrębie genu TCF7L2 mogą oznaczać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Ich występowanie wymaga więc wprowadzenia odpowiednio zrównoważonej diety, która zminimalizuje ryzyko wystąpienia tej choroby.

Kto powinien zdecydować się na wykonanie testów genetycznych?

Wykonanie testów genetycznych pod kątem nieprawidłowości w metabolizmie jest wskazane nie tylko w przypadku osób podatnych na otyłość, ale również na różnego rodzaju choroby. Są one bowiem w stanie wskazać potencjalne ryzyko. Powinny zainteresować się nimi przede wszystkim osoby, które nie mogą schudnąć lub przybierają na wadze mimo stosowania diety. Warto zdecydować się na nie równie w przypadku niepokojących wyników badań oraz występowania w rodzinie chorób, takich jak cukrzyca czy miażdżyca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Testy genetyczne a dieta

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0