Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Sprawdź w jaki sposób palenie rujnuje Twoje zdrowie!

palenie

Pojedynczy papieros, choć niewielkich rozmiarów, zawiera ponad 4 tysiące substancji szkodliwych dla zdrowia i życia. Substancje te w połączeniu ze sobą stanowią bardzo niebezpieczną mieszankę, która oddziałuje negatywnie niemal na cały organizm.

Działa jak narkotyk

Głównym składnikiem papierosów jest nikotyna. Stanowi ona najgroźniejszą, bo bardzo silnie uzależniającą substancję psychoaktywną: podczas palenia powoduje zwiększoną produkcję dopaminy, odpowiedzialnej za lepsze samopoczucie. Utrzymuje się ono jednak tylko na czas działania nikotyny, kiedy chwilowo zostaje zaspokojony głód nikotynowy. Po wypaleniu papierosa palacz wraca do punktu wyjścia – i znowu ma ochotę sięgnąć po papierosa. W ten sposób wpada w sidła tego groźnego nałogu, z których niełatwo się wydostać. Nikotyna uzależnia bardziej niż alkohol, a nawet heroina, kokaina czy marihuana. Substancja ta została uznana przez WHO za narkotyk.

Sama chemia

W skład papierosów wchodzi także cały szereg innych związków chemicznych, wykorzystywanych do produkcji plastiku i tworzyw sztucznych (chlorek winylu), środków owadobójczych (naftalen, DDT), paliw i benzyn silnikowych (tlenek węgla, butan, metanol), barwników (dibenzoakadryna, naftyloamina), rozpuszczalników (aceton, toluidyna, toluen), a także gazów drażniących i bojowych (amoniak, arsen, cyjanowodór). W papierosach można znaleźć również substancje stosowane w przemyśle chemicznym (benzopiren, dimetylonitrozoamina), silnie trujące pierwiastki chemiczne (kadm, polon 210) oraz substancje, których używa się w produkcji środków żrących (fenol). Niektóre z nich wykazują właściwości rakotwórcze.

Powoduje raka i choroby serca. Ale nie tylko

Substancje wchodzące w skład papierosów są przyczyną wielu poważnych schorzeń. Poza nowotworami i chorobami mięśnia sercowego, prowadzą do niewydolności płuc, astmy, gruźlicy czy zapalenia oskrzeli. Negatywnie wpływają także na układ pokarmowy, powodując wrzody żołądka i dwunastnicy. Palenie papierosów sprzyja zapaleniu dziąseł, próchnicy czy parodontozie, powoduje choroby oczu i skóry, często prowadzi do zaburzeń związanych z funkcjonowaniem tarczycy. Warto dodać, że powstający podczas palenia dym papierosowy jest szkodliwy nie tylko dla palacza, ale przede wszystkim osób znajdujących się w jego otoczeniu. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera nawet kilkanaście razy więcej nikotyny i tlenku węgla niż ten wdychany przez palącego!

Recigar – Twój sprzymierzeniec w walce z nikotynizmem

W walce silnym nałogiem potrzebny jest równie silny przeciwnik. Dlatego warto wybrać Recigar – tabletki powlekane, które zmniejszając odczuwanie głodu nikotynowego, prowadzą do całkowitego zaprzestania palenia. Już jedno opakowanie preparatu wystarcza, żeby raz na zawsze pozbyć się nałogu. Sięgnij po Recigar i przestań spalać się od środka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź w jaki sposób palenie rujnuje Twoje zdrowie!

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0