Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Sok z brzozy

sok z brzozy

Brzoza to specyficzne drzewo, które większość z nas kojarzy ze spacerów i wycieczek do lasu. Często słyszymy w różnych audycjach w TV, by przytulić się do drzewa, a ono odda nam w ten sposób wdzięczność i doda sił oraz witalności. Nie do końca za to mamy świadomość, ile mocy i działania leczniczego posiada sok z brzozy, który jest remedium prawie dla każdego układu w naszym organizmie.

Brzoza jako drzewo występuje w Polsce w postaci 7 gatunków, między innymi jako brzoza: brodawkowata, cukrowa, czarna, omszona, żeberkowana, pożyteczna, papierowa. W całej Europie jest aż 120 gatunków tego drzewa.

Sok brzozowy, którym chcemy wzmocnić siły i mieć naturalny lek w domu, możemy sami pozyskać. Niestety nie jest to łatwe i wymaga wiedzy ponieważ taki sok zbiera się w bardzo krótkim okresie czasu i trzeba znać techniki pobierania. Dlatego najlepiej zakupić go w sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością. Jest to słodkawy, bardzo smaczny napój, którego właściwości znane już były dawno temu. Medycyna ludowa podaje, że napój ten nazywany także inaczej jako oskoła miał działać przeciwnowotworowo i osłaniająco na każdy organ w organizmie. Dodaje witalności i jest środkiem uodparniającym.

Substancje aktywnie lecznicze zawarte w soku z brzozy

Powyższe słowa o sile działania brzozy potwierdza bogactwo składników, które ma brzoza, a są nimi między innymi:

– Olejki eteryczne
– Kwas askorbinowy
– Flawonoidy
– Garbniki
– Trójterpeny
– Żelazo
– Miedź
– Wapń
– Fosfor
– Potas
– Bogaty skład witamin z grupy B

Właściwości przeciwnowotworowe soku brzozowego

Udowodniono już dawno, że brzoza posiada bardzo silne właściwości przeciwnowotworowe. Medycyna ludowa szczególnie zaleca by sok z brzozy stosowały osoby chore na raka płuc. Jest to bardzo dobry łagodzący środek dla nałogowych palaczy.

Infekcje, gorączka

Brzoza posiada bardzo silne właściwości przeciwpotne, obniża gorączkę, wzmacnia organizm po chorobie. Pity regularnie w okresie przed wiosennym i wiosennym sok brzozowy wzmacnia osoby starsze osłabione chorobami przewlekłymi oraz jest zalecany małym dzieciom. Zapobiega zachorowaniu na infekcje wirusowe.

Reumatyzm

Brzoza jest cudownym panaceum w leczeniu wszystkich schorzeń reumatycznych. W przypadku dokuczliwego schorzenia jakim jest rwa kulszowa łagodzi skutecznie ból. W przypadku dolegliwości zapalnych od stawów skutecznie je niweluje.

Nerki

Brzoza działa moczopędnie stymulując układ moczowy i przyśpieszając wydalanie moczu zapobiega powstawaniu złogów. Jest naturalnym lekiem stosowanym przy kamicy nerkowej. Wspomaga usuwanie stanu zapalnego pęcherza moczowego i nerek.

Wrzody i problemy z przewodem pokarmowym

Sok z brzozy łagodzi dolegliwości występujące przy chorobie wrzodowej. Osoby, które mają problemy jelitowe, a także częste infekcje bakteryjne ze strony żołądka powinny pić regularnie wyciągi z tego cudownego drzewa. Brzoza jest również niezastąpionym lekiem na choroby bakteryjne ze strony wątroby.

Serce

Ze względu na bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy sok z brzozy jest także wspaniałym lekiem dla serca. Wzmacnia krążenie i wspomaga działanie układu krwionośnego. Zapobiega chorobie niedokrwiennej.

Brzoza w procesie odchudzania

Także gdy decydujemy się na dietę i odchudzanie brzoza może nam w naturalny sposób pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami ponieważ oczyszcza organizm, działa detoksykacyjnie, przyśpiesza metabolizm. Pomaga nawet w przypadku cellulitu.

Brzoza dla urody

Wreszcie trzeba też poznać nieocenione bogactwo substancji zawartych w brzozie, które działają dla piękna. To drzewo zawiera w sobie między innymi substancję o nazwie betulina. Kwas z tej substancji jest wykorzystywany w kosmetyce jako środek pobudzający syntezę kolagenu. Czyli wzmacnia skórę, zapobiega jej szybkiemu starzeniu, napina i oczyszcza. Jest wspaniałym panaceum na trądzik i stany zapalne skóry. Pomaga w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Brzoza w postaci wody brzozowej specyfikiem wykorzystywanym do pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Także warto szukać i wypróbować brzozę w postaci soku, maści, leczniczych toników, ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie i w naturalny sposób może pomóc zdrowiu i urodzie. Brzoza to jak udowadniam jest wspaniały nie do przecenienia środek mający właściwości zdrowotne i upiększające. Natura daje nam takie skarby więc korzystamy z jej dobrodziejstw.


Bernardeta Nosek

2 komentarze
  1. dag_c pisze:

    Nie miałam pojęcia, że sok z brzozy ma tyle wspaniałych właściwości… muszę częściej po niego sięgać 🙂

  2. maga pisze:

    już od pól roku piję sok z brzozy z miętą (oleofarm ma świetne opcje smakowe) ale też nie wiedziałam, że ten sok może być taki pożyteczny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sok z brzozy

Artykuł przeczytasz w: 3 min
2