Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Skuteczne metody leczenia łysienia androgenicznego

wypadanie włosów

Łysienie androgeniczne o podłożu genetycznym jako przyczyna wypadania włosów obecnie dotyka znacznie więcej mężczyzn niż kobiet, u których dotarcie do przyczyn wypadania włosów, w wielu przypadkach, jest znacznie bardziej skomplikowanym procesem diagnostycznym.

W wyniku łysienia androgenicznego, cebulki włosów stają się słabsze, ich większa część znajduje się w stanie spoczynku, przez co włosów jest mniej, są one cieńsze. W tym przypadku zalecana terapia łysienia polega na pobudzeniu nieaktywnych cebulek włosów do pracy, za pomocą jednej lub kombinacji inwazyjnych bądź niechirurgicznych metod leczenia wypadania włosów.

Łysienie androgeniczne, czyli łysienie o podłożu genetycznym, wbrew powszechnej opinii nie wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem testosteronu, lecz ze zwiększoną wrażliwością mieszków włosowych na aktywną formę tego hormonu – DHT (5-α-dihydrotestosteron).  Leczenie najczęściej opiera się na supresji enzymu katalizującego reakcję przekształcenia testosteronu do DHT, stymulacji komórek macierzystych mieszków włosowych do podziału oraz na zwiększeniu ukrwienia skóry głowy.

Mezoterapia jako sposób leczenia łysienia androgenicznego

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje mezoterapii igłowej, uznawane za skuteczne metody leczenia łysienia:

  • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
  • mezoterapia lekowa

Terapie te przynoszą pożądane efekty zarówno w przypadku leczenia łysienia typu męskiego, jak i żeńskiego (o podłożu genetycznym).

Osocze bogatopłytkowe w leczeniu łysienia

Osocze bogatopłytkowe (PRP – ang. platelet-rich plasma) swoje dobroczynne właściwości dla medycyny zawdzięcza licznym czynnikom aktywacyjnym, zawartych w trombocytach, takimi jak:

  • PDGF (płytkowy czynnik wzrostowy)
  • EGF (naskórkowy czynnik wzrostu)
  • FGF (czynnik wzrostowy fibroblastów)
  • TGF-β (transformujący czynnik beta)
  • VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego)

Efektami działania czynników wzrostowych są hipertrofia (powiększenie wymiarów komórek) oraz hiperplazja (zwiększenie liczby komórek). Osocze bogatopłytkowe PRP znajduje zastosowanie w regeneracji struktur zbudowanych z tkanek łącznych, jak np. chrząstki lub więzadła, w gojeniu się ran oraz stymulacji skóry przez lekarzy medycyny estetycznej.

Fundamentem działania terapii są przede wszystkim wyżej wspomniane czynniki VEGF i FGF. FGF stymuluje mieszki włosowe do proliferacji. Komórki macierzyste brodawek włosowych zwiększają swoje tempo podziału, w rezultacie dochodzi do powielenia liczby włosów w pożądanej, wydłużonej fazie anagenu (wzrostu włosa). VEGF pobudza angiogenezę, czyli nowotworzenie naczyń krwionośnych, co w przypadku łysienia androgenicznego jest niezmiernie ważnym aspektem leczenia. Naczynia włosowate, doprowadzające składniki odżywcze, zanikają podczas obumierania i zabliźniania się mieszków włosowych. Celem terapii osoczem bogatopłytkowym jest ich przywrócenie, aby pozostałe po włosach terminalnych włosy meszkowe mogły na powrót stać się grube i trwałe.

Zabieg polega na pobraniu krwi obwodowej pacjentowi, a następnie jej odwirowaniu. Proces wirowania aktywuje wcześniej wspomniane czynniki zawarte w trombocytach.  Odseparowane osocze bogatopłytkowe zostaje podane pacjentowi w formie mezoterapii, czyli iniekcji podskórnej wykonanej mikroigłą na owłosionej skórze głowy. Bezbolesność zabiegu zapewniamy poprzez dodanie do pobranego osocza substancji przeciwbólowych. Długość zabiegu wynosi około piętnastu minut. Efekty leczenia widoczne są już po trzech miesiącach przyjmowania iniekcji. Terapia osoczem bogatopłytkowym zalecana jest jako terapia uzupełniająca w procesie leczenia farmakologicznego finasterydem lub minoksydylem.

Farmakologiczne metody leczenia łysienia typu męskiego

Minoksydyl

Powszechnie stosowaną oraz najczęściej przepisywaną metodą walki z łysieniem są preparaty naskórne, roztwory zawierające 2 do 5 % substancji aktywnej – minoksydylu. Jakkolwiek nie ma wątpliwości co do skuteczności działania tego związku, wadą terapii jest niewystarczająca przyswajalność substancji aktywnej przez skórę. W wielu przypadkach problemem jest także niedokładna aplikacja, polegająca na wmasowywaniu leku w skórę głowy. Terapia minoksydylem jest również uporczywa, gdyż wymaga od nas systematycznego stosowania leku dwa razy dziennie, przez cały czas trwania leczenia.

Ze względu na niską przyswajalność substancji z leków naskórnych, bardziej efektywną metodą podawania leków farmakologicznych jest mezoterapia, polegająca na iniekcji podskórnej optymalnych dawek leku przy użyciu mikroigły. Równoczesne stosowanie leków znieczulających podczas zabiegów mezoterapii sprawia, że jest to metoda, która nie powoduje u pacjentów zbytniego dyskomfortu bólowego.

Zmniejszona ilość wypadających włosów zauważalna jest nawet w przeciągu kilku tygodni od zabiegu. Aby leczenie było skuteczne, należy je wykonywać regularnie. Zalecany odstęp czasowy między zabiegami wynosi 30 dni. “Działanie minoksydylu sprowadza się do rozszerzania naczyń krwionośnych oraz otworzenia kanałów potasowych. Rezultatem tego jest polepszenie ukrwienia komórek mieszka włosowego, zwiększenie ich utlenowania oraz dostępu do substancji odżywczych, co stymuluje komórki macierzyste mieszka do podziału” – tłumaczy dr Łukasz Bełza z wrocławskiej kliniki medycyny estetycznej Nowa Estetyka.

Wymienione aspekty działania przekładają się na wydłużenie fazy anagenu (wzrostu włosa), a skróceniu fazy telogenu (spoczynkowej). Włosy stają się grubsze i gęstsze, a wypadanie ustępuje. Działanie lecznicze kończy się wraz z zaprzestaniem stosowania leku.

Finasteryd w terapii wypadania włosów

Związek łysienia z testosteronem zaobserwowano już w starożytności. Dzisiaj wiemy, że za łysienie androgeniczne odpowiada aktywna forma testosteronu – 5-α-dihydrotestosteron (DHT). Jest on wynikiem reakcji katalizowanej przez enzym 5-α-reduktazę. Wbrew powszechnemu przekonaniu,  duża ilość testosteronu nie ma większego przekładu na nasilenie się łysienia. Główną przyczyną utraty włosów jest zwiększona wrażliwość mieszków włosowych na DHT, przez co łysienie androgeniczne może dotyczyć nie tylko mężczyzn, ale również kobiety, gdyż u kobiet testosteron jest w niewielkim stopniu wytwarzany przez jajniki i nadnercza.

Finasteryd, jako inhibitor, wykazuje duże powinowactwo wobec 5-α-reduktazy, przyłączając się do niej hamuje jej działanie. Pomimo zmniejszenia ilości aktywnej formy testosteronu w wyniku leczenia łysienia, istnieje mało dowodów na negatywne działanie finasterydu na spermatogenezę. Finasteryd w leczeniu łysienia jest lekiem przyjmowanym doustnie, raz na dobę. Zalecane jest równoległe stosowanie mezoterapii lekowej i osocza bogatopłytkowego.

Implantacja sztucznych włosów – niechirurgiczna alternatywa dla przeszczepu z komórkami macierzystymi

Implantacja sztucznych włosów jest metodą kierowaną do pacjentów, którzy utracili możliwość przeszczepu włosów z okolicy potylicznej ze względu na ich zbyt małą ilość, lub dla tych osób, które nie są w stanie zaakceptować długiego czasu rekonwalescencji, jaki ma miejsce w przypadku tradycyjnego przeszczepu z komórkami macierzystymi.
Implantacja sztucznych włosów jest idealnym rozwiązaniem dla nieleczonego łysienia androgenicznego, przerzedzenia włosów w wyniku niepożądanego działania niektórych leków, łysienia w obrębie blizn lub innych przypadków, gdzie zalecane jest szybkie zagęszczenie włosów.

Sztuczne włosy są wynikiem wieloletnich badań nad ustaleniem składników, które w jak najbardziej wiarygodny sposób odwzorowują zachowanie naturalnego włosa, będąc jednocześnie odpornymi na czynniki fizyczne, takie jak np. przeciąganie. Specjalna budowa końcówki gwarantuje stabilne utrzymanie się włosa w skórze nawet do 10 lat. Jednocześnie wszczepianie włosów pod odpowiednim kątem gwarantuje ich estetyczny wygląd. Implanty wszczepiane są przy pomocy punczera, przy zachowaniu odpowiedniego dystansu między nimi oraz kąta wzrostu naturalnego włosa.

Implantacja sztucznych włosów jest zabiegiem niechirurgicznym, przeprowadzanym przez kwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej. W przeciwieństwie do tradycyjnego przeszczepu włosów, rekonwalescencja trwa do kilku dni. Możliwe jest to dzięki zmniejszeniu wymiarów fragmentów skóry głowy potrzebnych do zagojenia się po zabiegu.

W przypadku przeszczepu włosów z innych okolic ciała, musimy liczyć się z zadbaniem o odpowiednie gojenie nie tylko miejsc wszczepienia włosów, ale również ich pobrania. Sam zabieg również jest o wiele szybszy, gdyż nie traci się czasu na etap pobierania włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skuteczne metody leczenia łysienia androgenicznego

Artykuł przeczytasz w: 5 min
0