Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Jakie są częste rodzaje urazów i w jaki sposób ich unikać?

wózek inwalidzki

Wakacje to czas, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na wypadki. Urazy są bardzo bolesne. Narażone na nie są szczególnie dzieci i osoby starsze, które z powodu wieku, mają bardziej łamliwe kości.

Osoby, które wybierają się na wymarzony urlop, bardzo często z powodu radości nadwyrężają swoje ciało. Jaki są najczęstsze rodzaje kontuzji i jak ich uniknąć?

Uszkodzenie kostki to jedna z najczęstszych kontuzji, jakie spotykają ludzi. Może się to wydarzyć na przykład na spacerze bądź nawet w domu podczas porządków. Nieodpowiednie stąpnięcie stopy może być bardzo niebezpieczne. Każdy ortopeda powie wtedy, że konieczne jest unieruchomienie stopy, aby nie doszło do obrzęku. Ważna jest szybka interwencja. Uszkodzenie torebki stawowej prowadzi do powstania krwiaka. Niestety w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja lekarza. Założenie gipsu dla wielu osób jest nieprzyjemne. Utrudnia to przemieszczanie i pracę.

Stłuczenia to również bardzo częsta przypadłość. W tym przypadku rehabilitacja nie jest konieczna, jednak pomocne jest zaczerpnięcie informacji w poradni ortopedycznej. Kiedy organizm jest w ruchu, wówczas staje się narażony na bolesne uderzenia, co skutkuje bólem, obrzękiem i zmianą koloru skóry w miejscu uderzenia. Zazwyczaj pomocne są maści i okłady z octu. Kiedy objawy nie ustąpią, wówczas należy udać się do lekarza w celu dalszej diagnozy. Stłuczeniom ulegają często stawy łokciowe, kolanowe i bark.

Zwichnięcia i wybicia stawów są wysoce powszechne. Narażone są zwykle osoby, które uprawiają sport taki jak koszykówka, czy siatkówka. Do urazu dochodzi w wyniku mocnego zamachnięcia. Ortopeda powinien od razu przyjrzeć się pacjentowi, który podczas gry odczuł nagły i ostry ból. Konsultacja jest konieczna, ponieważ odłamki kości, które mogą znajdować się wewnątrz ciała, mogły uszkodzić narządy wewnętrzne. W rezultacie może dojść do krwotoku wewnętrznego.

Szybka interwencja jest zawsze skuteczna. Rehabilitacja może sprawić, że człowiek wróci do stanu pełnej sprawności fizycznej. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, jednak chwila nieuwagi może doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała. Nie należy bagatelizować bólu i obrzęków. Osoby odporne na ból często nawet nie wiedzą, że doznały kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jakie są częste rodzaje urazów i w jaki sposób ich unikać?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0