
Wątroba jest największym gruczołem organizmu ludzkiego. U osoby dorosłej, jej waga wynosi mniej więcej 2 – 2,5 kg. To, co wyróżnia ją spośród innych narządów, to jej zdolności regeneracyjne. Uszkodzona, nawet w znacznym stopniu, wątroba jest w stanie zregenerować się w kilka do kilkunastu tygodni, po ustaniu czynnika powodującego upośledzenie jej funkcji, jednak nadmierne, regularne obciążanie wątroby substancjami toksycznymi, stanowi dla niej ogromne zagrożenie.
Systematycznie działanie czynników szkodliwych w dłuższym czasie może zaburzyć proces regeneracji, spowodować niewydolność wątroby i w konsekwencji zagrozić zdrowiu i życiu pacjenta. Ostateczną, możliwą drogą do wyleczenia, pozostaje wtedy jedynie przeszczep wątroby.
Co może uszkodzić wątrobę?
- Nadużywanie alkoholu. To – niestety – nadal główna przyczyna stłuszczenia wątroby prowadzącego do jej marskości i niewydolności.
- Duża ilość przyjmowanych leków. Jeżeli stale przyjmowane leki są zaleceniem lekarskim, należy na bieżąco monitorować pracę wątroby przy pomocy badań kontrolnych i reagować na ewentualne zmiany.
- Narażenie na działanie toksyn. Antybiotyki, leki przeciwbólowe z grupy NLPZ, niektóre leki przeciwdrgawkowe, amatoksyny (muchomor sromotnikowy) czy nawet przedawkowanie witaminy A mogą poważnie zagrozić wątrobie.
- Niewłaściwa dieta. Zbyt duża ilość tłuszczu, czerwonego mięsa, soli i przetworzonej żywności w codziennym menu to także coś, co nie pomaga temu organowi.
- Przebyte stany zapalne wątroby typu A, B, C lub D.
- Choroby wrodzone upośledzające jej czynność, na przykład zespół Gilberta, hemochromatoza.
- Obecność pasożytów (motylica wątrobowa).
Pierwsze… i kolejne symptomy chorej wątroby
Niestety, zaburzenia funkcjonowania wątroby są łatwe do przeoczenia, ponieważ wiele z nich przez dłuższy czas nie daje objawów lub przypominają one zwykłe zatrucie pokarmowe, więc są zazwyczaj bagatelizowane i / lub źle klasyfikowane. Należą do nich między innymi:
- nudności i wymioty,
- osłabione łaknienie i chudnięcie,
- uczucie sytości nawet po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu,
- ból brzucha, wzdęcia, odbijanie po jedzeniu,
- lekko podwyższona temperatura ciała,
- skurcze mięśni niewiadomego pochodzenia, występujące zwłaszcza w nocy.
Informacje dotyczące objawów chorej wątroby znajdziesz na https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy/jakie-objawy-wskazuja-ze-watroba-jest-chora-jak-rozpoznac-problemy-z-watroba.html
Kolejne pojawiające się problemy są już bardziej specyficzne i poważniejsze w skutkach:
- przebarwienia na skórze (różnego rodzaju plamki, wykwity, brodawki, nowopowstałe piegi i znamiona),
- żółtaczka (zabarwiona na żółto skóra, twardówka oka i błony śluzowe to objaw jednoznacznie kojarzony z chorą wątrobą, wynikający z nadmiaru bilirubiny w organizmie),
- powiększenie wątroby,
- świąd skóry, tak zwana cholestaza (utrudniony przepływ żółci),
- bóle w okolicy wątroby (w prawym nadbrzuszu),
- żylaki przełyku i odbytu,
- ginekomastia (zmiany w obrębie gruczołu sutkowego) u mężczyzn i zaburzenia miesiączki u kobiet,
- głowa meduzy (stan wskazujący bezpośrednio na marskość wątroby, powstaje w sytuacji, kiedy krew omija zwłókniałe komórki wątroby i krąży, poszerzając żyły w środkowej części brzucha, tworząc charakterystyczny rysunek wokół pępka).
Jak diagnozuje się chorą wątrobę?
Aby ocenić, czy dana osoba jest w grupie ryzyka, jeśli chodzi o schorzenia wątroby (osoby otyłe, nałogowi palacze, pacjenci nadużywający alkoholu, przewlekle chorzy…), wystarczy wywiad lekarski. Sama diagnostyka choroby bazuje już na konkretnych badanach i analizach laboratoryjnych. Na początek wykonuje się badanie palpacyjne, zleca morfologię krwi i robi USG jamy brzusznej. Potem, jeśli sytuacja tego wymaga przechodzi się do bardziej szczegółowego obrazowania.