Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Rolki damskie – jak wybrać dobry model do jazdy?

rolki

Wiosna to idealny czas, aby zacząć realizować noworoczne postanowienia, jak np. nowe hobby, dieta czy uprawianie sportu. Miłośniczki aktywnego wypoczynku mają wiele opcji do wyboru. Jedną z nich są rolki, które są dla nich szczególnie polecane. Dlaczego? O tym więcej w dalszej części tego artykułu.

Dlaczego warto jeździć na rolkach?

Jazda na rolkach polecana jest zarówno przez fizjoterapeutów, jak i lekarzy zajmujących się otyłością. W trakcie aktywności zwanej rolkarstwem w naszym ciele pracują niemal wszystkie mięśnie. Najbardziej zaangażowane są mięśnie kończyn dolnych – czterogłowe i pośladkowe. W czasie jazdy na rolkach wspomagamy również pracę mięśni bioder i miednicy. Mocne mięśnie ud i pośladków, ale i wyrzeźbione mięśnie brzucha, łydek oraz górnych partii rąk to główne korzyści, jakie niesie ze sobą ten sport. Rolki jako miejski sport może uczynić ciało wysportowanym oraz jędrnym. Dodatkowo w czasie jazdy pobudzamy układ oddechowy i krążenia. W porównaniu do popularnego joggingu stawy w czasie treningu nie są tak bardzo obciążone.

Jaki model rolek damskich wybrać?

Jak przy zakupie większości rzeczy użytkowych, tak i w przypadku rolek najważniejsze jest ich odpowiednie dopasowanie. Nie mogą być za małe, bo będą nas ocierać, z kolei te za duże pozbawią nas komfortu i mogą doprowadzić do kontuzji. Kolejną istotną kwestią jest wybór konkretnego modelu rolek. Przede wszystkim powinny być markowe, mamy wtedy bowiem gwarancję niezawodności i najwyższej jakości. Jeżeli jest to nasz pierwszy zakup warto zainteresować się modelami rekreacyjnymi. Kobiety szukające odpowiednich rolek na start powinny zerknąć również na rolki damskie fitnessowe.

Charakterystyka rolek rekreacyjnych

Rolki damskie rekreacyjne to sprawdzony i najpopularniejszy model rolek dla kobiet. Dedykowane do jazdy rekreacyjnej oraz fitness o wysokich walorach wytrzymałościowych. Mogą skorzystać z nich doświadczone skaterki, lubiące dynamiczną i szybką jazdę, jak i panie, które dopiero poszukują rolek damskich na start. Na pewno posłużą do doskonałej rozrywki oraz przyczynią się do pięknej figury i dobrej sprawności fizycznej. Na naszym rynku najpopularniejszymi producentami rolek rekreacyjnych są firmy takie jak Roces, Rossignol, Salomon, K2, Rollerblade.

W przypadku rolek rekreacyjnych cechą główną jest ich charakterystyczna budowa, zapewniającą wysoki komfort, bezpieczeństwo i wygodę. Najistotniejszym punktem buta zawsze jest umiejscowienie mocowania. Miejsce powyżej kostki w przypadku rolek rekreacyjnych topowych marek jest tak zaprojektowane, aby był możliwy ruch kostki na boki przy zachowaniu stabilności stawu. Współcześnie stosowany rodzaj butów w rolkach rekreacyjnych jest typu miękkiego z jedną klamrą z dołączonymi sznurowadłami. Jest to kompromis pomiędzy bezpieczeństwem, wygodą i ceną. Rolki damskie fitness czy ogólnie rekreacyjne modele wyposażone są w kółka w rozmiarze 78 – 80 mm. W każdym modelu na kółkach znajdują się oznaczenia twardości materiału z których są zrobione, przyjmujące wartości 78A – 82A. W praktyce twardość materiału oznacza, że im bardziej miękki materiał tym szybciej ulega on starciu,ale jest bardziej przyczepny do podłoża. Rolki damskie z Asport.pl dostępne są w szerokiej ofercie modeli, dlatego każda miłośniczka tej aktywności sportowej znajdzie tu coś dla siebie.

Jak przygotować się do jazdy na rolkach?

Gdy rolki damskie zostaną wybrane, nie możemy zapomnieć o niezbędnym zabezpieczeniu. Bez ochraniaczy kolan, łokci oraz głowy nie powinniśmy wybierać się na jazdę. Najlepszy model ochraniaczy to te wciągane, dodatkowo zabezpieczane rzepami. Z kolei kask do jazdy nie powinien być zbyt luźny, podobnie jak rolki musi być odpowiednio dopasowany. Najbardziej narażone na poważne urazy są nadgarstki i dłonie.  Dobry ochraniacz musi usztywnić nadgarstek oraz zapewnić najlepszą ochronę dla dłoni, która w kontakcie np. z asfaltem może zostać poważnie poraniona. W drugiej kolejności mamy kolana. W momencie lądowania po upadku najczęściej będą to właśnie kolana. Są na szczęście mniej narażone, niż nadgarstki ale nadal wymagają ochrony. W tym przypadku ochraniacz nic nie usztywni, dlatego trzeba wybierać takie, które są po prostu solidne. Swoją rolę spełnią nawet zwykłe ochraniacze z usztywnieniem obszytym materiałem. Łokcie również mają swoją kategorię ochraniaczy i to nie bez powodu. Upadek na nie jest dużo rzadszy, niż ręce i łokcie ale gdy już nastąpi jest dość bolesny. Sposób mocowania ich jest identyczny jak w przypadku ochraniaczy kolanowych, różnią się natomiast rozmiarem oraz kształtem. W przypadku głowy sytuacja jest prostsza. Jeżeli nie jeździmy po skateparku, gdzie skaczemy na rampach i wykonujemy ślizgi na barierkach kask nie będzie konieczny. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku dzieci i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rolkami.Kask nada im pewności i dodatkowo zabezpieczy ciało przed upadkami.

Gdzie można jeździć na rolkach?

W momencie posiadania pełnego kompletu rolek i ochraniaczy nic nie stoi na drodze do rozpoczęcia jazdy. Po wykonaniu paru prób i ćwiczeń jazda ulicą nie powinna sprawiać problemu, wystarczy przestrzegać paru zasad i mieć opanowaną technikę. Naukę można podjąć np. w parkach gdzie są asfaltowe uliczki, na różnych placach miejskich lub utwardzonych boiskach. Wiele miast buduje specjalne tory dla rolkarzy, może akurat w Twoim mieście już taki powstał ? Dla doświadczonych osób miejsc do jazdy jest cały ogrom. Każdy chodnik nawet ze schodami i barierką nie będzie stanowił problemu lecz atrakcję, poza tym skate parki oraz specjalne rampy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rolki damskie – jak wybrać dobry model do jazdy?

Artykuł przeczytasz w: 4 min
0