Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Rezonans magnetyczny – dokładna metoda diagnostyczna

lekarz

Współczesna medycyna zna wiele różnorodnych metod, które pomagają w diagnozowaniu nawet bardzo groźnych schorzeń. Jedną z nich jest rezonans magnetyczny, bardzo czuła, a jednocześnie dokładna metoda badania. Obecnie stosowany jest w wielu różnorodnych dziedzinach życia i pozwala na wykrycie bardzo wielu schorzeń.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny można określić jako zestaw bardzo silnych magnezów. Pomimo faktu, że rezonans cechuje się bardzo wysokim natężeniem to jednak jest badaniem bardzo bezpiecznym, nawet dla kobiet w ciąży, ponieważ owo pole magnetyczne nie ma żadnego negatywnego wpływu na ludzki organizm. Oczywiście nie jest to stwierdzenie jednoznaczne, ponieważ wiele zależy od parametrów dawki i energii fotonu. Otrzymując ją w nadmiernej ilości, negatywnie wpływa na organizm, jednakże w czasie badania, jakim jest rezonans magnetyczny, ilość promieni jest minimalna, dlatego nie musimy obawiać się o swoje zdrowie.

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Współcześnie medycyna wykorzystuje rezonans magnetyczny, aby móc jak najdokładniej zobrazować ludzkie ciało w przekroju. Dzięki niemu można zajrzeć do wnętrza organizmu i szybko zareagować i leczyć pewne nieprawidłowości. Rezonans jest więc niezwykle istotny w leczeniu bardzo wielu chorób. Dzięki niemu możemy szybko ustalić jaka choroba zaatakowała nasz organizm, jak dawno trwa oraz jakie zmiany zdołała wywołać.

Pacjent który poddawany jest badaniu rezonansu magnetycznemu zostaje umieszczony w komorze, w polu magnetycznym wyróżniającym się dużą energią. Fale, które emituje aparat docierają do tkanek, co wywołuje powstawanie fal podobnych do fal radiowych. Takie zjawisko określamy właśnie rezonansem magnetycznym. W następnej kolejności fale odbierane są przez aparat , który je analizuje. Dzięki temu można na ekranie komputera odtworzyć strukturę anatomiczną ciała i odkryć nieprawidłowości.

Kiedy stosowany jest rezonans magnetyczny

Najczęściej rezonans magnetyczny stosowany jest w diagnozowaniu chorób układu nerwowego. Dodatkowo stosowane jest w kontrolowaniu wybranych warstw mózgu. Dzięki niemu możemy ustalić bardzo precyzyjny obraz zmian nowotworowych, przez co łatwo określić ich lokalizację. To sprawia, że mamy możliwość określić zakres operacji, co jest trudne bez rezonansu magnetycznego. Rezonans to podstawa aby szybko wykryć chorobę i ją wyeliminować.

Artykuł powstał we współpracy z Rex Medica Sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rezonans magnetyczny – dokładna metoda diagnostyczna

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0