Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Pulsometr w czasie biegania – moda czy konieczność

sport

Coraz więcej osób w czasie biegania kontroluje swój puls. Czy obecnie posiadanie pulsometru jest już koniecznością czy tylko modą? Okazuje się, że utrzymanie odpowiedniej akcji serca w czasie biegu zwiększa znacznie jego efektywność. Pulsometr posiada również dodatkowe opcje dające możliwość monitorowania parametrów treningu (czasu, tempa oraz ilości spalonych kalorii). Nic tak nie motywuje do wzmożonego wysiłku jak chęć poprawy własnego rekordu.

Kontrolowanie pulsu

Pulsometr posiada wiele przydatnych funkcji, jednak najważniejszą jest możliwość monitorowania akcji serca. Dzięki tej opcji jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni poziom intensywności, który nie będzie szkodliwy dla naszego zdrowia. W czasie biegu trudno jest samodzielnie ocenić czy narzucone tempo nie jest zbyt szybkie. Dzięki pulsometrowi możemy na bieżąco kontrolować to, co się dzieje z naszym organizmem.

Urządzenie to jest bardzo przydatne zarówno w przypadku treningu kardio jak i treningu interwałowego. Jeśli mamy zamiar zajmować się bieganiem na poważnie, zakup dobrej klasy pulsometru jest koniecznością. O tym jak ważne jest to urządzenie świadczy fakt, że obecnie prawie każda bieżnia elektryczna jest wyposażona w pulsometr.

Typy pulsometrów

Obecnie najczęściej stosowanymi pulsometrami są te w kształcie zegarka i z czujnikiem umieszczanym za pomocą specjalnych pasków na klatce piersiowej. Wybierając konkretny model w sklepie sportowym warto zwrócić uwagę na dodatkowe opcje takie jak na przykład:

  • kontrolowanie tempa biegu,
  • stoper,
  • czasomierz,
  • podświetlenie tarczy,
  • kalendarz,
  • alarm,
  • zapisywanie danych.

Należy też sprawdzić czy pasek mocujący czujnik na klatce piersiowej jest wygodny i nie zsuwa się w czasie ruchu. Powinien posiadać możliwość regulacji.

Najbardziej zaawansowane pulsometry posiadają nawigację GPS, dzięki czemu możliwe jest bardzo dokładne określenie przebytego dystansu oraz prędkości. Bardzo cenna jest też opcja przeniesienia zapisanych danych do komputera w celu ich dokładnej analizy za pomocą specjalistycznego oprogramowania.

Drugim typem pulsometrów dostępnych na rynku są urządzenia jednoczęściowe. W ich przypadku czujnik znajduje się w zegarku. Takie rozwiązanie ma zarazem swoje zalety jak i wady. Z jednej strony jest bardziej wygodne, ponieważ nie ma konieczności montowania dodatkowego czujnika na klatce piersiowej z drugiej jest dużo mniej precyzyjne. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pulsometr w czasie biegania – moda czy konieczność

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0