Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Przykłady diet odchudzających

odchudzanie

Dieta najbardziej kojarzy się ludziom z odchudzaniem i właśnie to jest powodem tego, że diety odchudzające są najbardziej popularnym rodzajem diet, dlatego powstało i wciąż powstaje ich najwięcej.

Dieta najbardziej kojarzy się ludziom z odchudzaniem i właśnie to jest powodem tego, że diety odchudzające są najbardziej popularnym rodzajem diet, dlatego powstało i wciąż powstaje ich najwięcej.

Oczywiście różnią się one między sobą skutecznością, czasem trwania czy zasadami. Jest ich tak wiele, że nie da się wymienić wszystkich, dlatego poniżej przedstawię kilka przykładów diet odchudzających. Dodatkowo polecamy dodać tabletki z piperyną lub równie skuteczne acai tabletki, w celu szybszego odchudzania.

1. Dieta kopenhaska

Jest bardzo popularną, ale i bardzo rygorystyczną dietą odchudzającą.

Trwa 13 dni, podczas których trzeba jeść i robić dokładnie to, co nakazują zasady diety. Każde najmniejsze odstępstwo nawet jeśli ma ono miejsce w 12 dniu powoduje, że całą dietę trzeba będzie rozpocząć od początku, a cały dotychczasowy wysiłek pójdzie na marne. Jest bardzo rygorystyczna, ale w zamian daje wspaniałe efekty.

13 dni to ubytek około 10 kilogramów, a nawet więcej ciężko zatem znaleźć drugą tak skuteczną dietę.

Jednak mimo wielu zwolenników diety, to nie wszyscy uważają jej stosowanie za dobry pomysł i raczej radzą jej unikać

Menu diety kopenhaskiej:

 • DZIEŃ 1 i 8
  Śniadanie: w dniu 1 i 8 musi to być 1 kubek kawy, 1 kostka cukru;
  Obiad: 2 jajka koniecznie na twardo, gotowany szpinak 100g, 1 średniej wielkości pomidor;
  Kolacja: 1 duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną 150g.
 • DZIEŃ 2 i 9
  Śniadanie: to samo co wyżej czyli 1 kubek kawy, 1 kostka cukru;
  Obiad: podobnie jak w poprzednim dniu na kolację – 1 duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną 150g;
  Kolacja: 1 plaster szynki, 2 lub 3 szklanki jogurtu naturalnego.
 • DZIEŃ 3 i 10
  Śniadanie: 1 kubek kawy, 1 kostka cukru, a dodatkowo 1 grzanka z razowego pieczywa;
  Obiad: gotowany szpinak, 1 dowolny świeży owoc, 1 pomidor;
  Kolacja: 1 plaster szynki, 2 gotowane jajka, sałata z olejem i cytryną 150g.
 • DZIEŃ 4 i 11
  Śniadanie: ponownie 1 kubek kawy, 1 kostka cukru;
  Obiad: tarta marchewka 150g, jajko na twardo, twarożek naturalny 100g;
  Kolacja: sałatka owocowa 100g, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego.
 • DZIEŃ 5 i 12
  Śniadanie: tym razem na śniadanie spożywa się dużą tartą marchew z cytryną;
  Obiad: duża chuda ryba;
  Kolacja: 1 befsztyk, sałata i brokuły 200g.
 • DZIEŃ 6 i 13
  Śniadanie: 1 kubek czarnej kawy, 1 kostka cukru;
  Obiad: kurczak gotowany 150g, sałata z olejem i cytryną 150g;
  Kolacja: 2 jajka na twardo, duża marchewka.
 • DZIEŃ 7
  Śniadanie: 1 kubek herbaty bez cukru;
  Obiad: kawałek chudego grillowanego mięsa 150g;
  Kolacja: w dniu 7 nie można spożywać kolacji.
  Od wyżej wymienionego menu nie może być żadnego odstępstwa, ponieważ jak już wcześniej wspomniałem dietę trzeba będzie rozpoczynać od początku.

2. Dieta kapuściana

Kolejna dieta odchudzająca znacznie mniej rygorystyczna niż dieta kopenhaska, ale i dająca gorsze efekty, przeznaczona dla osób raczej z mniejszą nadwagą.

Dieta trwa dokładnie tydzień i nie jest wskazane stosować ją dłużej, ponieważ może to szkodzić zdrowiu z powodu złego zbilansowania diety. Głównym jej składnikiem jest zupa kapuściana, którą trzeba jeść codziennie przez okres stosowania diety.

Pozostałe produkty typu warzywa, owoce, nabiał, chude mięso to tylko dodatki, które można spożywać w niewielkich ilościach. W ciągu tygodnia można schudnąć około 3 – 4 kilogramów co nie jest złym wynikiem, ale jednak gorszym od wcześniej opisywanej diety.

3. Dieta jajeczna

Kolejna rygorystyczna dieta odchudzająca, której głównymi składnikami są jaja gotowane na twardo – 6 jajek dziennie ( oprócz jaj dopuszczane są w menu niewielkie ilości warzyw czy owoców ).

Wiadomo, że dieta jest niezbilansowana i niezdrowa, dlatego nie może być długo stosowana- według twórców 14 dni, specjaliści się z tym nie zgadzają i dają maksymalnie 5 -7 dni.

Dodatkowo dieta jest monotonna 6 jajek dziennie możne skutecznie zniechęcić nawet największego jajko – żercę. Jajka należy zjeść z majonezem, masłem itp. Ponadto należy dużo pić około 3 litrów płynów dziennie w postaci wody mineralnej czy zielonej herbaty.

Dieta jest restrykcyjna, ale daje dobre efekty w ciągu kilku dni można schudnąć około 5 kilogramów. Nie zaleca się osobom, które nie lubią jajek.

4. Dieta Atkinsa

Ostatnim przykładem diety odchudzającej jest dieta Atkinsa.

Wprawdzie zdobyła ona popularność, ale wciąż budzi kontrowersje, a jej efekty odchudzania są podważane przez sceptycznie nastawione grupy. Według twórcy diety powodem nadwagi są węglowodany, dlatego jadłospis powinien składać się z białek i tłuszczy. Dieta spodoba się nie jednej otyłej osobie.

Zazwyczaj trzeba rezygnować z tłustych potraw na rzecz niekoniecznie lubianych lub znienawidzonych warzyw, owoców itp.

Tutaj jest inaczej – stek, kiełbasa czy schabowy to dania, które możesz jeść do woli. Mimo takich potraw według Atkinsa dieta jest skuteczna, ponieważ ogranicza węglowodany do minimum co zmienia przemianę materii.

Dieta wprawdzie nie „powala na kolana” efektami, ale za to można jeść ulubione tłuste potrawy. Dodając tabletki z acai lub kilka tabletek z piperyną do każdego posiłku, można uzyskać dobry efekt.

W przeciągu miesiąca pozwala zgubić około 4 – 5 zbędnych kilogramów. Trzeba pamiętać, że dieta nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dlatego nie można stosować jej zbyt długo wspomniany miesiąc to według niektórych i tak zbyt długo.

Dieta Atkinsa składa się z 3 etapów:

 • I etap
  W tym etapie węglowodany trzeba zmniejszyć do 20g/24h. Zabronione jest spożywanie: produktów zbożowych, mleka oraz warzyw i owoców zawierających skrobię.
 • II etap
  Jest to tak zwana dieta właściwa podczas której można większych dzienne spożycie węglowodanów do 30 – 50g. Można jeść więcej owoców posiadających mało węglowodanów np. truskawki, maliny itp. oraz więcej warzyw.
 • III etap
  Jest to ostatni etap i trwa on już do końca życia. Można zwiększyć ilość węglowodanów, ale w żadnym razie nie wolno ich łączyć z tłuszczem zwierzęcym i jajkami. Tutaj menu składa się z 3 posiłków oraz dwóch przekąsek.

Diet odchudzających jest cała masa powyższe przykłady to tylko niewielka kropla w morzu diet.

Z takiego ogromu wyboru z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, ale należy również uważać nie wszystkie diety są dla nas dobre, aby mieć 100% pewność, że wybrana dieta nie przyniesie żadnych negatywnych skutków na zdrowiu należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem, wówczas można mieć pewność, że wybrana dieta jest bezpieczna.

1 komentarz
 1. zosia pisze:

  Dieta kopenhaska jest jedną chyba z najbardziej wymagających diet (takie jest moje zdanie). Mój tata próbował różnych diet i najgorzej przeszedł własnie tą dietę. Szykowanie dań nie było wielkim problemem ale po jakimś czasie stosowania tej diety bardzo źle się czuł – miał zawroty głowy, był ciągle zmęczony. Ostatecznie rzucił jadłospis diety kopenhaskiej i jadł po prostu 5 razy dziennie małe porcje. Do swojego menu dodał więcej owoców i warzyw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przykłady diet odchudzających

Artykuł przeczytasz w: 5 min
1