Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Przyczyny braku okresu

miesiączka

Przyczyn braku menstruacji może być naprawdę wiele. Wiele z nich jest zupełnie niegroźnych.

Ciąża

Pierwszą przyczyną, która przychodzi nam do głowy, kiedy zanika menstruacja, jest ciąża. Należy jednak wtedy zrobić sobie test, a nie przyjmować braku okresu za potwierdzenie. Dobrze jest wykonać badania krwi, ponieważ testy z apteki bywają omylne. Warto też wiedzieć, że nieraz w początkowym etapie ciąży pojawia się skąpe krwawienie – trudno się wtedy zorientować czy to okres, czy pewnego rodzaju zaburzenie.

Stres, zaburzenia hormonalne

Organizm kobiety jest niezwykle delikatny. Jeżeli nie przyjmujemy antykoncepcji hormonalnej, często data miesiączki się zmienia. Mało która kobieta może przewidzieć okres co do dnia. Tym bardziej, że na jego przebieg i występowanie ma wpływ wiele czynników. Zaburzenia miesiączkowania mogą być wywołane stresem, chorowaniem i przyjmowanymi w tym czasie lekami, zaburzeniami hormonalnymi czy nawet lotem samolotem. Jeśli przyczyna jest dosyć prozaiczna, taka jak na przykład właśnie podróże lotnicze, nie należy się tym martwić. Także w początkowym okresie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania – jest to zupełnie normalne, może nawet zdarzyć się, że krwawienie podczas pierwszego odstawienia w ogóle nie wystąpi. Wyjaśnić trzeba sytuację wtedy, kiedy okres nie powraca. Warto wiedzieć, że miesiączki podczas przyjmowania antykoncepcji mogą być mniej obfite, co generalnie działa na korzyść kobiety.

Kiedy udać się do lekarza

Jeżeli brak okresu trwa dłużej niż dwa cykle, nalezy udać się do lekarza. Szczególnie jeśli nie przychodzi nam do głowy żadna konkretna przyczyna. Nie należy panikować – badanie ginekologiczne może wykazać, że problem jest naprawdę błachy, dobrze jest jednak mieć świadomość, że ustanie miesiączki może być objawem różnych schorzeń. Zdarza się, że świadczy o cystach na jajnikach, które w wielu przypadkach udaje się zlikwidować leczeniem farmakologicznym. Ostatnio coraz więcej Pań cierpi na choroby tarczycy, które mają bezpośrednie powiązanie z całą gospodarką hormonalną organizmu. Nieregularność cyklu może być też wywołana stanami zapalnymi pochwy – w tym przypadku mamy do czynienia z błędnym kołem, bowiem zaburzenia menstruacji także mogą być przyczyną infekcji dróg rodnych.

Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem. Znajdzie on przyczynę problemu i zaproponuje rozwiązanie.

1 komentarz
  1. Bunia pisze:

    przyczyn może być dużo ale jeśli zdarza się to często, to lepiej udać się do lekarza na konsultację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przyczyny braku okresu

Artykuł przeczytasz w: 2 min
1