Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Przeżyj wyjątkową przygodę – skocz w tandemie!

skok

Lubisz niecodzienne rozrywki? Chcesz przetestować swoją odwagę? W takim przypadku skocz ze spadochronem! Teraz jednak wcale nie musisz brać udziału w specjalnych szkoleniach, ponieważ możesz skorzystać ze skoków tandemowych, które przeznaczone są dla niedoświadczonych i nieobeznanych ze spadochroniarstwem. Poczuj się jak prawdziwy skoczek spadochronowy!

Skoki spadochronowe w tandemie zaczęły być prowadzone już na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych, ale dopiero w ostatnich latach zyskały na popularności. To skoki, które odbywają się w dwójkę, a mianowicie biorą w nich udział tandem pilot, który steruje spadochronem i odpowiada za kwestie techniczne, a także pasażer, który jest przypięty do niego uprzężą.

Do skoków w tandemie oprócz uprzęży tandemowej stosuje się specjalne spadochrony tandemowe – są one większe od zwykłych spadochronów, aby utrzymać bez problemu dwie osoby. Wykorzystuje się zarówno spadochrony główne, jak i zapasowe, które obsługiwane są również przez automaty spadochronowe.

Kto może wziąć udział w skoku tandemowym?

Do skoków tandemowych nie musimy mieć żadnego wcześniejszego przygotowania. Nie musimy też brać udziału w badaniach lekarskich. Jedynie przed samym skokiem otrzymujemy praktyczne wskazówki dotyczące zachowania się podczas tego wydarzenia, które są wystarczające do tego, aby było ono w pełni bezpieczne.

Główne przeciwwskazania dotyczące skoków tandemowych to waga wyższa niż 100 kilogramów, co jest związane z ograniczeniami sprzętowymi. Ponadto w skokach nie powinny brać udziału osoby, u których zdiagnozowano epilepsję, choroby psychiczne, niewydolność krążeniową i oddechową, ciężkie choroby kręgosłupa, wrodzoną łamliwość kości.

Jak skacze się w tandemie?

Skakanie z tandem pilotem to niesamowite doznanie, którego na pewno szybko nie zapomnimy. Przed samym skokiem, oprócz krótkiego instruktażu bezpieczeństwa, odbieramy gogle i ewentualnie inne wyposażenie jak kombinezom. Potem wkraczamy do samolotu wraz z innymi uczestnikami skoku. Skaczemy razem z pilotem tandemu z wysokości 3000 lub 4000 metrów. Wysokość wyskoku ma tu szczególne znaczenie, ponieważ wpływa na tak zwane swobodne spadanie.

Swobodnym spadaniem określamy okres pomiędzy wyskokiem z samolotu oraz otwarciem czaszy spadochronowej. To właśnie wtedy lecimy w kierunku ziemi bez żadnych ograniczeń, dlatego możemy poznać to niesamowite uczucie całkowicie bezpiecznie. Przy skoku z 3000 metrów czas swobodnego spadania to około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów jest to około 60 sekund.

Potem następuje otwarcie czaszy i szybowanie aż do miękkiego lądowania na trawie – nie trzeba obawiać się o żadne kontuzje.

Ile kosztuje skok w tandemie?

Gdy także chcesz spróbować skoków w tandemie, wcale nie musisz płacić za nie bardzo dużo. Ceny zaczynają się już od około 500 złotych za skok z 3000 metrów do około 700 złotych za skok z 4000 metrów. Możemy też wykupić dodatkową usługę polegającą na wideorejestracji całego wydarzenia – to koszt około 250 złotych.

Na wyjątkowe skoki spadochronowe w tandemie zaprasza SKYDIVE.PL – Certyfikowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego z wieloletnim doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeżyj wyjątkową przygodę – skocz w tandemie!

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0