Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Przepuklina i metody leczenia

przepuklina

Poważnym problemem zdrowotnym, dotykającym znaczną ilość osób jest przepuklina. Jeżeli leczona jest niewłaściwie wówczas mogą pojawić się poważne konsekwencje zdrowotne, a w skrajnych przypadkach skończyć się mogą nawet śmiercią. Jednakże istnieje wiele metod operacyjnych leczenia przepuklin, co sprawia, że szybko możemy powrócić do zdrowia.

Problemy z przepukliną

Przepuklina nie dotyczy jednej konkretnej choroby, dlatego też można określić ją stanem w czasie którego narząd lub tez jego fragment ulega w nieprawidłowy sposób przemieszczeniu. Przepukliny pachwinowe najczęściej dotykają mężczyzn, zaś kobiety borykają się częściej z przepuklinami udowymi. Na terenie Polski co roku przeprowadza się około 40 tysięcy operacji usuwania przepuklin. Nieleczona przepuklina prowadzi do poważnych skutków i pogorszenia się stanu, dlatego niezbędny jest zabieg operacyjny.

Operacyjna metoda leczenia przepukliny

Przepuklina powstaje wówczas kiedy mamy do czynienia z rozerwaniem błony jamy brzusznej. W ten sposób fragmenty narządów mogą wydostać się poza jej obręb. Najczęściej może dojść do przemieszczenia się fragmentu jelita. Bardzo dużą skłonność do przepuklin mają osoby z nadwagą, prowadzące bierny tryb życia.

Obecnie jedyną metodą aby poradzić sobie z przepukliną jest operacja. Bez względu na to z jakim rodzajem przepukliny mamy do czynienia zabiegi są zawsze takie same. Zabieg polega na odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego z powrotem do jamy brzusznej. Następnym krokiem jest zszycie powłok brzusznych. W etapie końcowym powłoki jamy brzusznej wzmacnia się za pomocą specjalnej polipropylenowej siatki. Na ogół stosowana jest siatka w kształcie spłaszczonej kropli. Zabieg operacji przepukliny, jest stosunkowo prosty i nieskomplikowany. Nie ma zasadniczego ryzyka nastąpienia powikłań i komplikacji. Zdarza się to tylko w szczególnych, skrajnych przypadkach.

Bardziej nowoczesną metodą w przypadku przepukliny jest poddanie się laparoskopowej operacji. Zabieg Trabucco jest bezszwowy oraz zapewnia optymalne warunki gojenia się rany. Okres rekonwalescencji jest tutaj o wiele krótszy.

Wskazania po operacji przepukliny

Jak każdy zabieg inwazyjny, również operacja przepukliny wymaga podjęcia okresu rekonwalescencji. Zalecane jest co najmniej trzy miesięczne powstrzymanie się od wysiłku fizycznego, ponieważ może grozić to rozerwaniem szwów i cofnięciem się przepukliny. Należy zachować ostrożność w podnoszeniu ciężkich przedmiotów, oraz dużej aktywności fizycznej.

Żródło: http://wilmed.pl/uslugi/chirurgia-ogolna/operacje-przepuklin/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przepuklina i metody leczenia

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0