Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Problemy z niedoborem witaminy D

dieta w osteoporozie

Witaminy i minerały mają bardzo ważne znaczenie dla zdrowia całego naszego organizmu. Co jednak stanie się, gdy jednej z nich zabraknie? Czy organizm może poradzić sobie z niedoborami poszczególnych substancji, chroniących nas i zapewniających odpowiednie funkcjonowanie?

Wyjątkowe działanie witaminy D

Witamina D bierze udział w wielu procesach, m. in. jest odpowiedzialna za przemianę materii, procesy fizjologiczne, stan i kształtowanie się kości. Stymuluje także wydzielanie insuliny, jest odpowiedzialna za odpowiednią sprawność, zapobiega stanom zapalnym. Jej działanie pomaga w regulacji wzrostu komórek oraz wpływa na funkcjonowanie mięśnia sercowego. Tak wiele zadań, jakie ma do spełnienia witamina D sprawia, że choć niewielki jej niedobór będzie odczuwalny dla naszego organizmu.

Wyjątkowość witaminy D polega nie tylko na tak wielu przypisywanym jej zadaniom. Jako substancja jest ona charakterystyczna wśród innych witamin. Nie przypomina w swojej strukturze pozostałych witamin, jest bardziej jak hormon. Przez to staje się bardzo ważna dla naszego organizmu, który niekiedy może produkować ją sam (szczególnie latem, przy częstszym wystawianiu ciała na promienie słoneczne).

Przyczyny występowania niedoboru

Jak już wspomniano, witamina D posiada szereg zalet. Jej działanie ważne jest w przypadku wielu naszych organów. Bez niej, nie moglibyśmy dobrze funkcjonować. Zdarzają się jednak sytuację, kiedy nasz organizm odkrywa występowanie  jej niedoboru. Jakie są tego przyczyny?

Jak zaznaczają eksperci z firmy Vigantoletten, główną przyczyną niedoboru witaminy D jest zbyt krótkie przebywanie na słońcu. Codzienna gonitwa, praca zawodowa związana z ciągłym przesiadywaniem w biurze, przemieszczenie się jedynie samochodem czy komunikacją miejską skutkują zbyt krótkim przebywaniem na świeżym powietrzu. Przez to nasz organizm nie pobiera z otoczenie niezbędnych substancji, między innymi nie wchłania witaminy D. Nie można jednak zrzucać winy jedynie na pracę w zamkniętych pomieszczeniach. Wskazać można także inne przyczyny, jak na przykład:

 • zanieczyszczenie powietrza,
 • ograniczone spożywanie witaminy D zawartej w poszczególnych pokarmach,
 • otyłość,
 • uwarunkowanie geograficzne (nasza szerokość geograficzna cechuje się niedostateczną ilością UVB w okresie od października do kwietnia).

Objawy niedoboru nie są początkowo bardzo widoczne, dlatego możemy je łatwo bagatelizować. Nie oznacza to jednak, że z czasem nie zaczną narastać. Do głównych objawów zbyt małej ilości witaminy D w organizmie zaliczamy:

 • bóle kości i mięśni,
 • utrata apetytu,
 • bezsenność,
 • biegunka,
 • kurcze mięśni,
 • choroby przyzębia,
 • pieczenie w jamie ustnej,
 • zaburzenie widzenia.
 • problemy z koncentracją.

Odpowiednia profilaktyka

Niedobory witaminy D zwalczymy jedynie dzięki stosowaniu odpowiedniej profilaktyki. Najczęściej stosowaną praktyką jest suplementacja, czyli przyjmowanie odpowiedniej dawki witaminy dziennie. Najczęściej zaleca się stosowanie tabletek, jednakże na rynku stosuje się także preparaty rozpuszczalne czy specjalne kremy wzbogacone o odpowiednią dawkę witaminy D. Dzięki temu możemy uniknąć wielu poważnych chorób, jak np. krzywica, osteoporoza, osteomalacja (rozmiękanie kości). Profilaktyczne przyjmowanie witaminy D zapobiega problemom ze zdrowiem, warto więc mieć pod kontrolą czy dostarczamy sobie jej właściwe ilości.

Więcej informacji na temat niedoboru witaminy D oraz informacje jak się przed nim bronić na stronie Vigantoletten.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Problemy z niedoborem witaminy D

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0