Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Powiedz „nie” opadajacym powiekom

powieki

Opadające powieki to problem estetyczny. Postarzają i sprawiają, że wyraz twarzy staje się smutny, posępny, a nawet groźny. Z czasem mogą również utrudnić zdolność widzenia. I choć nie jest to problem zagrażający życiu, wskazane jest, by opadające powieki obejrzał lekarz.

OPADAJĄCE POWIEKI, CZYLI…

Młody wygląd to nie tylko brak zmarszczek, ważne są także jędrność i kondycja skóry oraz promienne spojrzenie. Ładny kształt oka często decyduje o harmonijnym wyglądzie całej twarzy, ponieważ to oczy najsilniej przyciągają wzrok i skupiają uwagę rozmówcy. Z ankiety przeprowadzonej przez jeden z portali randkowych wynika, że pierwszą rzeczą, na jaką zwracają uwagę panowie, spotykając kobietę po raz pierwszy, są oczy. Nic więc dziwnego, że panie przykładają dużą wagę do ich wyglądu. Problem opadających powiek występuje jako choroba wrodzona lub rozwija się przez dłuższy czas. Może dotyczyć jednej strony twarzy lub występować obustronnie.

Można wymienić wiele przyczyn opadających powiek. Mogą to być: starzenie się komórek naszego ciała, cukrzyca, przebyty udar mózgu, zespół Hornera (przerwanie nerwu powiązanego z powieką), zawał mózgu lub inne zaburzenia powiązane z nerwami lub mięśniami powieki. Jednak najważniejszą przyczyną opadania powiek jest starzenie się skóry. Już po 30. roku życia zmniejsza się ilość włókien kolagenowych, a mniejsze nawodnienie skóry sprawia, że traci ona jędrność i sprężystość. Najwcześniej widoczne jest to w miejscach, gdzie skóra i tkanka podskórna są najcieńsze, czyli np. na powiekach.

NA OPADAJĄCE POWIEKI POMOŻE…

Na szczęście opadanie powiek związane z naturalnym starzeniem się skóry można opóźnić, odpowiednio pielęgnując okolice oczu i chroniąc je przed promieniami UV za pomocą dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych. Jednak trzeba zacząć to robić, zanim problem się pojawi.

Metoda rozwiązania problemu powinna być uzależniona od przyczyny opadających powiek. Grunt to właściwa diagnoza, dlatego lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad i zanalizować budowę anatomiczną twarzy. Jest kilka przypadłości, które są dla lekarza wskazaniem do plastyki powiek: ptoza (opadanie powieki górnej), nadmiar tłuszczu w górnej powiece, nadmiar skóry oraz silna rozbudowa części mięśni oka okrężnego. Korektę powiek – zarówno górnych, jak i dolnych – dzielimy na plastykę skórną bądź plastykę skórną wraz z przepukliną tłuszczu zagałkowego. To, którego typu korekty wymaga pacjent, jest ustalane ostatecznie przez lekarza podczas konsultacji chirurgicznej.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około półtorej godziny. Lekarz wykonuje nacięcia w naturalnych zagięciach powieki, a następnie usuwa nadmiar skóry oraz ewentualne przepukliny tłuszczu. Po zabiegu pacjent może spokojnie wrócić do domu. Powieki mogą być tkliwe i obrzęknięte przez jakiś czas. Do aktywności fizycznej można wrócić już po 7-10 dniach od zabiegu. Korekta powiek jest bezpieczna i niepowodująca zazwyczaj komplikacji. A co najważniejsze, efekty operacji są trwałe.

Horizon Medical Center

horizonmedical.pl

Warszawska Klinika

Bezpieczeństwo pacjenta na najwyższym poziomie

Jeżeli borykasz się z opadającymi powiekami, zadzwoń i zapisz się na zabieg, a otrzymasz promocję

 -10% na zabieg KOD: Opadające powieki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiedz „nie” opadajacym powiekom

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0