Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Postaw na trening w domu – czyli „budujemy” domową siłownię

siłownia

Marzysz o pięknej sylwetce oraz delikatnie podkreślonych mięśniach, ale krępujesz się wyjść na siłownię i obnażyć swoje niedoskonałości światu? Może nie stać Cię aktualnie na karnet na siłowni oraz własnego trenera personalnego?  Trening na dworze nie należy do twoich ulubionych  i po każdym przebiegnięciu nawet jednego kilometra, na drugi dzień jesteś chory? Postaw na trening w domu.  Nie tylko na siłowni buduje się kondycję oraz przemienia swój wygląd. Podpowiemy Ci, jak osiągnąć wspaniałe efekty nie wychodząc z domowego zacisza.

Rozgrzewka obowiązkowo

Jak przed każdym naszym treningiem, obowiązkiem jest rozgrzać dokładnie wszystkie partie naszego ciała między innymi mięśnie oraz stawy. Rozgrzewka pozwala przygotować się do ćwiczeń, podniesie tętno naszego serca oraz pozwoli zapobiec kontuzjom podczas treningu. Dlaczego jest obowiązkiem każdego z nas? Rozgrzewka przez wielu niedoceniana, jak i nie praktykowana pozwala na zwiększenie pobudliwości układu nerwowo-mięśniowego, co sprawia, że nasz organizm może sprostać większemu wysiłkowi. Powinna trwać od piętnastu do dwudziestu minut. Do rozgrzania organizmu polecamy rowerek stacjonarny. Nie musimy biegać po całym domu, aby podnieść temperaturę w swoim ciele, ale wsiąść na rowerek i zacząć pedałować.

Rozciąganie

Tak jak i rozgrzewka, rozciąganie jest bardzo istotnym elementem. Zaleca się je wykonywać na początku przed wykonywaniem treningu właściwego oraz na koniec ćwiczeń. Mata do ćwiczeń świetnie się do tego nada. (świetne maty znajdziesz na: https://be-active.pl/pol_m_fitness_akcesoria_maty-198.html) Rozciąganie pozwala rozluźnić mięśnie oraz zwiększyć zakres wykonywanych ruchów. Dodatkowo dzięki rozciąganiu określonych mięśni, w czasie treningu będziemy lepiej aktywować dany mięsień, co później przełoży się na widoczne rezultaty. Twoje ciało staje się gibkie oraz bardziej elastyczne. Dobrymi ćwiczeniami rozciągającymi są skłony, wykroki, przyciąganie nogi oraz wiele innych. Aby rozluźnić spięte mięśnie przed treningiem, użyj wałek do masażu.

Trening rąk

Wykonaliśmy rozgrzewkę oraz rozciąganie więc nadszedł czas na trening. Aby podkreślić nasze mięśnie rąk, polecamy ćwiczenia z butelkami z wodą. Jeśli jesteś już osobą zaawansowaną, polecamy zainwestować w prawdziwe hantle po trzy, cztery kilogramy. Następnym ćwiczeniem, który pozwoli wzmocnić nasze ramiona to podciąganie podchwytem na drzwiach lub na brzegu stołu. Dobre będą również pompki klasyczne lub na ścianie. Jako przybór do budowania naszych mięśni rąk sprawdzi się idealnie guma do ćwiczeń. Taśmy treningowe możesz zabrać w każde miejsce, ponieważ są poręczne i zajmują mało miejsca.

Trening nóg

Aby wzmocnić nogi oraz podkreślić mięśnie polecamy zakup steppera lub wykorzystanie do ćwiczeń innego przedmiotu, na który będziemy mogli wchodzić. Klasyczne przysiady, te na jednej nodze oraz wejścia na ławkę lub step to ćwiczenia, które genialnie angażują wszystkie mięśnie nóg.  Dla osób, które nie lubią ćwiczeń, które są monotonne ze względu na konieczność ich wykonywania polecamy zakup płyty DVD z przeróżnymi układami. Trenerzy fitness występujący na tym filmie, z pewnością poinstruują oraz zachęcą do ćwiczeń.

Trening brzucha

Przy wykonywaniu różnych ćwiczeń i jednocześnie spinając swój brzuch, możemy również zaangażować mięśnie do ich treningu. Polecamy ćwiczenia na macie a na nich brzuszki klasyczne, skośne, plank, czyli popularną deskę oraz rowerek.  Najlepszym z przyrządów fitness do budowy mięśni brzucha jest piłka gimnastyczna, którą również polecamy do wykorzystania jej w naszym domowym treningu.

Ile ćwiczyć?

Dla osób początkujących polecamy dwa lub trzy razy w tygodniu po dwadzieścia, trzydzieści minut. Gdy poczujemy, że ćwiczenia wykonywane w domu nie sprawiają nam już takiego problemu,  jak na początku, proponujemy zwiększyć aktywność do pięciu dni treningowych.  Dla bardziej zaawansowanych polecamy trening trwający od czterdziestu do sześćdziesięciu minut.

Motywacja

Zdajemy sobie sprawę, że ciężko jest zacząć zmieniać swoje ciało. Wiąże się z tym nie tylko wymagana aktywność fizyczna, ale zmiana naszych złych nawyków żywieniowych. Warto podczas planowania swojego domowego treningu, zadbać również o dobrą motywację, która sprawi, że nie będziemy musieli się zmuszać do wykonania codziennych ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Postaw na trening w domu – czyli „budujemy” domową siłownię

Artykuł przeczytasz w: 3 min
0