
Posiadanie wiedzy, dotyczącej niwelowania typowych objawów schorzeń podeszłego wieku jest elementem, który staje się niezbędny przy podejmowaniu pracy opiekuna osób starszych. Problemy chorobowe w sędziwym okresie życia wydają się nieuniknione, jednak istnieje wiele sposobów na dłuższe utrzymanie zdrowia oraz dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
Nowotwory
Jak wynika z badań, połowie wszystkich nowotworów można skutecznie zapobiegać poprzez zmiany w stylu życia. U osób starszych, które bardzo często borykają się z różnego rodzaju chorobami możliwe jest łagodzenie dolegliwości poprzez:
- ograniczenie, a najlepiej całkowite rzucenie palenia oraz unikanie biernego palenia,
- ograniczenie picia alkoholu, który w podeszłym wieku nawet w niewielkich ilościach bywa szkodliwy,
- zdrową dietę, bogatą w warzywa, owoce i pełne ziarno, a ograniczającą nasycone tłuszcze, czerwone i przetworzone mięso oraz konserwanty,
- utrzymanie zdrowej wagi i regularną aktywność fizyczną.
Choroby sercowo-naczyniowe
Najlepszym sposobem na zmniejszenie dolegliwości sercowo-naczyniowych jest zapobieganie nagromadzenia się grudek tłuszczu w tętnicach, czyli miażdżycy tętnic. Ich występowanie zwiększa ryzyko powikłań i problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca czy udar. Warto:
- rzucić palenie – substancje wdychane podczas palenia uszkadzają tętnice, a w starszym wieku dzieje się to znacznie szybciej, gdyż ciało nie regeneruje się już jak dawniej,
- postawić na aktywność fizyczną – poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko chorób serca i udarów mózgu,
- zadbać o prawidłową wagę i zdrową dietę – regularne spożywanie tłustych ryb pomaga chronić serce.
- poznać techniki relaksacyjne – pozwalają panować nad nerwami i stresem.
Utrata pamięci i otępienie
Przy problemach z pamięcią kluczowe jest ćwiczenie mózgu poprzez czytanie, gry planszowe, grę na instrumentach czy taniec. Dobrze jest również zadbać o zaangażowanie w działania społeczne. Nie można zapominać o uzupełnianiu niedoborów witaminy D, regularnym kontrolowaniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Dbanie o kondycję umysłu to kolejny obszar, który dowodzi jak ważna jest dieta i jej wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Stany zapalne kości i stawów
Jak wynika z szacunków 2/10 osób po 60 roku życia cierpi z powodu chorób stawów, które dotykają najczęściej biodra, kolana, kręgosłup i ręce. Aby ulżyć w tych dolegliwościach warto utrzymywać zdrową wagę, regularnie ćwiczyć, oraz unikać urazów i spędzania czasu w jednej pozycji.
Cukrzyca
Tutaj ulgę przynieść może przede wszystkim dbałość o prawidłowy poziom glukozy we krwi. Kontrola nad nim, pozwala uniknąć problemów, takich jak choroby serca, udary, uszkodzenia nerwów, problemy z oczami oraz stopami. Ważne jest stosowanie odpowiedniej diety, regularna aktywność, a także kontrola ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.
Więcej na temat opieki nad osobami starszymi znajdziesz na www.friggawork.pl