Twoje źródło wiedzy o dietach i zdrowiu

Popularne choroby podeszłego wieku – jak łagodzić dolegliwości?

dieta seniora

Posiadanie wiedzy, dotyczącej niwelowania typowych objawów schorzeń podeszłego wieku jest elementem, który staje się niezbędny przy podejmowaniu pracy opiekuna osób starszych. Problemy chorobowe w sędziwym okresie życia wydają się nieuniknione, jednak istnieje wiele sposobów na dłuższe utrzymanie zdrowia oraz dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.

Nowotwory

Jak wynika z badań, połowie wszystkich nowotworów można skutecznie zapobiegać poprzez zmiany w stylu życia. U osób starszych, które bardzo często borykają się z różnego rodzaju chorobami możliwe jest łagodzenie dolegliwości poprzez:

  • ograniczenie, a najlepiej całkowite rzucenie palenia oraz unikanie biernego palenia,
  • ograniczenie picia alkoholu, który w podeszłym wieku nawet w niewielkich ilościach bywa szkodliwy,
  • zdrową dietę, bogatą w warzywa, owoce i pełne ziarno, a ograniczającą nasycone tłuszcze, czerwone i przetworzone mięso oraz konserwanty,
  • utrzymanie zdrowej wagi i regularną aktywność fizyczną.

Choroby sercowo-naczyniowe

Najlepszym sposobem na zmniejszenie dolegliwości sercowo-naczyniowych jest zapobieganie nagromadzenia się grudek tłuszczu w tętnicach, czyli miażdżycy tętnic. Ich występowanie zwiększa ryzyko powikłań i problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca czy udar. Warto:

  • rzucić palenie – substancje wdychane podczas palenia uszkadzają tętnice, a w starszym wieku dzieje się to znacznie szybciej, gdyż ciało nie regeneruje się już jak dawniej,
  • postawić na aktywność fizyczną – poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko chorób serca i udarów mózgu,
  • zadbać o prawidłową wagę i zdrową dietę – regularne spożywanie tłustych ryb pomaga chronić serce.
  • poznać techniki relaksacyjne – pozwalają panować nad nerwami i stresem.

Utrata pamięci i otępienie

Przy problemach z pamięcią kluczowe jest ćwiczenie mózgu poprzez czytanie, gry planszowe, grę na instrumentach czy taniec. Dobrze jest również zadbać o zaangażowanie w działania społeczne. Nie można zapominać  o uzupełnianiu niedoborów witaminy D, regularnym kontrolowaniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Dbanie o kondycję umysłu to kolejny obszar, który dowodzi jak ważna jest dieta  i jej wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Stany zapalne kości i stawów

Jak wynika z szacunków 2/10 osób po 60 roku życia cierpi z powodu chorób stawów, które dotykają najczęściej biodra, kolana, kręgosłup i ręce. Aby ulżyć w tych dolegliwościach warto utrzymywać zdrową wagę, regularnie ćwiczyć, oraz unikać urazów i spędzania czasu w jednej pozycji.

Cukrzyca

Tutaj ulgę przynieść może przede wszystkim dbałość o prawidłowy poziom glukozy we krwi.  Kontrola nad nim, pozwala uniknąć problemów, takich jak choroby serca, udary, uszkodzenia nerwów, problemy z oczami oraz stopami. Ważne jest stosowanie odpowiedniej diety, regularna aktywność, a także kontrola ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.

Więcej na temat opieki nad osobami starszymi znajdziesz na www.friggawork.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne choroby podeszłego wieku – jak łagodzić dolegliwości?

Artykuł przeczytasz w: 2 min
0